Múlt heti számunkban részletesen foglalkoztunk a természetjárás előnyeivel, s csak érintőlegesen említettük a veszélyeket, konkrétan a kullancs okozta betegségeket. Mint ismeretes, a rovar táplálkozási szokása igen jellegzetes: a bőrbe fúródva vért szív, közben az áldozat vérkeringésébe juttatja gyomornedvét, agyhártya- és agyvelőgyulladást okozva. Dr. Viera Jančulovához, a Közegészségügyi Hivatal epidemiológiai osztályának munkatársához azzal a kérdéssel fordultunk: mikor van az igazi kullancsszezon?
Óvatosan a természetben
Megszaporodtak-e a múltban kullancsgócoknak nevezett vidékek?
A többéves megfigyelés alapján elmondható, hogy a gócok száma az évek során nem igen változott. Ez azt jelenti, hogy már meglévők lényegében nem szűnnek meg, de újak kialakulhatnak. Ha valahol előfordul kullancs okozta agyhártyagyulladás, akkor azt a területet automatikusan a veszélyeztetett területek közé soroljuk. Szlovákiában 37 ilyen terület van. A legveszélyeztetettebb Nyugat-Szlovákia, konkrétan a Vág mente és a Kis-Kárpátok.
Növekszik-e azoknak a száma, akiket fertőzött kullancs csípett meg, s ennek következményei is voltak?
Az elmúlt 20 év alatt évente átlagosan 50-60 ember betegszik meg. A legnagyobb veszély azokat fenyegeti, akik munkájuk miatt vagy kirándulás céljából tartózkodnak a veszélyeztetett területeken. Tudni kell, hogy nem minden kullancs fertőzött. Vannak területek, ahol halmozottan fordulnak elő a vírushordozók, vannak, ahol kevés van belőlük. Az agyhártyagyulladás vírusát a kullancsok kb. 2 százaléka terjeszti, de a vírus a nem megfelelően hőkezelt kecske- és juhtejjel is átvihető.
Sok szó esik manapság a védekezésről, amely lehet külső és belső. Hogyan jellemezné a védekezés két formáját?
A külső védekezés fontos eszköze a megfelelő öltözék. Természetjárásra a hosszúszárú nadrág (zokniba tűrve) megakadályozza, hogy az alacsony ágakon és a fűszálak fonákján várakozó élősködő a bőrre juthasson. A rovarriasztók a szabad bőrfelületre, ruhára fújva hatékonyan csökkentik a rovarcsípések esélyét. Séta, biciklizés, futás után tanácsos alaposan átvizsgálni a bőrt, a hajlatokat, a külső nemi szervek környékét, a hajas fejbőr peremét, a fül mögötti területet is beleértve. A tejet és tejtermékeket fogyasztás előtt fel kell forralni. Hatásos és biztonságos módszer a védőoltás, amelyet legjobb a téli hónapokban elkezdeni. Ilyenkor a kullancs aktivitása alacsony, és a szervezetnek elég ideje van ellenanyagot termelni. A védettséghez három adag kell, a másodikat három, a harmadikat 9-12 hónap múlva kapja az érdeklődő. Három évig védettséget biztosít, utána a védőoltást meg kell ismételni.
Nálunk mi a helyzet a védőoltások terén?
Szlovákiában jelenleg biztonságos és hatásos oltóanyagok állnak mind a gyermekek, mind a felnőttek rendelkezésére. Általában elmondható, hogy mindenki megkaphatja az oltást, aki szeretné elkerülni a kullancs okozta súlyos betegségeket. (ki)
Hogyan távolítsuk el?
A kullancs eltávolításához nem kell szakember. A körmök közé szorítva vagy csipesszel megfogva a szívószervét, minél közelebb a bőrhöz, határozott mozdulattal ki lehet fordítani vagy emelni az állatot. Ha kéznél van sebfertőtlenítő, azzal a bőrt le lehet törölni. Nincs jelentősége annak a pici, pirosas, esetleg viszkető bőrelváltozásnak, ami 1-2 napig a csípés helyét jelzi. Más a helyzet a körkörösen növekvő, nem fájdalmas, nem viszkető bőrpírral, melynek közepe elhalványul, széle kokárdaszerűen éles. Ez a Lyme-kórt terjesztő borreliafertőzés egyik tünete. Bőrgyógyász lássa a reakciót, ő döntse el, mi a teendő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.