ORVOSI SZÓTÁR MINDENKINEK

Fülzsír
A külső hallójárat bőrében elhelyezkedő fülzsírmirigyek által kiválasztott viaszos állagú, sárgás-barnás színű anyag. Minden ember különböző mennyiségben termel fülzsírt, ha túlzott mértékben felszaporodik, elzárhatja a hallójáratot, így múló hallásromlást idézhet elő.

Fülzsír

A külső hallójárat bőrében elhelyezkedő fülzsírmirigyek által kiválasztott viaszos állagú, sárgás-barnás színű anyag. Minden ember különböző mennyiségben termel fülzsírt, ha túlzott mértékben felszaporodik, elzárhatja a hallójáratot, így múló hallásromlást idézhet elő. A fülzsírdugót (cerumen) a szakorvos a fül langyos vizes kimosásával szünteti meg. Szigorúan tilos a dugó önálló eltávolítását próbálgatni, fültisztítóval vagy egyéb eszközzel mélyen vájkálni a fülben, mert ezzel megsérthetjük a dobhártyát.

Galaktorrhea

Kóros tejcsorgás. Spontán tejürülés a férfi vagy a szoptatás időszakon kívül a nő emlőjéből. Bizonyos endokrin betegségek tünete vagy egyes gyógyszerek mellékhatása lehet.

Galandférgesség

Mindazon tünetek összessége, melyeket az ember és az emlősállatok vékonybelében élősködő galandférgek okozhatnak. A horgas fejű galandféreg (Taenia sollum) a vékonybélben élősködik, teste fejből és ízekből áll, hossza néhány millimétertől akár két méterig is terjedhet.

A galandférgek fejlődése bonyolult, a lenyelt pete a köztigazdában fejlődik borsókává, vagyis lárvává. A lárva átjut a végső gazdába (általában nyers sertéshús és marhahús fogyasztásával), ahol aztán kifejlődik. Simafejű változat a (Taenia saginata) elérheti a hatméteres hosszúságot is. Az élősködők különböző súlyosságú emésztési zavarokat okoznak, hasfájást idéznek elő.

A gödrös fejű galandféreg (Diphillobothrium latum) tizenkét méteresre is megnőhet és súlyos vérszegénysége t(anémiát) okoz, a borsóka a nyers hal elfogyasztásával kerül az ember szervezetébe (a fertőzés hazánkban ritkaságszámba megy). A galandféreg elhajtása akkor sikeres, ha a féreg teljes egészében, a fejrészszel együtt távozik a szervezetből, különben újból kifejlődik, és kb. 3 hónap alatt eléri eredeti hosszúságát.

Gaméta

Ivarsejt. A férfi ivarsejtje az ondósejt, a női pedig a petesejt. A gaméta 22 autoszómát és 1 nemi kromoszómát tartalmaz (tehát fele annyi kromoszómát, mint a szervezet többi sejtje).

Gammaglobulinok

Elemi plazmafehérjék, a szervezet által termelt ellenanyagok hordozói.

Az újszülött eleinte csak az édesanyjától kapott ellenanya-gokkal rendelkezik, a saját ellenanyagok a későbbiekben a nyirokszövet bizonyos sejtjeiben termelődnek.

A gammaglobulin szerepe nagyon fontos az ún. passzív védőoltásoknál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?