Okosabb lenne az elsőszülött gyermek?

A családban a legidősebb gyerekek általában magasabb IQ pontszámot érnek el, mint testvéreik, egy olyan nagy tanulmány szerint, amely véget vethet az IQ és születési sorrend közti kapcsolatról szóló, több mint félszázados tudományos vitának.

A családban a legidősebb gyerekek általában magasabb IQ pontszámot érnek el, mint testvéreik, egy olyan nagy tanulmány szerint, amely véget vethet az IQ és születési sorrend közti kapcsolatról szóló, több mint félszázados tudományos vitának.

Az IQ pontszámban az átlagos különbség csekély volt – három ponttal magasabb az első gyereknél, mint a legközelebbi testvérénél, de jelentős, mondták a kutatók. Szerintük az eredmények világossá tették, hogy a különbséget családi körülmények miatt van, és nem biológiai tényezőknek tulajdonítható.

A kutatók már régóta bebizonyították, hogy az elsőszülöttek általában kötelességtudóbbak és óvatosabbak testvéreiknél, és néhány előző tanulmány jelentős IQ-különbségeket talált. Sokak szerint azonban ezek a jelentések döntötték el a kérdést, mert nem vették számításba az egyes családok közötti hatalmas különbségeket a neveltetésben.

Három pont egy IQ-teszten nem hangzik soknak, de a szakértők szerint ez néhány embernél meghatározhatja, milyen iskolába veszik fel. Bár a vizsgálatot férfiakon végezték, a kutatók szerint az eredmények majdnem biztosan nőknél is érvényesek. A kaliforniai Berkeley Egyetem egyik pszichológusa szerint a tanulmány az utolsó 70 év egyik legfontosabb eredménye.

A születési sorrend hatásait közismerten nehéz tanulmányozni, és néhányan még mindig kételkednek.

A vizsgálat során norvég epidemiológusok 241 310 18 és 19 év közötti fiatalember IQ adatait elemezték a hadsereg adatait felhasználva, vizsgálva a születési sorrendet és az egészségi állapotot. A kutatók azt találták, hogy az elsőszülött gyerekek átlag 103,2-es IQ pontszámot értek el, mely 3 százalékkal magasabb volt, mint a másodiknak született gyerekeknél (100,3), és 4 százalék magasabb a harmadik gyerekként születetteknél. (99,0).

A tudósok ezután 63 951 testvérpárnál megvizsgálták az IQ-pontszámokat, és ugyanazt az eredményt találták. A családi körülményekben fennálló különbségek nem magyarázták meg az idősebb testvérek magasabb pontszámát.

Miután a nemnek csekély hatása van az IQ-re, az eredmények majdnem biztos, hogy a nőkre is vonatkoznak, mondta Dr. Petter Kristensen, az Oslói Egyetem epidemiológusa.

A kutatók számos olyan fiatalembert is megvizsgáltak, akinek idősebb testvére meghalt. Azt akarták eldönteni, hogy a különbség biológiai tényezőknek tulajdonítható-e. Az ő pontszámaik átlaga ugyanaz volt, mint a biológiai elsőszülötteké. Ez elég bizonyíték arra, hogy a biológiai magyarázat nem igaz, mondta Dr. Kristensen.

A társadalomtudósok több elméletet is felállítottak annak magyarázatára, hogy a születési sorrend miképpen hat az intelligenciára. Az elsőszülött gyermek halmozottan több figyelmet kap a felnőttektől, ami elméletileg gazdagítja a szókészletét és érvelő képességét.

Mindez azonban nem magyarázza azt a tényt, hogy a 12 évesnél fiatalabb gyerekeknél a később született testvérek magasabb pontszámot érnek el, mint a legidősebb. A kutatók szerint egy újabb kisgyerek születése gyorsan megfordíthatja azt az előnyt, melyet az idősebb testvér kapott a szüleitől. De vajon az idősebbek hogyan kerülnek viszsza az élre? Az egyik lehetőség az, hogy az idősebb testvér megszervezi és megszilárdítja ismeteteiket, és ez jobban kedvez a tanárnak, mint a diáknak.

Egy másik lehetséges magyarázat az, ahogy a testvérek megtalálják a helyüket a családban. A tanulmányok azt állítják, és a szülők tapasztalatból tudják, hogy a fiatalabb testvérek azért, hogy megkülönböztessék magukat, gyakran fejlesztenek más készségeket a zene, sport, vagy a színjátszás területén, kialakítanak maguknak olyan alternatív utakat, hogy a legtöbb hasznot húzzák a környezetből, de ne versenyezzenek közvetlenül a legidősebbel. Olyan érdeklődési kört alakítanak ki, és olyan tudást szereznek, amit az IQ-tesztek nem mérnek.

(The New York Times)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?