A barna bőr a legtöbb ember számára vonzó jelenség, ám sokszor csak későn eszmélünk rá, hogy az ész nélküli napozásért bizony nagy árat kell fizetni. Bőrünk ugyanis a túlzott mértékű napirritációra kellemetlen, s nem egyszer fájdalmas elváltozásokkal reagál (pl.
Nyári kozmetikumok és a bőrallergia
A nap megváltozott sugárzásáról és ártó hatásairól sokféle ismerettel rendelkezünk. Többek között ez a változás az egyik fő oka annak, hogy nyáron hallani leginkább a különféle napfény okozta bőrbetegségekről. A nyári forróságban különös védelmet és fokozott ápolást, gondoskodást igényel bőrünk, de az sem mindegy, milyen kellékeket vetünk be egészségünk védelmében.
A megelőzéssel és gondos felkészüléssel a legtöbb bőrbetegség előfordulásának aránya minimálisra csökkenthető. Tisztában kell lennünk azzal, hogy a túlzásba vitt napozás és az erős napsugárzás hatására kialakult – és egyelőre még nem tapasztalt – következményekkel később szembesülhetünk (pl. korai ráncosodás, bőrrák). A fényvédelem éppen ezért nagy hangsúlyt kell, hogy kapjon az erősen napsütéses hónapok alatt.
A nyári kozmetikumok közül, könnyű használata miatt, leginkább a naptej és a napvédő krém örvend nagy népszerűségnek. Ennek ellenére sokan nem tudják, hogy nemcsak a napozás különböző fázisaihoz szükséges eltérő faktorszámú készítményt, de a különféle bőrtípusoknak megfelelően is más-más erősségűt kell választanunk. A nagyon világos bőrtől kezdődően a faktorszám 20-25-ről fokozatosan csökkenthető.
A fényvédő készítmények hatóanyagai felfogják a nap káros sugarait, hatásukat kihasználva a napozással töltött időtartam meghosszabbítható. Egyes kozmetikumok kémiai (időt igénylő) szűrőket tartalmaznak, melyek elnyelik a veszélyes UV-sugarakat, így kb. fél óra elteltével fejtik ki hatásukat. Hátrányuk, hogy napozás közben elveszítik fényvédő képességüket.
Nagyobb biztonságot jelent, ha olyan napvédő szert használunk, amely úgynevezett fotostabil fényszűrőt tartalmaz (a fotostabil napvédőszer kémiai szerkezete nem változik meg a sugárzás vagy a fény hatására). Ez a fényvédőrendszer visszaveri az UV-sugarakat, felkenés után azonnal hat, és nem bomlik le egy óra alatt, hanem hosszú időn át véd az UVA és UVB sugárzással szemben.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni az a tényt sem, hogy az illatanyagok és konzerválószerek is allergiát válthatnak ki, mely reakciót a napsugárzás tovább erősíthet. Az érzékeny, allergiára hajlamos emberek különös odafigyeléssel válasszák ki kozmetikumaikat!
A készítmények kiválasztásakor alapvető követelmény, hogy ne károsítsák a bőrt, ne legyenek toxikusak, fényérzékenyítők és a verejtékkel se lépjenek reakcióba. Sajnos ezeknek a kívánalmaknak ma még nem minden készítmény felel meg. Ráadásul a bonyolult technológiai követelmények miatt sokszor éppen a leggyakrabban gondot okozó vegyületeket nem tudják kihagyni. (o)
Napimádók figyelmébe
Vásárláskor nézzük meg, nem járt-e le a napozószer, kozmetikum szavatossága. Az ilyen ugyanis még testápolónak sem jó.
A napozás során tartsuk meg a fokozatosságot.
Napozás előtt az összes kozmetikumot, parfümöt távolítsuk el bőrünkről.
Nyáron különösen érvényes, hogy használjunk természetes anyagokból készült kozmetikumokat.
Délelőtt 11 és délután 3 óra között lehetőleg kerüljük a közvetlen napfényt, árnyékban is legyünk óvatosak.
A szemünket UV-filteres napszemüveggel, fejünket világos színű vászonsapkával, szalmakalappal védjük!
Használjunk jó alapanyagú, speciális fényvédő ajakápolószert, napozás után E-vitaminos testápolóval és arckrémmel kenjük be bőrünket.
Fokozott figyelmet, óvatosságot igényelnek a nagyszámú festékes anyajeggyel rendelkezők, a fehér bőrűek, valamint azok, akiknek a családjában bőrrák fordult elő. Érzékenységük miatt különös tekintettel kell lenni a napozás során a gyerekekre, cukorbetegekre, túlsúlyos egyénekre, kismamákra.
Csak a napfény erősségének és bőrtípusunknak megfelelő napozószerrel napozzunk!
Több gyógynövényről ismert, hogy enyhítik a napégés okozta tüneteket és elősegítik a sejtek regenerálódását. Pl. a kamilla, az aloe vera, a levendula vagy a körömvirág.
Laza, világos, könnyű, természetes alapanyagból készült pamut ruhát viseljünk.
Borús időben is használjunk napozókrémet.
Egyes zöldségek karotin tartalma (sárgarépa, tök, stb.) elősegíti az egészséges barnaság kialakulását.
Védekezni kell a víz alatt is! Három méter mélységig a tiszta vízben erős marad az UV-sugárzás, tehát az arc, a váll vagy a hát fokozott veszélynek van kitéve a víz alatt is.
A kellő mennyiségű – napi 2,5-3 liter – folyadékbevitel mellett tanácsos a bőrt külsőleg is fokozottan ápolni. www.allergiakozpont.hu
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.