A kamaszok nagy részének a cigaretta jelenti a felnőtté válás egyik állomását, a gyerekkortól való elszakadás jelképét. Ebben a korban nemcsak a dohányzó kortársak mutatnak könnyen követhető rossz példát, hanem a felnőttek is.
Nemegyszer a felnőtt ad cigarettát a gyereknek
Bizonyos korban aki nem gyújt rá, azt csaknem kinézik a közösségből, másodrendűnek tartják. Nem lehet elégszer elismételni, hogy minél korábban kezd el valaki dohányozni, annál gyorsabban és erősebben érvényesülnek e káros szenvedély negatív hatásai. Ráadásul fiatalabb korban hamarabb alakul ki függőség, nagyobb az esély arra, hogy a fiatal rendszeres dohányzóvá válik, s ezek után a leszokás is sokkal nehezebb.
„Velem ez úgysem történik meg”
Gyermek- és fiatalkorban nincs nagy értelme arra hivatkozni, hogy a dohányzás évek múlva milyen betegségeket okozhat majd. „Van még időm, s velem ez úgysem történik meg” – érvelnek, s bizonyos fokig érthető, hogy egy pozitív gondolkodású fiatal így hessegeti el magától a nikotin okozta betegségeknek még a gondolatát is. A dohányzásról való lemondásnak azzal csinálhatunk jó reklámot, ha a rövid távú negatív hatásokat emlegetjük neki: azt, hogy ha dohányozni fog, csökken a sportteljesítménye. Elég, ha a barátjával kerékpározik, már ekkor is jócskán elmaradhat mögötte. Aki gyerekkorában asztmás volt, annak gyakran el kell ismételni, hogy a dohányfüst rohamot válthat ki, és kiújulhat a ma még nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel tünetmentessé tehető betegség.
Ön adna gyereknek cigarettát?
A felnőttek többsége sajnos igen. Ezt bizonyítja az a felmérés, amit a Na veku záleží (Számít a kor) felvilágosító kezdeményezés szervezett. A Focus ügynökség legfrissebb felmérése is igazolta, milyen súlyos problémát jelent a gyerekek és a fiatalkorúak dohányzása. A 15–17 éves megkérdezettek 40 százaléka beismerte, hogy van tapasztalata a dohányzással. Egyharmaduk 15 éves kora előtt már cigarettázott. Ezeknek az adatoknak az ismeretében még fontosabb, hogy társadalmi vita bontakozzon ki erről, valamint a felnőttek közömbösségének okairól. Az említett felvilágosító program fő célja, hogy megváltozzon a felnőttek viszonyulása a dohányzó fiatalkorúakhoz, hogy egyre kevesebben legyenek hajlandók dohányipari terméket fiatalnak eladni. „Bár a felvilágosításra és a fiatalkorúak dohányzásának megelőzésére irányuló 22 éves munka, amit az ellenőrző szervekkel, a dohányipari termékek gyártóival és a kereskedőkkel együtt végeztünk, egyre jobb eredményeket hoz, nem lehetünk elégedettek addig, amíg nem csökken nagyobb arányban a kiskorú dohányzó száma” – fejtette ki a fő célt Bohumila Tauchmanová, a kezdeményezés támogatója. Hozzátette: „A felmérés aktuális adatai, a kereskedők, az ellenőrök véleménye egy tény fontosságára hívják fel a figyelmet: a felnőttek szemet hunynak a gyerekek dohányzása felett, lebecsülik azt, és úgy tesznek, hogy ez rájuk nem vonatkozik. Tévedés. A gyerekek és fiatalkorúak dohányzása valamennyiünket érint. Ezt a kérdést csak közösen oldhatjuk meg, mégpedig állandó művelődéssel, megelőzéssel és tettekkel. Nemcsak a gyártók, a kereskedelem, az elárusítók, a vendéglők, a sörözők és a benzintöltő állomások, hanem a felnőttek, főleg a dohányzók és a barátok hozzáállása a fontos, akik cigarettát adnak el, kínálnak vagy ajándékoznak fiatalkorúaknak és gyerekeknek.”
A fiatalok negyede rendszeresen dohányzik
A Focus közvéleménykutató intézet kérdőíves felmérést végzett, amelyben 15–17 éveseket kérdezett. Kiderült, hogy leggyakrabban közeli felnőtt hozzátartozótól kap a gyerek cigarettát. „Csaknem kétharmaduk – 61 százalék – állítja, hogy barátokról, kortársaktól vagy felnőtt barátoktól, kapnak cigit. A korral nő azon fiatalok száma (49 százalék), akiknek nem jelent gondot dohányipari terméket vásárolni trafikban, üzletben, kocsmában vagy benzintöltő állomáson” – mondta Martin Slosiarik, a Focus munkatársa, aki értékelte a felmérés eredményeit. Sajnálatos, hogy a fiataloknak mindössze 36 százaléka mondta, hogy még soha nem próbált rágyújtani.
Ebben az évben a koronavírus-járvány arra kényszerítette a projekt munkatársait, hogy a kommunikáció új formáit keressék. A felvilágosítás online folyt, s az év eleje óta több mint 1 350-en kapcsolódtak be, ebből csaknem 1200 elárusító, akiknek fegyelme a Na veku záleží létezése óta eltelt több mint 2 évtized alatt lényegesen javult. Míg 2004-ben 89 százalékuk hibázott és adott el cigarettát gyereknek vagy fiatalkorúnak, 2017-ben ez az arány már csak 23 százalék volt.
A gyerekek és a fiatalkorúak dohányzása az egész társadalom, valamennyiünk
ügye. Nemcsak a gyártók, mint például a Philip Morris Slovakia, továbbá az eladók, az állam, hanem mindannyian felelősek vagyunk értük: egészségükért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.