Nem szép, de nem is fertőz

A pikkelysömör aránylag gyakori bőrbetegség. Sokan azt hiszik, hogy a pikkelysömör (orvosi szaknyelven: psoriasis) fertőz. Ez nem igaz! Az alábbiakban tájékoztatjuk Önt arról, hogy mi okozhatja és hogyan kezelheti ezt a makacs bőrbántalmat.

Milyen tüneteket okoz?

Hirtelen fellépő, vörös, a bőr felszínéből enyhén kiemelkedő foltok jellemzik, amelyeket hamarosan ezüstösen csillogó pikkelyek borítanak be. A leggyakrabban érintett testrész a könyök, a térd és a fejbőr, néha előfordul a szemöldökön, a hónaljárokban, a köldök tájékán és az ülep redőjében. Egyes betegeknél a körmöket is megtámadhatja a pikkelysömör, amikor a körmök megvastagodnak, helyenként barnásan elszíneződnek, vagy kis bemélyedések keletkeznek rajtuk. A betegség az egész testfelszínre kiterjedhet.

A pikkelysömörben szenvedő betegek egyötödének ízületi panaszai is vannak.

A beteg gócok rendszerint nem viszketnek. A betegség különböző súlyosságú és változatos ideig tartó rohamokban zajlik le. Különösen gyakran tör ki ősszel és télen. A rohamok közötti időszakban a beteg mindenféle bőrelváltozásoktól mentes lehet. A pikkelysömör nem fertőz. Rendszerint az általános egészségi állapotot sem befolyásolja, a betegeket azonban súlyos lelki teher gyötörheti a csúnya bőrük miatt.

Mi okozhatja a pikkelysömört?

Nem tisztázták még teljesen ennek a betegségnek az okát. A pikkelyképződés annak a következménye, hogy az érintett területeken túlságosan sok új bőrsejt keletkezik, amely azután elszarusodik. Mai ismereteink szerint a pikkelysömörre való hajlam öröklődik, gyakori a betegség halmozott előfordulása a családon belül. A pikkelysömör kitörésében jelentős szerepet játszanak bizonyos kiváltó tényezők, amelyek betegenként nagyon eltérők lehetnek.

A pikkelysömör kiváltó tényezői közé tartoznak pl.:

a bőrsérülések,

a napégések,

a túlzott alkoholfogyasztás,

a különféle gyógyszerek,

a pszichés megterhelések és a stressz.

Különösen gyermekeknél gyakran a felső légúti fertőzések, pl. bronchitisek vagy grippe után tör ki a betegség.

Mit tehetünk saját magunk?

Az érintettek hamarosan maguk meg tudják állapítani, hogy mi váltja ki náluk a rohamokat, vagy mi súlyosbítja a bőrtüneteket. Arról, hogy a táplálkozás szerepet játszik-e a pikkelysömör megelőzésében vagy kezelésében, megoszlik a szakemberek véleménye.

Ha a betegek azt tapasztalják, hogy valamilyen étel elfogyasztása után rosszabbodik bőrük állapota, azt a jövőben mindenképpen érdemes törölni az étrendjükből. Általában a zsírszegény táplálkozás ajánlott. Egyes betegek szociálisan izoláltnak érzik magukat a külsőleg látható bőrelváltozások miatt, és ez gyakran okoz problémát az emberek közötti kapcsolataikban. Önsegítő csoportok sokat könnyíthetnek e betegek sorsán. Előfordulhat, hogy pszichoterápiás kezelés is szükségessé válik.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Amint észleli magán a fent felsorolt tüneteket, azonnal forduljon orvoshoz. Bár ma még nem tudják a beteget a pikkelysömörből kigyógyítani, egyénre szabott kezelésmódokkal azonban meg lehet hosszabbítani a rohamok közötti időszakokat és a tüneteket is sikerül enyhíteni. Az esetek 20-30%-ában a betegség magától elmúlik.

Milyen kezelést szoktak alkalmazni?

A pikkelyek oldására, eltávolítására szalicilsavat, ill. karbamidot tartalmazó kenőcsök és krémek, valamint speciális sós fürdők (pl. a Holt-tengerben) vagy a bőrt újrazsírozó olajfürdők szolgálnak. A bőr állapotának javulását érhetik el kátránytartalmú készítményekkel. Különösen a dithranol hatóanyag vált jól be a pikkelysömör kezelésében. A kenőcsöt vagy krémet kb. egy óráig tartó hatás után lemossák, majd a bőrt jól bezsírozzák. A kátrányterápiát lassan növekvő adagban alkalmazott természetes vagy mesterséges ultraibolya besugárzással is szokták kombinálni.

Vannak színtelen és szagtalan hatóanyagok is, amelyek főleg a hajas fejbőr kezelésére alkalmasak. A kortizonkészítményekkel óvatosan kell bánni. Rendszerint csak akkor alkalmaznak ilyeneket, ha akut rohamot kell megszüntetni, enyhíteni.

Mennyire hatásos a fényterápia?

A pikkelyeket oldó bőrkrémek legalább enyhítik a panaszokat, gyógyulásra azonban alig van remény. A mértékletes napfürdőzéssel csökkenthető a bőrsejtek túltermelődése. Ezért a magas hegyekben végzett klímaterápia is hatásos lehet. Eredményesek a célzott ultraibolya besugárzások. Ezeket a fény- vagy fototerápiákat mindig orvosi felügyelet mellett kell végezni. Kétféle ultraibolya sugárkezelést alkalmaznak: az egyik olyan fénnyel történik, amely aránylag sok UVB-sugarat tartalmaz, a másik esetben egy gyógyszer bevétele után UVA-sugarakkal történik a kezelés. Az alkalmazott gyógyszer a bőrt a fénnyel szemben érzékennyé teszi, ezért fotokemoterápiának hívják ezt a módszert. Mivel manapság a pikkelysömört autoimmun betegségnek tartják, bizonyos körülmények között olyan szereket is szoktak a kezelésére alkalmazni, amelyek ezt az immunreakciót gyengítik vagy teljesen elnyomják, illetve az új sejtek képződését gátolják. A stressz és a lelki megterhelés azon tényezők közé tartoznak, amelyek a pikkelysömörben szenvedő betegek rohamait kiválthatják, ezért a megelőzés fontos részét képezi a kiegyensúlyozott, nyugodt életmód.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?