A nyári hónapokat csaknem mindenki kedveli, hiszen legtöbben ilyenkor mennek szabadságra, sok időt töltenek a vízparton, napoznak, sportolnak. Az UV-sugárzás, a bőrirritáció, az étkezés megváltozása, az utazás okozta stressz vagy a nyári romantika viszont fájdalmas herpeszt okozhat. Ha nagyobb útra készülünk, mindig vigyünk magunkkal vírusellenes készítményt.
Nem csak az ősz réme a herpesz...
Az apró, folyadékkal teli fájdalmas hólyagocskákat, az ajakherpeszt a herpeszvírus okozza. A leggyakoribb ilyen kórokozó az első típusú Herpes simplex- vírus. Ez okozza a jól ismert, gyakran ismétlődő hólyagokat a száj nyálkahártyáján. Leggyakrabban napozás után jelenik meg, s kevés az olyan ember, aki nem ismeri. A fertőzés azonban az arcon, a nyakon vagy az állon is kialakulhat. Ha a szem környékét támadja meg a vírus, súlyosan károsíthatja a látást. Ha többször fordul elő a fertőzés ugyanazon a területen, a bőr hegesedhet.
A második típusú Herpes simplex-vírus a nemi szerveken vált ki nagyon kellemetlen tüneteket. Ez a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés, ami a testnedvekkel és bőr-bőr érintkezésével terjed. Gyakran alakul ki ismételten, fájdalommal kísérve. Mindkét vírus nagyon fertőző, és a beteg a kezével a test bármely részére átviheti. Akinek gyakran van herpesze, természetesen igyekszik minél gyorsabban megszabadulni tőle.
A leghatékonyabb módszer
Elsősorban az immunrendszert kell erősíteni, mégpedig minél gyorsabban. Ugyanis a herpeszvírus akkor támad, amikor szervezetünk legyengül. A gyógyszertárban krémek és gélek főleg a kezdeti stádiumban segítenek, de hatásuk nem állandó, mert a fertőzés erőssége mindenkinél más.
„A gyakran ismétlődő fertőzést leghatásosabban vírusellenes gyógyszerekkel lehet kezelni. Ezek a készítmények megakadályozzák a kórokozók szaporodását és azt, hogy a gyulladás további bőrkárosodást okozzon. Az említett gyógyszer hatására csökken a duzzanat és a fájdalom, felgyorsul a gyógyulás. Antivirotikum csak receptre kapható – mondja Dr. Eva Škutilová dermato-venerológus, majd hozzáteszi: – A herpeszvírus soha nem tűnik el a szervezetből, de immunrendszerünk képes nyugalmi állapotban tartani, így jelenlétéről nem is tudunk.”
Immunerősítő citrusfélék nyáron is
Citrom: Antibakteriális, vírusölő és immunerősítő, továbbá segíti a fogyást is, mivel serkenti az emésztést és tisztítja a májat. A citrom citromsavat, C-vitamint, kalciumot, magnéziumot, bioflavonoidokat, pektint és limonént tartalmaz.
Limett: Íze kesernyésebb, mint a sárga citromé, de ugyanúgy gazdag A- és C-vitaminban, vasban, káliumban, magnéziumban és más ásványi anyagokban. Enyíhti az öregedés jeleit, megakadályozza a vesekövek kialakulását. Segíti az emésztést, enyhíti a gyomorfájást és a puffadást.
Narancs: Gazdag C-vitaminban, jó kálium- és béta-karotinforrás, ezért jótékony hatással van az egészségre. Erősíti az immunrendszert, védi a szívet, megakadályozza a veseproblémák kialakulását, és csökkenti a koleszterinszintet.
Grépfrút: Kesernyés íze miatt sokan nem szeretik, pedig gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Serkenti a fogyást: egyrészt a rostjai folyadék hatására a gyomorban megduzzadva teltségérzetet keltenek, másrészt lebontja az állati zsírokat. Erősíti az érfalakat, csökkenti a visszér kialakulását, jótékonyan hat a húgyutak egészségére és segíti a máj méregtelenítő munkáját. Ha keserűnek vagy savanyúnak találja a grépfrút levét, hígíthatja vízzel.
Pomelo: A grépfrút rokona. Kesernyés- savanykás ízű, lédús gyümölcs. Alacsony kalória- és zsírtartalmú, gazdag rostban és C-vitaminban. Magas káliumtartalma révén fontos szerepet játszik a szív egészségének védelmében, szabályozza a vércukorszintet. Pektinnel együtt segíti az artériák tisztítását. Lassítja a sejtek öregedését, segíti a regenerálódásukat, csökkenti egyes ráktípusok kialakulásának esélyét.
(dietaesfitnesz)
Övsömör és bárányhimlő
A herpeszvírusok közé soroljuk a Varicella zoster-vírust is, amely a gyerekek 90 százalékának bárányhimlőt okoz. Hasonlóan, mint a többi vírus, ez is örökre a szervezetben marad. Ha az immunrendszer megfelelően működik, a vírus nem tud aktivizálódni, de felnőttkorban, amikor az immunrendszer már gyenge, vagy amikor nagy fizikai megterhelés, mentális stressz éri a szervezetet, övsömörként jelenik meg. Ez pedig már sokkal fájdalmasabb és veszélyesebb, mint az ajakherpesz.
A fertőzés kockázati tényezői
Ha az ember vírusfertőzést kap, a kórokozótól már soha nem szabadul meg, de nem törvényszerű, hogy megbetegszik, ha az immunrendszer jól működik. A napozás, a nagy hőség, a fáradtság, a stressz, a szorongás, a menstruáció, a hormonális egyensúly felbomlása, az öregedés, a rossz alvás és a betegségek mind gyengítik az immunrendszert, vagyis aktivizálhatják a vírust. Ezeket már rég ismerjük, de a modern kor újabb veszélyekkel bővítette a veszélyek listáját: a tetoválással, a szájnagyobbítással és más esztétikai beavatkozásokkal. Nem árt tudni, hogy ezek villámgyorsan felébreszthetik és támadásra serkenthetik a herpeszvírust.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.