Nem az izomzatból kell fogyni!

A túlsúly az egyik legnagyobb egészségi probléma. Világviszonylatban már valóban járványról beszélhetünk.

A statisztika szerint Európában a halálozások 70 százalékát a túlsúly okozza. Szlovákiában jelenleg félmillió a kövérek száma, az 300 000 ember pedig 150 kg-nál többet nyom. Dr. Dagmar Prokešová obezitológus Sidneyban részt vett a kövérség kérdéseivel foglalkozó világkonferencián. Ott szerzett tudomást arról a műszerről, amelyet azóta rendelőintézetében nagy sikerrel alkalmaz.

Vajon mit tud ez a gép?

Azt röviden nem is tudom elmondani. Mérleggel ellátott mérőműszerről van szó, amelyre mezítláb kell ráállni, és a két fémkart megfogni. A számítógépre kapcsolt mérleg három másodperc alatt rengeteg információt ad a testről.

Az egyszerű ember mit tud belőle kiolvasni?

Nagyon sok mindent. Óriási segítséget jelent annak, aki le akar fogyni. Nézze, az életmód nagymértékben közrejátszik abban, hogy a kövér emberek száma egyre nő. A zsírok növelik az étvágyat, de nem telítenek, tehát sokat eszünk, s a felesleg lerakódik a szervezetben. Sokan érzik, hogy tenni kellene valamit, de nem tudják, hogyan kezdjék el.

Egy felmérés szerint 1950-ben nálunk az egy főre eső zsírfogyasztás 80 g volt, ma pedig már 150 g. Ennek 75 százaléka állati eredetű. A japánok szintén naponta 80 g zsiradékot fogyasztanak, de 56 százaléka növényi eredetű. Mire lehet a különbségből következtetni?

Arra, hogy nálunk épp abból a zsírból fogyasztunk sokat, ami a túlsúlyt okozza, amit pedig számos betegség kísér: cukorbaj, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, emésztőrendszeri betegség, rák, allergia, asztma, stb. A kövérség nagy megterhelést jelent a szívnek, a mozgásszerveknek, az egész szervezetnek. Tehát ha valaki azzal nyugtatja magát, hogy „nem baj, ha kövér vagyok, hisz egészséges vagyok”, azt figyelmeztetni kell: ez lehetetlenség. Nem lehet valaki túlsúlyos, ugyanakkor egészséges.

Térjünk vissza a géphez…

Abban nincs semmi különös, hogy megmutatja a pontos súlyt, a testtömeg-indexet, az izmok és a zsír arányát, de az már egyedülálló, hogy jelzi: melyik végtag az erősebb, mennyi vizet, fehérjét, ásványi anyagot, izmot tartalmaz a szervezet. Előfordulhat, hogy az ember ránézésre soványnak hat, de a zsír mennyiségét tekintve viszont kövér.

Említette, hogy minden szervezet másképp égeti el a táplálékot, s ez attól függ, hogy kinek milyen a bazális anyagcseréje. Mit kell ez alatt érteni?

Bazális anyagcserének nevezzük azt, hogy mennyi energiát éget el a szervezet 24 óra alatt, ha tulajdonképpen nem csinál semmit. Érthetőbben kifejezve: ha valakinek mondjuk 1500 kcal a bazális anyagcseréje, akkor ha fogyni akar, a napi energiabevitelnek ezt semmiképpen sem szabad meghaladnia.

A mérés után kinyomtatott papíron különféle sportok szerepelnek. Ezt hogyan kell értelmezni?

Minden ember más és más mennyiségű kalóriát éget el egy bizonyos sportág gyakorlása közben. Ebből világosan következik, hogy nem mindenkinek felel meg például a futás, vagy mondjuk az úszás. A műszer nagyszerű testre szabott útmutatást ad arra vonatkozóan, hogy kinek milyen sport a legjobb ahhoz, hogy minél több energiát égessen el. Itt még érdemes megjegyezni, hogy az izom nehezebb, mint zsír, tehát előfordulhat, hogy a mérleg még nem mutat semmi súlycsökkenést, de ha rendszeresen mozgunk, akkor az izom-zsír arány kezd megváltozni, és a zsírból fogyunk, ami nagyon előnyös. Nekünk ezt kell elérni, nem pedig azt, amit a különféle diétáknál, hogy súlyunk csökken, de az izmok rovására.

A kóroson nagy hasi körfogat egészségkárosító hatásáról többször írtunk. Erre vonatkozóan is szolgál adattal a műszer?

Igen, ebben is egyedülálló a gép: pontosan megmutatja, az egész testhez viszonyítva hány százalék zsír rakódott le a testnek ezen a részén. Ugyanígy a zsírelosztás pontos analízisét megadja. Pácienseimnek nagyon sokat tudok vele segíteni, pontosan meg tudom nekik mondani, mit kell tenniük, hogy a súlycsökkenés egészséges legyen, hogy ott fogyjanak, ahol az valóban kívánatos. (ki)

A normális súlyú emberek aránya

a 35 éves férfiak 40, a nők 56%-nak van normális súlya

a 35-45 évesek között csak a férfiak 29, a nők 31 százaléka sorolható ebbe a csoportba,

a 45-55 évesek között csak a férfiak 19, a nőknek pedig a 15%- a normális súlyú,

az 55-65 évesek között a férfiak 14, a nők 7% százaléka normális súlyú.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?