Elrettentő szöveg olvasható minden cigarettásdobozon a dohányzás fenyegető veszélyeiről. A figyelemfelhívó sorok, esetleg grafikák elhelyezésére már mindenütt törvény kötelezi a cigaretta-forgalmazókat. Az elriasztás e módjának a hatása azonban idővel gyengül, a megszokott figyelmeztetések gyakran nem érnek célt.
Nem akaratgyengeség az oka
Az alkalmazott figyelmeztetések hatásának vizsgálatára kiterjedt közvélemény-kutatást szerveztek. Az American Journal of Preventive Medicine (a megelőző gyógyászat amerikai folyóirata) két tucat kérdésből álló listán kérdezte meg az olvasóit, s még 150 ezer erős dohányost e hirdetések hatásosságáról. Például arról, hogy mi meggyőzőbb: egy szöveges figyelmeztetés, egy riasztó grafika, vagy egy humoros karikatúra? A válaszokból egyértelműen az derült ki, hogy csak a napra készen friss, jó grafikával is magyarázó és rövid, egyértelmű szövegűeket nézik meg. A már régóta láthatókon átsiklanak.
A dohányosok közül Angliában a felfrissített és 16-féléből váltakozva megjelenő, nagyobb hirdetésekre már kétszer annyian (a megkérdezetteknek 40 százaléka) figyelnek, mint a 2003 előtti, egyforma kicsikre. Ausztráliában a cigit vásárlók 60 százaléka, az USA-ban viszont csak fele annyian, pedig ott a leglátványosabb a dohányzás visszaszorulása. A kutatók szerint ez főként annak köszönhető, hogy a médiában rendszeresen és tudományos megközelítéssel ismertetik a dohányzás következményeit. De például nagyon hatásos, hogy más hirdetéshordozókon is alaposan megnyirbálták a cigarettareklámok megjelenítését. Részben tiltás, részben magas reklámdíj-emelés formájában.
Nem az akaratgyengeség, hanem a nikotinfüggőség az oka annak, hogy a WHO szerint a dohányzást abbahagyók 95 százaléka egy éven belül újra rágyújt. A függőknek jó hír: január óta már Szlovákiában is hozzáférhető az új gyógyszer, amely a nikotinfüggőséget szünteti meg. A vareniklin hatóanyagú gyógyszer már nálunk is kapható. Ezzel párhuzamosan lelki támogató program is a betegek rendelkezésére áll.
A gyógyszer a dohányzásról való leszokás teljesen új modelljét kínálja. Az ún. nikotinpótlásokkal ellentétben, amelyek ugyan hatástalanítják a cigaretta káros következményeit, de továbbra is nikotinnal látják el a szervezetet. Ezzel szemben a vareniklin nem ad nikotint, hanem a nikotin hatását pótolja a szervezetben. A hatóanyagot a nikotin utáni vágyódás csökkentésére és az elvonási tünetek enyhítésére fejlesztették ki. A vareniklin a nikotin receptorokra tapad és kétféleképpen hat: részben stimulálja a receptort, hogy dopamin szabaduljon fel, mert ez csökkenti az elvonási tüneteket, másrészt megakadályozza a nikotinnak, hogy a receptorra tapadjon, s így csökkenti a dohányzás okozta elégedettséget.
A klinikai tanulmányok azt mutatják, hogy a hatóanyagot szedő dohányosok 44 százaléka a kezelés végére leszokott a dohányzásról. Továbbá lényegesen csökkentette a rágyújtás utáni vágyat. Mint minden országban, Szlovákiában is csak orvosi vényre kapható a gyógyszer, és a kezelés 12 hétig tart.
Minden dohányosnak lelki és szociális segítségre van szüksége, ha meg akar szabadulni ettől a káros szenvedélytől. Erősnek kell lennie, és éreznie kell a környezet támogatását. Mindenki, aki emellett a gyógyszer mellett dönt, igénybe veheti a Life Rewards programot. A szakemberek által kidolgozott program az ember motiválására és a dohányzó támogatására épül. Javaslatot tesz a páciensnek arra, hogyan változtassa meg korábbi sztereotípiáit, s receptet is ad az esetleges problémák megoldására. Ez a számítógépes program nemcsak a kezelés 12 hete alatt a rendelkezésére, hanem tovább is.
A Pfizer gyógyszertársaság a leszokni vágyó dohányosok megsegítésére létesítette honlapját: www. prestatfajcit.sk. (ki-i-mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.