Ne szégyelljük, kezeljük az aranyeret!

Akinek aranyere van, annak tanácsos lenne átértékelnie szokásait, hiszen gyakran innen erednek a problémák!

Sokan szívesen helyezik magukat „kényelembe” a mellékhelyiségben, elolvassák a napilapot vagy egy izgalmas krimit. Ez azonban nem egészséges! A hosszan tartó ücsörgés felelős lehet az aranyér kialakulásáért, mely betegségben minden második ötven év feletti ember szenved. Súlyosbítja a helyzetet, ha székelésnél erőlködik, hiszen ez károsítja az érzékeny aranyeret.

Túlterhelt véredény

Az aranyérfonat a végbél külső és belső záróizmait segíti. A záróizom a széklettartásért felelős, az aranyérfonat pedig a belet szigeteli le gázok és folyadék behatolása ellen. A külső izmot képesek vagyunk magunk irányítani, a belsőt azonban nem. Az aranyérfonat a bélfalat béleli ki a végbél és a végbélcsatorna között.

Mindezt egy elágazó véredényháló szövi át. Ezek a véredények szükség szerint megtelnek és ürülnek: ha a belső záróizom ellazul, akkor az aranyér nincs megtelve vérrel, a bél belső részén pihen. Ebben az állapotban szabadon távozhat gáz, folyadék vagy széklet, persze csak akkor, ha a külső izmot tudatosan ellazítjuk. Ha azonban székletürítés közben erőlködünk, azzal megzavarjuk ezt a természetes folyamatot.

A nyomás hatására elzáródnak az aranyér véredényei, s hiába lazult el a belső izom, a vér nem tud onnan távozni. Idővel ez túlterheli a véredény falait. Kitágulnak és kitüremkednek, végül begyulladnak.

Készítsünk otthon aranyérkrémet!

Sok esetben nem használhatók vagy nem ajánlottak a szintetikus hatóanyag-tartalmú késztermékek (pl. terhesség, szoptatás idején). Ilyenkor mi magunk is készíthetünk gyógykrémet. Nyomjon egy fél tubus körömvirágkrémet egy tégelybe, és keverje bele az alábbi illóolajokat (2-2 cseppet):

kamilla

cickafarok

rozmaring

levandula

rózsa.

Tegye a tégelyt hűtőbe, és napközben minél gyakrabban kenjen belőle a megtisztított végbélre!

Megfontolandó tanácsok

Ha ebben a betegségben szenvedünk, mindenképp változtassunk székletürítési szokásunkon és életvitelünkön!

Csak akkor menjünk WC-re, ha tényleg úgy érezzük, hogy kell, nem pedig csak megszokásból, például reggeli után.

Van, aki hetente csak 3-4 alkalommal tud székletet üríteni, mások naponta kétszer. Ez normális és természetes. Nem szabad erőltetni!

Rendszeresen táplálkozzunk, s inkább többször együnk keveset! Ételünk legyen nyomelemekben gazdag, például zöldség, gyümölcs és teljes kiőrlésű élelmiszer is szerepeljen az étlapon!

Használjunk székletlazító, rostos emésztésjavítókat, pl.: indiai útifűmagot, lenmagot, zabkorpát!

Igyunk bőségesen, naponta minimum 2 liternyi folyadékot! ĺgy a székletünk nem lesz túl kemény, s a bél mindig arányosan telik meg. Ez a legfontosabb feltétele az egészséges ürítésnek.

A langyos ülőfürdők is segíthetnek. Tegyünk a vízbe nyugtató kamillakivonatot, viszketést csillapító tölgyfakérget!

Minden székletürítés után tisztítsuk meg a végbélnyílást tiszta vízzel!

Olyan WC-papírt használjunk, ami nincs fehérítve, mert minden kémiai anyag csak tovább irritálja a bőrt, és a panaszaink csak gyarapodnak!

u A gyógyszertárakban kaphatók aranyér elleni készítmények, melyeket székletürítés után kell használni. Recept nélkül vehetünk krémeket és kúpokat. Ezek – összetételüktől függően – megszüntetik a viszketést, az égető érzést és a fájdalmat, az aranyér duzzadtságát, valamint a vérzést is csökkenthetik.

Propoliszt kúpkészítéshez is használnak, ez fertőtlenít és hámosít. Aranyerünk kezelése közben ügyeljünk arra, hogy a krémeket ne helyezzük túl mélyre! Ebben segít a tubusok végén található kis cső. Nagyon jók a mullbetétes kúpok. A végbéltágító segíti a végbélizomzat „edzését“, és a görcsös izomzatot ellazítja.

Ne hanyagoljuk el!

Csak rövid ideig kezeljük saját magunk az aranyerünket! Ez ne legyen több két hétnél! Ha nem tapasztalunk gyógyulást, feltétlenül forduljunk orvoshoz!

Ha vérzést észlelünk a székletünkben, azonnal menjünk orvoshoz! Nem kell szégyellni ezt a betegséget! Gondoljunk mindig arra, hogy minél előbb kezelnek bennünket, az nem csak annál hatásosabb, de annál gyorsabban is fogunk meggyógyulni, s kisebb lesz az esélyünk aranyérműtétre!

Melyik hatóanyag mire jó?

Benzocain, Procain, Lidocain, Quinisocain, Polidocanol: érzéstelenítő hatásuknak köszönhetően helyileg szüntetik meg a viszketést és a fájdalmat.

Cink, alumíniumsó, növényi anyagok varázsdióból, bizmutból és tölgyfakéregből, szintetikus cserzőanyagok: összehúzzák az aranyér nyálkahártyáját, így csökkentik a vérzést és a duzzadtságot. A vadgesztenyéből és somkóróból nyert anyagok együttes alkalmazásával csökkenthetjük a váladékképződést. (T. É.)

Árulkodó tünetek

Gyulladásnál az aranyér érzékeny nyálkahártyája sérül, s ha már amúgy is sérült volt, vérzés is felléphet.

Jegyezzük meg! A rossz testtartás is elősegíti az aranyér kialakulását: székletürítésnél picit hajoljunk előre, ezzel tehermentesíthetjük szervezetünket.

A betegség első jele például, ha a WC-papíron vérnyomokat észlelünk. A vér a sérült nyálkahártyából szivárog. Mindez végbél környéki fájdalmas viszketéssel és égető érzéssel jár együtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?