Ne bízzuk a véletlenre!

A teherbeesés átmeneti elkerülésének bizonyos módszereit őseink is alkalmazták nyilván kevesebb, mint több sikerrel. Már az ókori egyiptomi nők is különböző anyagokat használtak (krokodilürülékből, akácgumóból készített kivonatokat), spermaölő tulajdonságot tulajdonítva nekik.

Hatásos módszer azonban csak az 1950-es évektől kezdve áll a nők rendelkezésére, az első szájon át adható hormonális készítmények megjelenése óta. Az Európában 1961-ben piacra dobott első antibébi-tablettával az emberiség, de minden valószínűség szerint leginkább a nők évezredes álma vált valóra.

A nőgyógyászok szerint nem szabad megvonni a nőktől azt a jogot, hogy ők döntsenek arról, mikor kívánnak teherbe esni. ĺgy aztán a nem tervezett terhesség megakadályozásának felelőssége is az övék. „Szlovákiában a fogamzóképes nők csupán 18-19 százaléka él a fogamzásgátlás valamelyik lehetőségével. A mi kötelességünk, hogy ha tanácsot kérnek, felvilágosítsuk őket a fogamzásgátlás leghatékonyabb módszereiről, miközben figyelembe kell venni személyi adottságaikat” – nyilatkozta dr. Vladimír Cupaník nőgyógyász, a Családtervezési Társaság elnöke, majd felsorolta a hagyományos és nem biztonságos eljárásokat éppúgy, mint a legkorszerűbbeket.

Megszakított közösülés: nem eléggé megbízható módszer, mert már az előváladékban lehetnek hímivarsejtek.

Ogino-Knaus módszer: tartózkodás a nemi közösüléstől a ciklus bizonyos napjain. A naptármódszer a fogamzásra alkalmas időpont kiszámításán és az ezekben a napokban a közösüléstől való tartózkodáson alapszik. Csakhogy ez az időpont a rendszertelen ciklusok, vagy erősebb pszichés hatás következményeként nem megbízható.

Billings-módszer: alapját az az élettani jelenség képezi, mely szerint a ciklus első felében, a „termékeny napokon” több és hígabb méhnyak-nyák képződik. Ilyenkor tartózkodni kell a közösüléstől.

A felsorolt módszerek – hangsúlyozta a nőgyógyász – nem biztonságosak, így csak bizonyos esetekben ajánlhatók. Főleg akkor, ha egészségügyi okokból más fogamzásgátló módszer nem alkalmazható.

Mechanikus védekezés

Ide tartozik például a hazánkban nem nagyon ismert hüvelyi pesszárium és a kondom. Az utóbbi komoly előnye, hogy véd a szexuális úton terjedő fertőzésektől, ami az AIDS és egyéb betegségek elterjedtségét tekintve nem elhanyagolható előny. Főleg azokesetében, akik gyakran cserélnek partnert.

Mechanikus eszközök: önálló csoportot képeznek a méhbe helyezett spirálok. Hatékonyságuk vetekszik a fogamzásgátló tablettákéval. Hatásukat a pete beágyazódásának megakadályozásán keresztül fejtik ki. Elsősorban azoknak ajánlják, akik már szültek. Viszont nagyobb a kismedencei gyulladás veszélye, és a menstruáció bővebb vérzéssel járhat.

Tabletták

A védekezés legkényelmesebb és legmegbízhatóbb módszere a tabletta. Megakadályozza a peteérést és az érett petesejt kiszabadulását a petefészekből. A pirulák mindkét összetevője – az ösztrogén és a gesztagén – fogamzásgátló hatást fejt ki. A hazai piacon minőségi változást hozott az úgynevezett harmadik generációs készítmények megjelenése. Ezekben új típusú gesztagén található, melynek mellékhatásai minimálisak. Szoptatás alatt csak a progesztogén tartalmú „mini tablettát“ javasolják, mert nem csökkenti a tejelválasztást, de csak ebben az időszakban kielégítő fogamzásgátló hatása.

Előnyök, hátrányok

Az előnyök közé tartozik, hogy a hormonális fogamzásgátlók csökkentik a petefészekrák és a méhtestrák kialakulásának valószínűségét, csökkentik az emlő jóindulatú daganatainak gyakoriságát. Azoknál, akiknél a menstruáció súlyos alhasi görcsökkel, hányingerrel, ájulással jár, enyhülhetnek a panaszok. A vérzés kevesebb lesz, ezért ritkábban alakul ki vérszegénység. A ciklusok rendszeresek, óramű pontosságúak lesznek. A hormonális fogamzásgátlók kiválasztása mindig mérlegelés alapján történik, különös tekintettel az egyéni kockázati tényezőkre. Ennek értékelése a szakorvos feladata. Sok szövődmény eltörpül a nem kívánt terhesség és annak művi megszakítása során lehetséges problémákhoz képest.

A fogamzásgátlók alkalmazása esetében is felléphetnek szövődmények. Az orvos rendszeresen ellenőrzi a nő egészségi állapotát. Amint rendellenességet észlel, kiiktathatja, illetve más összetételű pirulára cserélheti a fogamzásgátlót. (erf)

A legtöbb tévhit az esemény utáni tablettákat érinti. Hatásának alapja a peteérés és kilökődés késleltetése, ill. a már megtermékenyült petesejt beágyazódásának gátlása. A már beágyazott petesejtet nem vetélteti el. Ezért kiemelt szerepe van a közösüléstől eltelt időnek. Minél korábban történik a tabletta bevétele, annál kisebb az esélye a terhesség létrejöttének. A rendszeres nemi életet élő nők folyamatos fogamzásgátlására az esemény utáni tabletta nem alkalmas.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?