Nassoljon egészségesen!

Szervezetünket állandóan szabad gyökök veszélyeztetik. Képesek kárt tenni a sejtekben, gyengíteni az immunrendszert, és betegséget okozni. Ma már tudjuk, hogy a szabad gyökök elősegíthetik a rákos daganat kialakulását, meggyorsíthatják az érelmeszesedést és az öregedést.

Szervezetünket állandóan szabad gyökök veszélyeztetik. Képesek kárt tenni a sejtekben, gyengíteni az immunrendszert, és betegséget okozni. Ma már tudjuk, hogy a szabad gyökök elősegíthetik a rákos daganat kialakulását, meggyorsíthatják az érelmeszesedést és az öregedést. Olyan folyamatokat indíthatnak el, amelyek során újabb szabad gyökök jönnek létre, s a szervezet már nem képes védekezni: betegség alakul ki.

Vannak helyzetek, amikor nagy mennyiségben képződnek szabad gyökök, és a szervezet képtelen megsemmisíteni őket. Ilyen a stressz, a betegség, a vizsgaidőszak. Tanulmányok bizonyítják, hogy a bennünket védő antioxidánsok hiánya meggyorsítja a szürke hályog, a gyulladás, a tüdőbetegség, a bőr- és idegrendszeri betegség, az immunzavar kialakulását, elősegíti a vírusfertőzést, a férfimeddőséget, az ízületek reumatikus gyulladását. Ma már tudjuk, hogy az oxidálódott koleszterin az érelmeszesedés kialakulásának egyik fő oka. Felgyorsul az öregedési folyamat. Oxidációs stressznek nevezzük azt, amikor a szabad gyökök túlsúlyba kerülnek az antioxidánsokkal szemben. Ezért mindannyiunk érdeke, hogy az agresszív szabad gyököket kordában tartsuk és megsemmisítsük. Ebben segítenek az antioxidánsok. Azonban tudatosítani kell, hogy nem minden antioxidáns képes minden szabad gyököt megsemmisíteni. Nemcsak a vitaminok és ásványi anyagok, hanem a növényi festékanyagok vagy enzimek is az antioxidánsok közé sorolandók. Antioxidáns hatású anyag például a polifenol, amely növényekben fordul elő, például a kakaóban is. Nagy mennyiség van a nem fermentált kakaóbabban, de a feldolgozás után is sok marad még benne. Ezért a kakaót tartalmazó élelmiszerek jótékonyan hatnak a szervezetre: többek között boldogsághormont termelnek, de vágykeltő hatásuk sem elhanyagolható. Feltételezhetően naponta 1 gramm polifenolt fogyasztunk. Fő forrása a gyümölcs és a különféle italok (dzsúsz, tea, kávé, csokoládé, kakaó, bor, sör). Kisebb mértékben a friss zöldség, a hüvelyesek és cereáliák is tartalmaznak polifenolt. Az élelmiszerek polifenoltartalma függ a termesztés helyétől, a növény genetikai adottságaitól, a betakarítás technológiájától és a feldolgozás és raktározás módjától. (pr-k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?