Európában 103 millió ember reumás, ami nemcsak testi és lelki, hanem gazdasági gond is. Korai diagnózissal, a felvilágosítás javításával és a legújabb gyógymódok hozzáférhetőségével nagymértékben megelőzhető az ízületek tartós károsodása és a páciens mozgáskorlátozottsága. Október közepén volt a reuma elleni harc világnapja, s 2010-ig tart a reuma évtizede. Erről rendezett sajtótájékoztatót a Szlovák Reumaellenes Liga, s az ott elhangzottakat foglaljuk az alábbiakban össze.
Mozgással a reuma ellen
Reumás betegségeknek nevezzük azokat a belgyógyászati jellegű mozgásszervi betegségeket, amelyek vezető tünete a mozgásszervek területére lokalizálódó, hullámzó intenzitású fájdalom. Jobbára ízületi és lágyrész-duzzanattal, valamint ezek következtében az érintett testrészek tartási rendellenességével, mozgáskorlátozottságával, deformitásával jár.
A reuma hosszabb-rövidebb ideig minden harmadik ember életét megkeseríti. Jellemző rá a gyulladás, amely a kötőszövetet támadja meg. A gyulladást heves fájdalom, duzzanat, merevség, fokozatos deformáció és a ízületek funkciójának elvesztése kíséri.
Első hallásra talán hihetetlen, de a reuma gyógymódjai között egyre fontosabb szerepet kap a mozgás. Dr. Mária Orlovská előadása a mozgás fontosságáról szólt. Elmondta, hogy a betegség kezdetétől be kell iktatni a napirendbe a rendszeres mozgást, hogy életben tartsuk az ízületeket. A fájdalom csökkenése után azonnal el kell kezdeni a megfelelő gyakorlatokat. A rehabilitációs szakembertől függ, hogy milyen gyorsan tudja elsajátítani a beteg az ilyen esetben ajánlott gyakorlatokat. A gyulladásos elváltozások következtében az ízület deformálódik. Ezt felpolcolással lehet megelőzni. A szakember sajnálkozással szólt arról, hogy az illetékes szervek általában csak a versenysportot támogatják, s csaknem teljesen elhanyagolják az iskolások rendszeres testnevelését. A számítógép miatt a gyerekek egyre kevesebbet mozognak, mozgásszerveik legyengülnek. A szakember hangsúlyozta: a biztosítóknak tudatosítniuk kellene, milyen hasznosak a támogatott rehabilitációs programok a veszélyeztettettek számára. Egy 14 napos rehabilitációs üdülés a petyhüdt izmokat és a károsodott ízületeket felerősíti, hozzászoktatja a rendszeres mozgáshoz.
Reumás betegségnek számít a köszvény, az ínhüvelygyulladás, a reumás láz.
Köszvény
A köszvény olyan ízületi gyulladás, amely a húgysavanyagcsere zavarából adódik, azaz a vérben lévő magas húgysavszint, húgysavkristályok formájában kicsapódik az ízületi folyadékban. Legtöbbször szívpanaszokat, vesebántalmakat, krónikus gyulladásos tünetekkel kísért ízületi panaszokat okoz, de jó ideig minden esetben csak egy ízületre korlátozódik. A húgysavkristályok nemcsak az ízületekben, hanem a porcokban és a vesében (urátkő) is lerakódnak. A betegek több mint kilencven százaléka férfi, s egyes családokban gyakrabban fordul elő. Okozhatja a fokozott húgysavtermelés, vagy a csökkent ürítés. Kezdetben egy ízületet érint a gyulladás, leggyakrabban a nagylábujjat, de olykor a bokát, a térdet vagy a csuklót támadja meg a köszvény. Kezdődhet lassan lappangva vagy rohamszerűen, bár a laboratóriumi leleteken már évekkel előbb észlelhető a magasabb húgysavszint. Akut köszvényes rohamban az érintett ízület meleg, duzzadt, nyomásra erősen érzékeny, és a felette lévő bőrrész pirosan fénylővé válik. Olykor az is előfordulhat, hogy a fájdalom a beteget álmából is felébreszti. Bevezető tünete lehet a hányinger és a rossz közérzet. A hajlamon túl közvetlen kiváltó tényezői lehetnek: alkohol, szokásostól eltérő fizikai megterhelés, érzelmi feszültség, vagy bármilyen betegség okozta stressz. Általában az első roham elmúltával egy éven belül az ízületi gyulladás visszatér.
ĺnhüvelygyulladás
Az inak, ínhüvelyek, szalagok, nyáktömlők, izmok – túlerőltetés következtében kialakuló – betegségei. A gép- és gyorsírókat, vágókat, pénztárosokat stb., azaz az egyoldalú és monoton mozgást végzőket érinti ez a betegség. Az ínhüvelygyulladás főként az alkaron, az ujjak feszítőinek ínhüvelyén alakul ki. Akut ínhüvelygyulladás esetén a beteg részt nyugalomban kell tartani, akár sínbe vagy gipszbe tenni. A legtöbb esetben azonban elég a gyulladáscsökkentő szteroid tabletták szedése, kiegészítve az ugyanilyen hatóanyagot tartalmazó bedörzsölő szerrel. A kezelést vagy sín, gipsz eltávolítását követően a kéznek, még két-három hétig pihennie kell, hogy minél kisebb legyen a valószínűsége a gyulladás újbóli kialakulásának.
Reumás láz
Kizárólag bakteriális fertőzéssel terjed, a kórokozók szervezetbe jutásától számított egy-hat héten belül alakul ki a kórkép, amely általában felső légúti hurut. Mindkét nem egyformán veszélyeztetett. Diagnosztizálása nem mindig könnyű.
Rheumatoid arthritis
A reuma, a közhiedelemmel ellentétben nem csupán az ízületek megbetegedése, hanem az egész szervezetre kiható betegség. Előfordulása egy-két százalék a teljes népesség körében, és a nőknél háromszor nagyobb a gyakorisága, azaz három reumás nőre egy férfi beteg jut. Kialakulásának okai között első helyen a genetikailag kódolt hajlam áll, és a legújabb kutatások nem zárják ki a vírusos és bakteriális fertőzés lehetőségét sem. Ez utóbbi azonban még nem bizonyított.
A reuma az egész szervezetben lejátszódó gyulladásos betegség, amely főként az ízületeket és az ízületi porcokat érinti, továbbá a szervezet egyéb részén lévő szövetekre is kihat: a bőr alatti kötőszövetekben nagyobb, a szívet borító hártyán kisebb gümők (göbök) képződnek. A tünetek mindig alattomosan kezdődnek: eleinte egyrészt nem szembetűnők, másrészt bármilyen más betegségre utalhatnak. (s-k)
Kezelés
akut roham esetén gyulladáscsökkentők
a következő roham megelőzésére: sok folyadék fogyasztása, alkohol és magas purintartalmú ételek kerülése, energiaszegény diéta
húgysavszint termelődését gátló szerek szedés
Tünetek
szívizom-, vagy szívbelhártya-gyulladás
sokízületi gyulladás
bőr alatti csomók
felszínes bőrgyulladás
ízületi fájdalom
láz
A tünetek és panaszok időről-időre újra felüthetik a fejüket, maradandó elváltozásokat okozva – elsősorban – a szívben. A bakteriális fertőzést antibiotikummal és gyulladáscsökkentő szerrel lehet megszüntetni, kiegészítő terápiaként erős lázcsillapítóval kiegészítve.
A reumás láz szimptómái
láz
testsúlycsökkenés
rossz közérzet
ébredéskor kissé merevebb ízületek
A későbbi tünetek már jól jellemzik a betegséget:
merevséget okozó szimmetrikus ízületi duzzanat
melegre és nyomásra érzékeny ízületek
torz – például oldalirányban elhajló ujjat okozó – ízületek
erős bőrpír a tenyéren
Az ízületek duzzanata és merevsége leggyakrabban a kéz és a láb ujjain, valamint a csuklón fordul elő. Ezt enyhébb esetben gyógyszeres – gyulladáscsökkentő – terápiával kezelik, de ha már mozgáskorlátozottsághoz vezet a betegség, akkor csak a műtéti út járható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.