Hiányosságok az elsősegélynyújtásnál
A stabil oldalfekvés és a szájon át lélegeztetés a legtöbb autós számára olyan, mintha kínaiul mondták volna. Egy tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a balesetek tanúinak kétharmada baleset esetén nem lenne képes a szükséges segítségnyújtásra.
Mivel mérsékelhető a hasfájás?
A stabil oldalfekvés és a szájon át lélegeztetés a legtöbb autós számára olyan, mintha kínaiul mondták volna. Egy tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a balesetek tanúinak kétharmada baleset esetén nem lenne képes a szükséges segítségnyújtásra. Minden második megkérdezett bizonytalan volt és tanácstalan.
Az édesgyökér emeli a vérnyomást
Van, aki kimondottan szereti, van, aki csak elrágcsálja a medvecukrot. Az édesgyökér levéből készült fekete, kesernyésen édes nassolnivaló régóta kedvelt. Mindenesetre a fekete édesség rajongói jól teszik, ha határok között tartják a csemege élvezetét. A gyomornyálkahártyára gyakorolt igen erős nyugtató hatása mellett ugyanis az édesgyökérből készült cukorka a vérnyomást is emelheti. Rosszabb esetben az édesgyökér túlzott fogyasztása akár szívritmus-zavarokhoz is vezethet. A szakemberek szerint a napi mennyiség legfeljebb 50 gramm lehet a piacon árult termékből. Aki vérnyomásproblémákkal küzd, vagy vérnyomáscsökkentő szereket szed, az még kevesebbet majszoljon a fekete csemegéből.
Fiatalokat is érhet szélütés
A Rostocki Egyetemi Klinika egyik tanulmánya, amelyet hétszáz 18 és 50 év közötti szélütéses beteggel végeztek, kimutatta, hogy a betegek némelyikénél hiányzik egy speciális enzim. Ennek a hiánynak a véredények beszűkülése lehet a következménye, amely nemcsak szélütéshez és a szervek működésének a felmondásához vezethet. Az örökölt génhiba magában már régóta ismert és a Morbus Fabry nevet viseli. Az a felismerés viszont új, hogy a szélütés okozójaként is számba jöhet. És talán lehetővé teszi, hogy a fiatal pácienseknél a szélütést - mint az enzimhiba következtében fellépő betegséget – enzimterápiával megakadályozzák.
A hallókészülék enyhíti a tinnituszt
Állandó fütyülés, csipogás, brummogás a fülben az utolsó idegszálait is felőrli a krónikus fülzörejekben, tinnituszban szenvedő betegeknek. E jelenség kezelésének lehetőségei többnyire az alapbetegségtől függenek. A legtöbbször a pácienseknek utolsó megoldásként csak az marad, hogy túlharsogja a zavaró zörejeket. A szakértők mottója tehát: kerülni a csendet. Ha a környezet elég hangos, a fülzörej mellékessé válik és szinte figyelembe sem veszik. (term-aug)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.