A vérszérum elemzése egyike a legalapvetőbb egészségügyi vizsgálatainknak, amit mindannyiunknak érdemes legalább kétévente egyszer elvégeztetnünk, hogy tisztában lehessünk általános egészségi állapotunkkal, nyomon követhessük szerveink működését. Az egyik, a rutinvizsgálatok során is ellenőrzött laborparaméter a kreatinin.
Mitől lehet a kreatinin szintje magas?
A kreatinin (Crea, Cre) egyike az alapvető laborparamétereinknek: a kreatinin gyakorlatilag az izomanyagcsere végterméke, avagy az izmokban megtalálható kreatinin nevű, fehérjetermészetű anyag bomlásterméke, amelyet a vese szűr ki a szervezetünkből. A kreatinin mérése során a vese állapotára, annak szűrletképző működésére lehet következtetni. Mivel a kreatinin legnagyobb mennyisége az izmokban található, a kreatinin szintje nagyban függ az egyén izomtömegétől – éppen ezért a gyerekek és a nők kreatininszintje jellemzően alacsonyabb. A kreatinin normál tartománya laborvizsgálat esetén 55-103 µm/l. A kreatinin egyébként nemcsak vérből, hanem vizeletből is mérhető (24 órás vizeletgyűjtés), általában a karbamiddal együttesen értelmezzük.
A kreatinin magas szintje a vérben jellemzően a vese szűrletképző képességének visszaesésére, veseelégtelenségre, veseműködési zavarra utal. A magas kreatininszint oka lehet továbbá húgyúti elzáródás, szívelégtelenség vagy dehidratáció, illetve szélsőséges diéta is okozhatja a kreatininszint eltolódását. Az alacsony kreatininszint oka általában a szervezet izomtömegének csökkenése lehet. Idősebb embereknél a csökkenés természetesnek mondható, de állhat a háttérben terhesség, májbetegség, izombetegség vagy kortikoszteroid terápia is.
Ha a kreatininszint alacsony, vagy a magas kreatininérték életmódból fakadóan okoz problémát, bizonyos esetekben lehetőségünk van a laborparaméterek problémamentes helyreállítására is. Tipikus példa erre az, ha a magas kreatininszint oka valamilyen szélsőségesnek mondható diéta, vagy a dehidratáció – ellenben, ha a kreatininszint-változás mögött feltételezhetően betegség áll, ne is próbáljunk a kreatininszint csökkentésével bajlódni, forduljunk inkább háziorvosunkhoz, vagy kérjünk időpontot nefrológiai szakrendelésre!
(pénzcentrum)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.