Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat.
Mit tehetünk memóriaromlás ellen?
Bár hajlamosak vagyunk a memóriazavarra az öregedéssel járó természetes folyamatként tekinteni, mégsem alakul ki minden idős embernél ez az állapot.
Mi állhat a háttérben?
• magas vérnyomás, demencia, „áldemencia”, amelynek hátterében a depresszió áll, egyéb betegségek, gyógyszerek (pl. antidepresszáns gyógyszerek).
Az alábbi tevékenységek rendszeres gyakorlásával sokat tehetünk memóriánk épségének megőrzéséért:
• keresztrejtvényfejtés, művészeti tevékenységek (pl. festés), tánc, barkácsolás, zenehallgatás, kertészkedés, főzés, természetjárás, vallásgyakorlás, memóriajavító foglalkozások.
A memóriajavító foglalkozásokat érdemes hozzátartozóval vagy ápolóval végezni legalább hetente kétszer 30-45 percig. Ez akár egy szabad, kötetlen beszélgetésnek is tűnhet, mégis fontos, hogy az alábbi témákat tekintsük át, ha memóriazavarral küzdünk:
válaszoljunk a „milyen nap, hónap, évszak van” kérdésre, soroljuk fel személyes adatainkat (név, lakcím, telefonszám, egyéb), idézzük fel az aznapi és előző napi étkezéseinket (mit, mikor ettünk), az aktuális híreket, régebbi családi eseményeket, emlékeket, végül érdemes olyan, számunkra érzelmileg fontos dalt elénekelnünk, amit minden foglalkozáson el fogunk énekelni. A foglalkozások segítenek megtartani a szellemi frissességünket és személyiségünket.
Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat?
• Használjunk dátumozott, rekeszes gyógyszeres dobozokat, adagoljuk ki egy hétre előre a gyógyszereinket!
• Használjunk határidőnaplót és/ vagy naptárt, ahol be tudjuk jelölni a fontosabb eseményeket, találkozókat, elintéznivalókat.
• Tervezzük meg a napi teendőket, programokat.
• Készítsünk másolatot a kulcsokról úgy, hogy legyenek felcímkézve, hova tartoznak.
• Jelöljük meg egyértelműen a szekrényeket és konyhai fiókokat, így kevesebb lesz az esélye, hogy nem találunk valamit.
• Alakítsuk ki úgy a környezetünket, hogy könnyebben boldoguljunk a hétköznapokban.
(doktorgo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.