Jók az esélyei a gyógyulásra
„Tisztelt doktor úr, egy éve vettem észre, hogy bizonyos dolgokat nehezen tudok megjegyezni, később a fejem is fájni kezdett. Elmentem a körzeti orvoshoz, aki megvizsgált, és elküldött idegorvoshoz. Ő CT-re küldött. Ott meningeómát találtak, azt mondták, ez agydaganat.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
„Tisztelt doktor úr, egy éve vettem észre, hogy bizonyos dolgokat nehezen tudok megjegyezni, később a fejem is fájni kezdett. Elmentem a körzeti orvoshoz, aki megvizsgált, és elküldött idegorvoshoz. Ő CT-re küldött. Ott meningeómát találtak, azt mondták, ez agydaganat. Kérem, írjon valamit erről a tumorról. Milyenek az esélyeim?”
Tisztelt levélíró, a meningeóma olyan daganat, mely az agyburokból (főként a kemény agyburokból) alakul ki. Mint minden koponyában növő daganat, itt is jelen vannak az agytumorra jellemző tünetek: lassúság, feledékenység, rossz közérzet, melyek már akkor megjelennek, amikor a daganat még csak kis méretű, és nem nyomja el a körülötte levő agyszövetet. Sokszor nincs semmi daganatra jellemző neurológiai tünet, a beteg csak fáradt, ingerlékeny, esetleg fáj a feje. A daganat növekedésével növekszik a nyomás a koponya belsejében. Mivel a felnőtt ember koponyája képtelen tágulni, ezért a növekvő tumor megpróbál „helyet csinálni magának”, elnyomja a koponyában az ereket, az agykamrákat, és az agyszövetet. Ekkor jelennek meg a fokozott koponyaűri nyomásfokozódásra jellemző tünetek: a fejfájás, továbbá a hányás, látásromlás, bénulás. Mivel önnél a homloklebenyről van szó, itt a panaszok gyakran memóriazavarral, személyiségváltozásokkal kezdődnek. Ha a daganat eléri a szaglóideget, akkor szaglásromlásra is számítani lehet. Azt nem írja, mekkora a daganat, de a daganatok növekedésével gyakoriak az epilepsziás rohamok, és a daganattal ellentétes oldali kéz, láb zsibbadása, esetleg bénulása. Orvosa helyesen járt el, amikor CT-vizsgálatra küldte, hiszen ez jól kimutatja a daganat helyét, nagyságát, alakját, valamint azt, hogy nem nyomja-e a környezetében levő idegeket, az agykamrát, stb. A meningeómák alkotják az agydaganatok 18–20%-át, lassan növekszenek de nem pókhálószerűen, hanem jól körülhatároltan. Ha érintkeznek a koponyacsonttal, akkor azt sokszor elvékonyítják. Ami a kezelést illeti, a leghatékonyabb mód a tumor műtéti eltávolítása. A meningeóma esetében egy jól körülhatárolt daganatról van szó, mely általában nem képez áttéteket. Ha az idegsebésznek nem sikerül eltávolítani teljesen a tumort, akkor az legtöbbször újra visszanő. Alapvetően azonban elég jók az esélyei, mert ez a tumor a jól kezelhető fajtákhoz tartozik.
Dr. Póczik Gábor
ideggyógyász
A vérnyomás és a gyógynövény
„Egyik írásában a magas vérnyomásról írt, de inkább csak a megelőzéssel foglalkozott. Nekem magas a vérnyomásom, természetesen szintetikus gyógyszereket szedek, de szeretném tudni, hogy gyógynövényekkel nem lehetne-e kezelni a magas vérnyomást.”
Sajnos, amikor már állandósul a magas vérnyomás, akkor ugyan a gyógynövények is segítenek, de nem mindenkinek. Ez a kardiológus feladata, ebbe a gyógyítási folyamatba mi, természetgyógyászok nem avatkozhatunk bele. Tehát nem lehet gyógynövényekkel helyettesíteni a szintetikus gyógyszereket. Nem lehet úgy eljárni, hogy egyik napról a másikra kihagyjuk őket csak azért, mert szeretjük a gyógynövényeket. Ha hirtelen kihagyjuk a szintetikus gyógyszereket, megtörténhet, hogy felszökik a vérnyomás. Ezt nem akarjuk. Az elmondottakból talán azt gondolhatja, hogy a természetgyógyászat tehetetlen. Ez nem igaz. Minden embert külön-külön kell megítélni. Valakinek sikerül a vérnyomását kordában tartani nyugtató gyógynövényekkel, mert idegi alapon magas a vérnyomása. Van, akinek a fehér fagyöngyteától normalizálódik a vérnyomása. Valakinek viszont olyan gyógynövényekből kell összeállítani a teát, amelyek csökkentik a feszültséget, vizelethajtók és értágítók. De a szintetikus gyógyszerekkel való kombinálást mérlegelni kell. Lehet együtt használni ezeket a teákat a szintetikus gyógyszerekkel, nem történik káros kölcsönhatás, de azért, hogy teljes biztonságban legyünk, a gyógyteát a gyógyszer bevétele előtt vagy utóbb egy órával kell fogyasztani, nehogy az emésztőrendszerben semlegesítsék egymást. A szintetikus gyógyszereket csak akkor szabad kihagyni, ha a szakorvos több ellenőrzés után jónak látja, vagyis amikor hoszszabb ideig normális a vérnyomás. Soha nem a természetgyógyász mondja meg, hogy lehet-e vagy nem lehet a szintetikus gyógyszert kihagyni. A magas vérnyomásos embereket óva intem attól, hogy saját elképzelésük szerint adagolják az orvos által felírt gyógyszereket. Igaz, van egy olyan gyógynövénykivonat, amely az érelmeszesedés okozta magas vérnyomást is tudná gyógyítani – feltételes módban mondva, mert mindent kihajt a szervezetből, sőt a káros koleszterint nem engedi lerakódni, de itt is egyénenként kell eljárni, mert nincs két egyforma beteg.
Egy lehetséges recept a magas vérnyomás kezelésére: 50 g citromfű (oldja a feszültséget), 100 g orbáncfű (depressziót gyógyító), 100 g csalán (erős vizelethajtó), 100 g galagonyavirág (értágító), 100 g levendula (idegerősítő), 50 g macskagyökér (nyugtató és idegerősítő) keverékéből 1 evőkanálnyi mennyiséget 1 percig főzünk 2,5 dl vízben, majd 10 percig hagyjuk lúgozódni. Leszűrjük, és naponta étkezés után kétszer igyunk belőle 2,5 dl teát mézzel édesítve.
Dr. Nagy Géza
természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.