Lehet csökkenteni a veszélyt!
„Édesanyám nemrég múlt 60 éves. Nemrég zsibbadni kezdett a jobb fele, nehezebben tudott beszélni. Bevittük a kórházba, ahol panaszai teljesen elmúltak. Azt írták az elbocsátó papírjaira, hogy TIA, s Anopyrint adtak neki.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
„Édesanyám nemrég múlt 60 éves. Nemrég zsibbadni kezdett a jobb fele, nehezebben tudott beszélni. Bevittük a kórházba, ahol panaszai teljesen elmúltak. Azt írták az elbocsátó papírjaira, hogy TIA, s Anopyrint adtak neki. Mit jelent ez a rövidítés, s megkaphatja-e ismét?”
Tisztelt levélíró, a TIA kifejezés alatt (transiens ischaemiás attack) 24 óránál rövidebb ideig tartó agyi vérellátási zavaron alapuló neurológiai tüneteket értünk. A kialakuló panaszok leggyakoribb oka az embólia, mely elzár valamilyen eret az agyban, ezáltal az agyszövet nem jut elegendő oxigénhez, illetve tápanyaghoz. Az embólia forrása sokszor a szívben keresendő: reumás szívbetegség, szívritmuszavarok, szívbillentyű zavar, szívinfarktus stb. Embóliaforrásként szolgálhatnak az agyba vezető fő erek elmeszesedése folytán leváló kifekélyesedett darabok (plaque), valamint a gyulladásos érbetegségek. A betegeknél jelentkező panaszok attól függnek, melyik eret érinti a vérellátási zavar. Abban az esetben, ha az arteria carotis ellátási területe szenved zavart, úgy leggyakrabban a következő tünetek alakulnak ki: az ellenoldali kar, láb, esetleg arc zsibbadása, elgyöngülése. A mozgás lelassul, beszédzavarok, látásromlás alakul ki. Természetesen nem feltétlenül kell kialakulni minden felsorolt tünetnek. A fő jellemzője ennek a diagnózisnak, hogy a hirtelen kialakuló panaszok nem tartanak tovább néhány óránál. A szakirodalom szerint a panaszok időtartama TIA esetében nem lehet hosszabb 24 óránál. Ha az úgynevezett vertebrobasilaris ér ellátási területén keletkezik a vérellátási zavar, úgy a következő tünetek jelentkezhetnek: szédülés, járászavarok, homályos vagy foltos látás, kettőslátás, beszédzavarok, arczsibbadás, gyengeség a test egyik, esetleg mindkét felén, mely gyakran váltakozik. Néha az egyetlen tünet a kétoldali, alsó végtagot érintő hirtelen elgyengülés, amikor a beteg mindenféle fejfájás vagy eszméletvesztés nélkül hanyatt esik. TIA esetében a koponya CT vizsgálata kizárja a vérzés, illetve agytumor lehetőségét. Fontos az agyi keringés ultrahangos vizsgálata is, melyet tovább pontosíthat a CT angiográfiás vizsgálat. Mindenekelőtt azonban fel kell mérni a teljes vérképet, az éhgyomori vércukor, illetve a vér koleszterinszintjét, továbbá el kell végezni a teljes belgyógyászati kivizsgálást. Ha epilepszia gyanúja merül fel, úgy az EEG kivizsgálás lehet a mérvadó. Fontos, hogy járjon rendszeres ellenőrzésre a belgyógyászhoz, neurológushoz. Az Anopyrin hatásáról több tanulmány is készült, ahol megállapították, hogy jelentősen csökkenti az újabb panaszok kialakulásának a valószínűségét. Ha édesanyja rendszeresen szedi ezt a gyógyszert, rendszeresen ellenőrzi a vérnyomását, koleszterinszintjét, illetve rendszeresen jár belgyógyászhoz, neurológushoz, akkor mindent megtesz azért, hogy minimálisra csökkentse egy újabb TIA kialakulásának az esélyét.
Dr. Póczik Gábor ideggyógyász
Alacsony a vérnyomásom
„Amikor esik az eső, folyton szédülök, gyenge vagyok, és rosszul érzem magam. Kérem, írja meg, milyen gyógynövényekkel lehetne megszabadulni a kellemetlenségektől.”
Az alacsony vérnyomás nem betegség, hanem kellemetlen állapot. Sokat szenvednek az alacsony vérnyomásúak, de tovább élnek, mint a magas vérnyomásban szenvedők. Az alacsony vérnyomás okai közé tartozik a genetikai hajlam, a vérszegénység. Vannak olyan egyének, akiknek születésüktől kezdve alacsony a vérnyomásuk, és semmi veszély nem fenyegeti őket, mert náluk ez a normális érték. Az alacsony vérnyomásúaknak ajánlatos bizonyos életformát betartani, hogy ne kerüljenek életveszélyes állapotba. Reggel, amikor legalacsonyabb a vérnyomásuk, nem kell azonnal kipattanni az ágyból, mert elszédülhetnek, eleshetnek. Üljenek fel az ágyban, a kezükkel pedig tornázzanak, hogy a vérkeringésük felpezsdüljön. Majd üljenek az ágy szélére, és lengessék a lábukat. Ha hoszszabb időn át alacsony a vérnyomás és esik az eső, akkor ha tehetik, pihenjenek többet. Meg kell próbálni az alacsony vérnyomás okának megszüntetését. A genetikai hajlamot csak részben tudjuk kiiktatni. Általában azt ajánlják, hogy az alacsony vérnyomású egyén igyon vörösbort, amely némileg emeli a vérnyomást, de vérszegénység esetében nem segít, mert olyan vegyértékű vas van benne, amely csak részben szívódik fel a véráramba. Van azonban egy pozitív hatása, mégpedig az, hogy javítja a hangulatot és étvágygerjesztő, így másodlagosan több olyan tápanyag jut a szervezetbe, amely fokozza a vérképződést. Az alacsony vérnyomást emeli a rozmaring, a máriatövismag, a pásztortáskafű, a fehér mustármag, az orvosi izsóp és az orvosi zsálya. Egy kanál rozmaringlevelet forrázzunk le 2 dl vízzel, 15 percig hagyjuk ázni, szűrjük le és étkezés után naponta két-háromszor igyunk 2 dl teát, mézzel édesítve. Gyors segítséget jelent a rozmaring illóolaj, amelyet az alacsony vérnyomásban szenvedő mindig hordjon magával. Egy-két napig 5 csepp rozmaring illóolajat csepegtessen az ivóvízbe, és azt igya meg. De ezt csak akkor alkalmazza, ha nagyon alacsony a vérnyomás, és nincs mód rozmaringlevélből teát készíteni. A máriatövismag azoknak ajánlatos, akiknek alacsony a vérnyomásuk, de nincs baj a szív koszorúereivel. Ez vonatkozik a pásztortáskafűre is, amely szintén szűkíti az ereket. Az orvosi zsálya és az izsóp a változókorúaknak javallott, ugyanis ezek a gyógynövények az izzadást is csökkentik. A fehér mustármagot úgy alkalmazzuk, hogy 1 evőkanálnyit a szánkba veszünk, és üdítő italt iszunk rá.
Dr. Nagy Géza természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.