MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

A hátgerinc is okozhatja
„Magas vérnyomás ellen szedek gyógyszert néhány éve, nemrég múltam 80 éves. Nem tudom, mitől lehet, hogy néha a szívem tájékán szúrást, enyhe fájdalmat érzek. Azt hittem, hogy ha gyógyszert szedek, védve vagyok.

A hátgerinc is okozhatja

„Magas vérnyomás ellen szedek gyógyszert néhány éve, nemrég múltam 80 éves. Nem tudom, mitől lehet, hogy néha a szívem tájékán szúrást, enyhe fájdalmat érzek. Azt hittem, hogy ha gyógyszert szedek, védve vagyok. Talán túlságosan megterheltem a szívemet? Az igaz, hogy elég sokat mozgok, sétálok, biciklizem, napozom. Ez is lehet az oka? Szeretném, ha azt mondaná, hogy nem , mert mozgás nélkül, tétlenül nem igen tudom elképzelni az életemet.”

Tisztelt olvasó, nem létezik olyan gyógyszer, amely teljes védelmet nyújtana. Dicséretes a mozgásigénye, s tessék elhinni, ha ez nem volna, már nagyobb problémák is jelentkezhettek volna. A panaszok nemcsak a szív megbetegedésére utalhatnak, hanem a korral járó hátgerincgondokra is. Javaslom, minél előbb forduljon szakorvoshoz (pl. belgyógyászhoz), hogy tisztázódjon: a vérnyomás, a szív, a hátgerinc vagy más okozza a problémákat, s ennek megfelelően kardiológus, esetleg más szakorvos segítségével meg tudják beszélni a teendőket, hogy továbbra is vitálisan tudja élvezni az életet, s mozgásigényét az egészségének javára fordíthassa.

Dr. Egyenes-Pörsök Henrik

Makacs fájdalmak

Jelige: Övsömör. „Tisztelt doktor úr, 32 éves nő vagyok, s néhány napja elkezdett fájni a hátam, majd néhány nappal később kiütések jelentek meg ezen a helyen. A kiütések a hasam jobb felén egészen a köldökömig terjedtek. Olyan erős fájdalmaim voltak, hogy orvoshoz kellett mennem. Azt mondta, övsömöröm van, és felírt fájdalomcsillapítót, de az sajnos nem segített. Egy hónappal ezelőtt nagyon náthás voltam, egy hétig még munkába sem tudtam menni. Az utóbbi időben sokat dolgozom, mivel egyedül nevelem kamasz lányomat. Azt szeretném tudni, hogy milyen betegség ez, s kiújulhat-e ismét?”

Tisztelt levélíró, az ön által említett betegséget a herpes zoster vírus okozza. Ez a kórokozó legtöbbször már gyerekkorban bejut a szervezetbe, bárányhimlőt okozva. A panaszok elmúltával azonban a vírus nem pusztul el, hanem a gerincvelői ideggyökök közelében „raktározódik” és „trójai falóként” ott marad ezen a területen, nem szaporodva, míg valamilyen ok folytán le nem gyengül az ember védekezőrendszere. Ez lehet hoszszantartó stressz, onkológiai betegség következménye, de előfordulhat HIV- vagy más fertőzés során is. A betegség legtöbbször általános tünetekkel jelentkezik: a beteg fáradtságra, végtagfájdalmakra panaszkodik, melyhez láz is társulhat. Ezt követi a fájdalom megjelenése az arcon esetleg a törzsön. Néhány nap után ezek a fájdalmak terjedni kezdenek egyes gerincvelői idegek mentén, majd ezen a területen megjelennek a betegségre jellemző hólyagszerű bőrelváltozások. A legtöbbször a heveny tüneteket rendkívül makacs és erős fájdalmak kísérik, melyek gyakran nem szűnnek a hagyományos fájdalomcsillapítók hatására. A vírus néha nem csak fájdalmakkal és kiütéssel jár, mivel néhány esetben akár végtagbénulást, agyvelő-, illetve gerincvelő-gyulladást, érgyulladást is okozhat, főként akkor, ha a beteg immunrendszere nagymértékben legyengült. A betegség felismerése nem okoz nehézséget, ha megjelenik a gerincvelői idegek mentén a fájdalom a jellegzetes bőrkiütésekkel, melyek akár 5–-6 hétig is megmaradhatnak. Mivel a betegség igen erős fájdalommal jár, a beteg kénytelen orvoshoz fordulni. A betegség kezdeti szakaszában sikerek érhetők el vírusellenes gyógyszerekkel. Természetesen szükség van emellett különféle fájdalomcsillapítók szedésére is, hogy fölöslegesen ne szenvedjen a beteg. Ha nem szűnnek az erős fájdalmak, az ideggyógyász sokszor antidepresszánsok, esetleg epilepsziaellenes gyógyszerek adásával képes csillapítani a beteg fájdalmát. Abban az esetben, ha nagyobb területen jelennek meg a herpeszes fájdalmak, keresni kell az immunrendszer legyengülésének az okát, különös tekintettel az esetleges daganatos betegségre, HIV-fertőzésre, stb. Nők esetében külön említést érdemel a terhesség. A szakirodalom szerint a terhesség első, illetve második harmadában szerzett bárányhimlő a magzatra nézve ritkán veszélyes (csak ritkán fordulnak elő fejlődési rendellenességek). Abban az esetben viszont, ha az anyánál a bárányhimlő a szülést megelőző 5–6 napon alakul ki, nagy a kockázata az újszülött súlyos megbetegedésének. Éppen ezért azt tanácsolom, ha a hagyományos fájdalomcsillapítók hatástalanok voltak, érdeklődjön a területileg illetékes ideggyógyászánál, mivel az ilyen betegségnél használatos gyógyszereket körzeti orvosa nem írhatja fel önnek!

Dr. Póczik Gábor ideggyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?