MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Diszlexiáról van szó
„Minél többet gyakoroljuk az olvasást, annál rosszabb. Az alapiskolás kislányom nem érti meg, amit olvas, a betűket egymással felcseréli. Ha tanul, mindig mellette kell lenni. Többnyire késő estig tanulunk vele, az eredmény mégis elégtelen.

Diszlexiáról van szó

„Minél többet gyakoroljuk az olvasást, annál rosszabb. Az alapiskolás kislányom nem érti meg, amit olvas, a betűket egymással felcseréli. Ha tanul, mindig mellette kell lenni. Többnyire késő estig tanulunk vele, az eredmény mégis elégtelen. Szeretném megkérdezni, hogy a gyermekünk figyelmetlenségéről lehet-e szó, vagy talán valamilyen rendellenességgel, esetleg betegséggel állunk szemben?”

Kedves szülők! Sajnos csaknem bizonyos, hogy nem a gyermekük figyelmetlenségével, hanem az úgynevezett diszlexiával állnak szemben. A diszlexia a tanulási nehézségnek az a fajtája, amikor normális intelligenciájú embereknek állandó és jelentős problémái vannak az olvasással, miközben az írásképességük jó. Az elváltozást nagyon ritka szóval lehet jellemezni. Illusztrációképpen megemlíteném, hogy a statisztikai adatok alapján, legalább hatmillió britről vélik, hogy diszlexiás – a lakosság 4 százaléka súlyosan diszlexiás, és további 6 százaléknak vannak olvasási problémái. Miről is van szó? A diszlexia tulajdonképpen a normális intelligenciájú személyek jelentős mértékű olvasási zavara. Leggyakrabban a következőképpen nyilvánul meg: a gyermek olvasás közben elcseréli a hasonló betűket egymással – b-d-p, a-e, m-n, k-h, k-b, p-j, s-z, c-s, ö-ü, f-v, s a szavaknak így megváltozik az értelme - bal - dal, dér - bér, dús - bús, dél - bél, barát - darát, hab - had, főz - fűz, tör - tűr, szőr - szűr, hős - hűs, föl - fül, ölt - ült, kéz - géz, kép - gép, akár - agár, vagon - vakon, esetleg eltéveszti az ékezeteket – ver -vér, korom - köröm, fel - fél, torok - török, faj - fáj, kerek - kerék - kérek, lep - lép, szel - szél, mez - méz, hat - hát, szel - szél, kar - kár, vad - vád, szór - szőr, de elcserélheti a hosszú-rövid ékezeteket is – öt - őt, tör - tőr, örül - őrül, vagy esetleg értelmetlen szavakat alakít ki: – erdő - erbő, sorba - sorda, szünet - szönet, vödör - vübür. stb. A szöveg elolvasása után a gyermek sokszor nem képes az elolvasottat visszamondani. A gyermekek nem igen szeretnek olvasni, és az olvasás idővel stresszt vált ki náluk.

Dr. Gruen és munkacsoportja 153 olyan családot tanulmányozott, ahol volt diszlexiás családtag. Azt találták, hogy a diszlexiás emberek közül soknál a CDCD 2 gén genetikai anyagának nagy része hiányzott. A gén maga az agy olvasóközpontjaiban modulálja az idegsejtek működését. Éppen ez az agyi szerkezet kiépülése nélkülözhetetlen a normális olvasáshoz. A gén a hatodik kromoszómán helyezkedik el, és a diszlexia eseteinek 20 százalékáért felelős. Valószínű, hogy sok másik gén is szerepet játszik kialakulásában. ĺgy pl. a Karolinska Institute kutatói egy finn kutatócsoporttal közösen a 3. kromoszómán azonosítottak egy új gént, a ROBO1 nevűt, mely szintén diszlexiával kapcsolatos. A diszlexiás emberek agyműködése sok rendellenességet mutat olvasás közben – egyes területeken alul–, máshol túlműködést, ami jól jelzi, hogy ezek az emberek mekkora energiát fordítanak arra, hogy a nyomtatott szövegből kihámozzák a szöveg lényegét. A kutatások bebizonyították, hogy a diszlexiások nem műveletlenek, lusták vagy buta emberek, hanem agyuk veleszületett rendellenessége miatt betegek. „Nagyon örülök, hogy sikerült a diszlexiások kezébe megdönthetetlen bizonyítékát adni annak, hogy problémájuk neurobiológiai rendellenesség” – mondta a kutatást vezető dr. Sally Shaywitz, a Yale Egyetem gyermekgyógyásza. Véleménye szerint a betegség akár az olvasni tanuló gyermekek 10 százalékát is sújthatja. A döntő bizonyítékot ezen a téren egy MRI-s vizsgálat-sorozat adta meg. Az önkéntes egészséges és diszlexiás résztvevőknek egyre nehezebb szövegeket kellett hangosan olvasniuk, miközben agyukat mágnesrezonanciás vizsgálatnak vetették alá. Dr. Shaywitz elmondása szerint a vizsgálattal „sikerült azonosítanunk azt az agyi rendszert, amely a nyomtatott szöveg észlelésétől a szavak megformálásáig az olvasás összes folyamatát irányítja”, és azt is, hogy a diszlexiásoknak ez a rendszere nem működik normálisan. Ezek a területek éppen azok, amelyek a fonologikus folyamatok szempontjából döntő jelentőségűek. Ezekkel a folyamatokkal tudjuk ugyanis megfejteni az írott nyelv kódját, vagyis hogy milyen kapcsolat áll fenn a betűk és betűcsoportok, illetve a beszélt nyelv között. A kódot a diszlexiások nagyon nehezen sajátítják el, és emellett a bonyolultabb helyesírású szavak újabb komoly akadályokat állítanak eléjük. Ennek az eredménye a lassú és még így is hibákkal teli hangos olvasás, ami nagymértékben nehezíti a gyermek tanulását.

Visszatérve a tisztelt szülők problémájához, el kell mondanom, hogy gyermekük tanulási nehézségeit a diszlexia okozza, aminek az oka az agy neurobiológiai rendellenessége, amelyet a szervezet génrendszerének a patológiás elváltozása okozza. Mivelhogy a tanulásnak egy specifikus zavarával állunk szemben, a gyermeket mindenképpen pszichológiai kivizsgálásnak kell alávetni olyan szakembernél, aki jártas a diszlexia problematikájában, s képes együttműködni a szülőkkel, a gyermekkel és a gyermek tanáraival, pedagógusokkal. A helyes diagnosztizálást követően megkezdődhet a gyermek tanítása a szakemberek és a szülők együttműködésével.

Dr. Madarász István ideggyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?