MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Hasznos lenne egy személyes találkozás
Jelige: Sürgős. „Fél éve fejeztem be a tisztítókúrát, amelyet a természetgyógyász ajánlott a visszereimre, de nem használt. Táplálék-kiegészítőt és gyógyszert is szedtem, de hatástalan volt. Legutóbb a vérrögről is írt, amitől megijedtem. Kérem a tanácsát.

Hasznos lenne egy személyes találkozás

Jelige: Sürgős. „Fél éve fejeztem be a tisztítókúrát, amelyet a természetgyógyász ajánlott a visszereimre, de nem használt. Táplálék-kiegészítőt és gyógyszert is szedtem, de hatástalan volt. Legutóbb a vérrögről is írt, amitől megijedtem. Kérem a tanácsát.”

Kedves levélírónknak azt szeretném mondani, hogy a lábduzzanatok lehetnek a visszérbántalmaktól, de okozhatja más rendellenesség is, mint például vese- és szívproblémák. Ne ijedjen meg, nem minden esetben a visszérproblémák okozzák a lábduzzanatot. Az is kérdés, hogy a természetgyógyász által ajánlott tisztítókúra után nem kellett volna-e ellenőrzésre mennie, mert nem biztos, hogy egy hónap múlva mindenki rendbe jön. Azt ajánlom, hogy vegyen részt komplex kivizsgáláson, ahol kiszűrik, mi okozza a lábduzzanatot. Ha megtalálják az okot, azt kell eltávolítani, és akkor sikeres lesz a gyógyítás. Azt is tudatosítani kell, hogy nincs két egyforma ember a világon. Ezzel azt szeretném hangsúlyozni, hogy mások esetében a kúra sikeres volt. Arra a kérdésre, hogy éppen önnél miért nem volt eredményes, csak úgy lehet válaszolni, ha szakorvosi kivizsgálásokon vesz részt. Nagyon jó lenne egy személyes megbeszélés, ami talán hozzásegítené a megfelelő megoldás megtalálásához. Több információra lenne szükség.

Dr. Nagy Géza természetgyógyász

Pirított vagy nem pirított kenyeret?

Écsi Erzsébet, Vágsellye: „Családunkban vita tárgya a pirítós. Kérdésem: Egészségesebb-e a pirított kenyér vagy csak ízletesebb? Egészségesebb a szeletelt kenyér? Inkább jól szárított, mint égetett kenyérről van szó.”

A pirított és a nem pirított kenyér között tápértékben nincs különbség. Ha a pirított kenyér tényleg nincs odaégetve, akkor csak a víztartalma lesz kevesebb, mint a nem pirított kenyéré. A szeletelt kenyér és a nem szeletelt kenyér között szintén nincs különbség, feltéve, ha ugyanolyan kenyérfajtáról van szó. Pl. a szeletelt fehérkenyér tápértéke megegyezik a nem szeletelt fehérkenyér tápértékével, és a szeletelt rozskenyér tápértéke megegyezik a nem szeletelt rozskenyér tápértékével. A sort még folytathatnánk, a lényeg az, hogy a kenyerek tápértéke nem a kiszerelés módjától, hanem a kenyér fajtájától függ. A rozskenyér, a teljes kiőrlésű lisztből készült barna kenyér az egészség megóvása érdekében előnyösebb, magasabb a rosttartalma, és egyes vitaminokból (pl. B-vitamin) is többet tartalmaz. Megjegyezném, hogy a barna kenyeret ne színe, hanem állaga alapján válasszuk ki. Az igazi barna kenyérnek nemcsak a színe barna, hanem állaga tömör, nem levegős.

Ágoston Helga dietetikus

A fogpótlás módjai

Jelige: Sz. J.-né. „Elhatároztam, pótoltatom hiányzó fogaimat, de nem tudom, hogyan döntsek. Jobb lenne-e a híd vagy a protézis.”

Nyilván huzamosabb ideje él hiányzó fogakkal, kedves olvasónk. Nem tudom, mi vezette arra az elhatározásra, hogy rendbe teteti őket. Mindenesetre elmondhatjuk, hogy a hiányzó fogak pótlásának több fő indítéka lehet. Az egyik az esztétikum helyreállítása. Tulajdonképpen egészen az első nagyőrlőig, tehát a hatodik fogunkig pótolni kellene ilyen szempontból minden hiányzó fogat. A második indok a rágóképesség helyreállítása vagy növelése. Ha több szomszédos fog, főleg ha a rágófogak hiányoznak, nem tudjuk kellőképpen felaprítani az ételt, s ez így a gyomrot túlzottan megterheli. Igazán akkor súlyos a helyzet, ha valaki elveszíti fogai többségét vagy összes fogát, s nem visel fogpótlást. A következő ok a beszédképesség javítása. Tudvalévő, hogy a szájüregben lévő öszszes képletnek fontos szerepe van a hangképzésben. Hogy a fogpótlásnak melyik módját választjuk, a körülményektől függ. A legfőbb kérdés az, hogy elég stabilak, teherbíróak-e a hiányt határoló fogak. Ezekre ugyanis plusz terhet rakunk majd: vagy az elkészítendő híd pillérei lesznek ezek, vagy pedig ezekre kapcsoljuk a levehető fogsort, a protézist. Ha lehetséges, fix hidat kell készíteni. Hátránya az, hogy le kell csiszolni a pillérfogakat, és sokkal drágább, mint a protézis. Közbülső megoldás lehet a fémvázas levehető híd, amely sokkal olcsóbb. Amikor már nagyon kiterjedt a foghiány, akkor vagy ún. hibrid pótlást, vagy csak lemezes pótlást lehet készíteni. Teljes foghiány esetén teljes fogsort kap az illető, esetleg az állcsontba behelyezett műcsonkokra építjük a fogpótlást.

Dr. Gyurász István fogorvos

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?