MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Nem ártana orvoshoz fordulni
Jelige: Fáj és fáj. „Doktor úr, ön szerint miért fáj már vagy 10 napja a kihúzott fogam helye? Már több fogam hiányzik, de ilyen még nem fordult elő.”
Olvasónk nem írja, de biztosan egy frissen kihúzott fog helye fáj.

Nem ártana orvoshoz fordulni

Jelige: Fáj és fáj. „Doktor úr, ön szerint miért fáj már vagy 10 napja a kihúzott fogam helye? Már több fogam hiányzik, de ilyen még nem fordult elő.”

Olvasónk nem írja, de biztosan egy frissen kihúzott fog helye fáj. Valószínűleg a fogeltávolítás után maradt seb begyulladhatott, rosszul gyógyul, s ez okoz problémát.

A normális, egyszerű fogeltávolítás utáni seb rendszerint minden probléma nélkül könynyen, gyorsan és jól begyógyul. A sebben megalvad a vér, s a keletkezett vérrög kitölti, lezárja az üreget, a sebszélek összehúzódnak, s a nyálkahártya hamarosan betakarja a sebet. A vérrög fokozatosan átalakul csonttá. Ez néhány hetes, teljesen fájdalommentes folyamat.

Olyankor azonban, amikor a fog a foghúzás előtt már huzamosabb ideje fájt, alig lehetett hozzáérni, az íny vagy már a csonthártya is begyulladt, az arc földagadt, a nyirokcsomók megnagyobbodtak, a páciens néhány éjjel nem aludt, esetleg lázas, erős dohányos, vagy rendszeresen fogyaszt alkoholt, akár nagyobb mennyiségben is, nos, ilyen esetben könynyebben előfordulnak zavarok a sebgyógyulásban. Leggyakrabban az van, hogy nem tud kialakulni egészséges vérrög a sebben, ez fertőződik, szétesik, kilökődik, s az üregben bűzös, szürkésszínű elhalt lágy szövetrészek maradnak. A seb környéke duzzadt, haragos vörös színű, érintésre és anélkül is fáj. Nehéz, szövetroncsolásos foghúzások után is gyakran találkozunk ezzel a kórképpel, főleg akkor, amikor a megdőlt, gyulladt környékű bölcsességfogat távolítjuk el nagy nehezen.

Ez a fájdalom és gyulladás kb. két hét szenvedés után általában magától is megszűnik, mert a szervezet megtisztítja a sebet és környékét, az elhalt részek kilökődnek, és egészséges szövetek növik be a sebet. Persze csacsiság ezt az időt nagy fájdalmak között kivárni. Fel kell keresni a fogorvost, aki érzéstelenítésben eltávolítja a fertőzött vérrögmaradványokat és az elhalt szöveteket, kitakarítja a sebet, kiöblíti, majd megfelelő gyógyszerrel betakarja a kitisztított sebet. Fájdalomcsillapítót, esetleg a sebgyulladást elősegítő, s a gyulladást csökkentő antibiotikumot, hidegborogatást stb. ír elő.

Az ilyen seb aztán másodlagosan gyógyul, tehát alulról töltődik ki. Elég lassan megy, de végül csak kitöltődik, teljesen fájdalom nélkül.

Dr. Gyurász István fogorvos

Rendet kell tenni a vastagbélben

„25 éves vagyok, s már 1 éve viszket a láb- és kézujjaim közt, néha a nyakam is. Mindenféle gyógyszert használtam már, de a viszketés nem múlt el. Voltam füves embernél is, de a tisztító teája nem segített. Azt mondta, hogy sokféléje van, ki kell próbálni, melyik használ.”

A viszketése azért van, mert nem gondoltak a vastagbélben lévő kandidákra (gombapenészek) és a kórokozó baktériumokra. Ezek termelik a káros anyagokat, amelyek a vérárammal mindenhova eljutnak. A bőrön keresztül megpróbálnak a szervezetből kijutni. Hogy éppen a láb és a kéz ujjai közt viszket, az nem véletlen, mert ott izzadunk legjobban, és ebből arra lehet következtetni, hogy a nedves bőrt kedvelik a penészgombák, amelyek a vastagbélből eljuthatnak a bőrbe is. A „füves férfit” nem szeretném bántani, de ebben az esetben klinikai gondolkodásmód is kell, nem elég csak próbálgatni. Amikor a szervezet a rossz emésztés következtében tele van lerakódásokkal, sőt a kandida gombák is elszaporodnak a vastagbélben, nem elég csak egy tea, ott más is kell. Nem beszélve arról, hogy ki tudja, milyen gyógynövényeket rakott, kevert össze. Nem biztos, hogy olyanokat, amelyek kiirtják a kandidákat. És a vastagbélből csak gyógynövényekkel nem is lehet kiirtani a kórokozókat. Kellenek a bélbarát baktériumok is, mint pl. az acidophilus baktérium. Több páciens jelezte, hogy ő rendszeresen fogyaszt kefírt, joghurtot, sőt naponta 1 kapszula acidophilust is bevesz. Ez nagyon hasznos, de annak, aki még nem beteg és csak megelőzésre használja a bélbarát baktériumokat. A gyógyításhoz több kell. Képzeljük csak el, hogy a vastagbélben nagyon elszaporodtak a kórokozó baktériumok, természetesen a kis adag acidophilus nem tud győzni. Ezért eleinte 2x naponta 4 kapszulát kell bevenni, amikor 1 kapszulában 2 billió jó baktérium van. Tehát azt kell elérni, hogy ezek a baktériumok győzzenek. Csak ekkor áll helyre a rend. Közben olyan gyógynövényt fogyaszszunk, amely leköti a mérgeket és kiüríti a széklettel. Hogy még mi minden kell ahhoz, hogy megfékezzük a szervezetben végbemenő egészségtelen folyamatokat, az a páciens állapotától függ. Külsőleg a bőrre gyógynövények vizes kivonatát tegyük (apróbojtorján, diólevél, babérlevél), és ha nem allergiás a propoliszra, nagyon gyorsan segít a propoliszos krém is.

Dr. Nagy Géza természetgyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?