MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Változtassa a kicsi fejének helyzetét
„Kislányomnak kéthónapos kora óta deformált a feje, mert mindig ugyanazon az oldalán fekszik. Megpróbáltam rászoktatni, hogy a másik oldalán aludjon, de nem sikerült. Az orvos azt mondta, hogy idővel eltűnik a deformáció. Igaz ez?”
A kisbabák többségének gömbölyű a feje.

Változtassa a kicsi fejének helyzetét

„Kislányomnak kéthónapos kora óta deformált a feje, mert mindig ugyanazon az oldalán fekszik. Megpróbáltam rászoktatni, hogy a másik oldalán aludjon, de nem sikerült. Az orvos azt mondta, hogy idővel eltűnik a deformáció. Igaz ez?”

A kisbabák többségének gömbölyű a feje. Ám a méhen belüli fejlődés alatt sok tényező hat a magzatra, például ha túl nagy a magzat, ha nem az első terhességről van szó, ha az anya medencéje nagyon szűk, vagy a méh született hibával rendelkezik. Sok anyuka aggódva tapasztalja, hogy a baba legtöbbször az egyik oldalán fekszik. Ezt a fejet mozgató izom rövidsége is okozhatja. A fej formája farszüléskor is megváltozhat, vagy akkor, ha a magzat fejecskéjét az anya bordái nyomják. Ilyenkor a tarkó lapos. A koraszülött gyerek feje jellegzetes: előröl hátra felé keskeny és hosszú. Az újszülött az első hónapokban csak ritkán forgatja a fejét, ezért, ha mindig egy oldalán fekszik, a koponya ellaposodik. Ez nem csak esztétikailag zavaró, hanem később egészségi problémát is okozhat. A csecsemők többségének csak kismértékben van „elfeküdve” a fejük, de a deformáció a negyedik hónap tájékán láthatóbbá válhat. Szerencsére a probléma 6-7 hónapos korban magától megoldódik. Az esetek többségében segít, ha a kicsi fekhelyzetét rendszeresen változtatjuk. Ha ez nem segít, akkor forduljunk szakorvoshoz: gyermek neurológushoz vagy rehabilitációs orvoshoz. A legjobb eredmények ekkor érhetők el, ha még a negyedik hónap előtt rendszeresen változtatjuk a fej helyzetét. Néhány jó tanács: Minden szoptatás után fektessük a másik oldalra a babát. Ha üvegből etetjük a kicsit, akkor papírra jegyezzük fel a változtatást. Ha ébren van a baba, fektessük hasra. A bölcsőhalál megelőzése miatt nem ajánlott hason altatni. Remélem, hogy tanácsaim segítenek, de ha mégsem, akkor forduljanak a kicsivel szakorvoshoz.

Dr. Zuzana Nagyová gyermekorvos

A szájbűzt a fogak is okozhatják

Ipolynyéki olvasónk írja: „Lányom gyomorelégtelenségre panaszkodik és erős a szájszaga, de a gyomortükrözésen semmit sem állapítottak meg nála. Azt szeretném kérdezni, van-e segítség a gyomorból áramló kellemetlen szájszag megszüntetésére?”

Nézze, egyáltalán nem biztos, hogy a szájszag a gyomorból áramlik, ahogy Ön gyanítja. Az esetek túlnyomó többségében a szájszagot azok a mikroorganizmusok okozzák, amelyek elszaporodván a szájüregben szénhidrogén vegyületeket termelnek anyagcseréjük során. A rossz lehelet okát talán a szájüregben kell keresni, mert csupán az esetek kb. 10%-ában található a háttérben orr-fül-gégészeti, emésztőrendszeri, légzőszervi vagy anyagcsere-megbetegedés.

Azt tanácsolom, hogy lánya keresse fel fogorvosát, vizsgáltassa ki magát. Ha a fogorvos szuvas fogakat talál, ha a fogak lepedékesek, az íny gyulladt, a fogak meglazultak, mély tasakok és fogkő van a fogakon, ha mélyen barázdált és lepedékes a nyelv, ha valamely fogban elhalt az ideg és fogágy-gyulladás, gennyzacskó van a gyökerek körül, nos, ezek a kórképek külön-külön is okozhatnak rossz szájszagot, hát még ha egyszerre több is van jelen. Tehát kezeltetni kell a nyilvánvaló szájüregi kórokat, s ezzel párhuzamosan csökkenteni a kórokozók számát, mégpedig naponta többszöri alapos fogmosással, szájöblítő szerekkel. Alaposan meg kell tisztítani a nyelvet is: kaparja le róla a lepedéket. Ha a kezelés végére sem múlna el a kellemetlen szájszag, akkor tényleg más szakembert kell felkeresni, elsősorban gégész szakorvost, belgyógyászt, tüdőgyó-gyászt…

Dr. Gyurász István fogorvos

Fontos a pozitív gondolkodás

Jelige: Medicina. „61 éves vagyok, s a nyakamon, a fülem mögött egy csomó van, de nem nagyobbodik és azt is tudom, hogy nem rosszindulatú. A doktor úr az ultrahangos kivizsgálás után azt mondta, hogy mivel nem okoz problémát, és 4 éve nem növekszik, ha nem akarom, ne vetessem ki. Nem félek semmitől, csak még van egy kis elintézni valóm. Mit tegyek?”

Az orvosának igaza van, és ne tessék az ördögöt a falra festeni, mert megjelenik. Aki feleslegesen beképzeli magának, hogy rákja van, negatívan gondolkodik, s a nem rákos csomók is azokká válhatnak. Ha valaki folyton a legrosszabbra gondol, ezzel gyengíti immunrendszerét. Tehát mindenkinek a pozitív gondolkodást ajánlom. Mindenki gondolja azt, hogy vele sohasem történik ilyen, mert azzal, hogy optimista, a szervezete minden sejtje normálisan fog működni.

Dr. Nagy Géza természetgyógyász

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?