MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?

Segíthet a fotodinamikus terápia
Jelige: Sárgafolt. „Feleségem látása két hónappal ezelőtt nagyon megromlott. Most időskori makula-degenerációra kezelik. Meg szeretném tudni, hogy mi az oka ennek a betegségnek, és hogyan lehet megelőzni.

Segíthet a fotodinamikus terápia

Jelige: Sárgafolt. „Feleségem látása két hónappal ezelőtt nagyon megromlott. Most időskori makula-degenerációra kezelik. Meg szeretném tudni, hogy mi az oka ennek a betegségnek, és hogyan lehet megelőzni.”

Az átlagéletkor kitolódásával az iparilag fejlett országokban egyre szaporodó kórkép az időskori makula-degeneráció, vagyis az ideghártya sárgafoltjának időskori elváltozása. Az ideghártya mélyebb rétegeiben lerakódott káros anyagok (főleg a koleszterin) szemölcsöket képeznek, és így akadályozzák a sárgafolt oxigénellátását. Az oxigénhiány következtében új, törékeny erek képződnek, vérzések keletkeznek, és a sárgafolt hegesedése következtében a látás ugyan lassan, de feltartóztathatatlanul romlik. A betegség kialakulásában fontos szerepet tulajdonítanak az ózonlyuk következtében megnövekedett ultraibolya sugárzásnak és az érelmeszesedésnek. Az időskori makula-degeneráció leghatásosabb kezelése a megelőzés. Amerikai kutatók tanulmánya alapján bebizonyosodott, hogy az Ocuvite Lutein nevű készítmény antioxidáns és nyomelem kombinációja (zeaxantin, E-vitamin, C-vitamin, lutein, szelén, cink) sikerrel akadályozza meg a szabad gyökök kialakulását és a sárgafolt károsodását. A Ginkgo biloba kivonatából készült Tanakan nevű gyógyszer megakadályozza a vérrögök kialakulását, hígítja a vért, vagyis kedvezően befolyásolja a szervezet, főleg az agy, fül és a szem vérellátását. A káros szabad gyökök megkötésével védi az érfalakat a károsodástól, és megakadályozza a káros anyagok, mint például a koleszterin lerakódását. Az életkorfüggő sárgafolt-degeneráció esetében javítja az ideghártya vérellátását. A megfelelő oxigén- és tápanyagellátás az ideghártya sejtjeit védi az ultraibolya sugárzás roncsoló hatásától. Az érfalak nem engedik át a káros anyagokat a retinába. A kezelés következtében a sárgafolt ödémája csökken, és a látás javulhat.

Már nálunk is hozzáférhető a fotodinamikus terápia, amely a látás károsítása nélkül pusztítja el az újonnan képződött ereket. Az eljárás lényege, hogy verteporfint fecskendeznek a beteg vénájába, majd amikor a hatóanyag a vérkeringés segítségével az érhártya ereibe kerül, a káros, újonnan képződött kapillárisok falára kötődik. Speciális, vörös fényű lézerrel megvilágítva aktiválódik a hatóanyag, amely roncsolja az újdonképződött ereket. A kezelést termoterápiával vagy lézeres kezeléssel is ki kell egészíteni.

Dr. Farkas Beáta szemorvos

A hajhullásnak több oka is lehet

Jelige: Hajhullás. „Serdülőkorban levő lányom haja hónapok óta hullik. Már nagyon sokféle sampont, hajpakolást kipróbált, de sajnos egyik sem segített. Tudna valamit javasolni a hajhullás megállítására?”

A hajhullás igen összetett probléma. Létezik bizonyos természetes folyamat, amelyet hajváltásnak nevezünk. Hajszálaink 10-15% -a van azonos növekedési fázisban. Ha naponta 100 hajszálnál több hullik ki, akkor kóros hajhullásról beszélünk. Különböző formái és fokozatai lehetnek a hajhullásnak, mint a diffúz hajhullás, foltos kopaszodás, illetve teljes kopaszság. Legfontosabb a beteg alapos kivizsgálása, mivel a hajhullásnak sok oka lehet. Ide sorolhatók a hajat károsító kémiai, fizikai tényezők (ólom, hajfestés) a szervezetben felhalmozódott salakanyagok, mérgek, sőt egyes gyógyszerek is okozhatnak jelentős hajvesztést. Kiváltó okként szerepelhetnek hiányállapotok: vitaminhiány (A-, B-vitamin), ásványisó- és nyomelemhiány (cink, vas, réz). Ezekben az esetekben a célzott pótlással gyorsan kezelhető a probléma. Májbetegség, pajzsmirigy-rendellenesség, krónikus fertőzés (góc) is rejtőzhet a hajhullás mögött. Ezenkívül immunológiai betegségek, hormonális eltérések és némely esetben örökletes hajlam is nagyfokú hajhulláshoz vezethet. A betegek egy részénél pszichés tényezők (lelki trauma, stressz) is közrejátszhatnak. Javasolom, hogy nagylányával mielőbb keresse fel kezelőorvosát, hogy a megfelelő vizsgálatokkal tisztázni tudják a hajhullás okát. Ezután már célzottan kezelhető a baj.

Dr. Tóthné Mészáros Erzsébet gyermekorvos

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?