Utóhályogról lehet szó
Jelige: Sürgős. „Két évvel ezelőtt műtöttek meg szürke hályogra. Akkor pigmentfoltok is voltak a szememen. Ezután elég jól láttam. Sajnos 4-5 hónapja fokozatosan romlik a látásom. A szemorvosnál már csak a két felső sor betűit tudom elolvasni a skáláról.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
Jelige: Sürgős. „Két évvel ezelőtt műtöttek meg szürke hályogra. Akkor pigmentfoltok is voltak a szememen. Ezután elég jól láttam. Sajnos 4-5 hónapja fokozatosan romlik a látásom. A szemorvosnál már csak a két felső sor betűit tudom elolvasni a skáláról. Az orvosom azt mondta, hogy bizonyos hártyát ki kell tágítani, amit csak Pozsonyban végeznek. Kérdéseim: Milyen hártyát kell kitágítani? Fájdalmas-e a beavatkozás és mennyi időt vesz igénybe? Végleges megoldást jelent-e a panaszra, vagy meg kell ismételni? Nem veszélyes-e? Ambuláns kezelésről van szó?”
Kedves olvasó, a leírt panaszok alapján látása romlását másodlagos szürke hályog (cataracta secundaria) vagyis utóhályog okozza. Az utóhályog a szürke hályogra műtött páciensek kb. 30 %-ánál fordul elő. Minél fiatalabb a páciens annál gyakoribb. A szürkehályogműtét után bizonyos idő elteltével a lencse megmaradt tokjának széli részénél található hámsejtek elkezdenek osztódni. A lencse hátsó tokja megvastagodik, ami fokozatosan kialakuló látásromlást okoz. Az utóhályognak két fajtája van. Az ún. Elschnig-féle gyöngyöket csakis műtéti úton lehet eltávolítani. A hátsótok ún. fibrotikus megvastagodása esetén YAG-lézeres terápia ajánlott. A lézeres kezelés a réslámpánál ülve történik, és néhány percet vesz igénybe. A kezelés során lézersugár segítségével lyukat „égetnek” a megvastagodott hátsó tokon. A beavatkozás nem fájdalmas, és azonnal javítja a látást. Természetesen, mint minden lézeres kezelésnek, ennek is vannak mellékhatásai, de ezek általában átmenetiek és ritkán fordulnak elő. A beavatkozás után emelkedhet a szemnyomás, amely megfelelő kezelés mellett néhány napon belül rendbe jön. Rendkívül ritkán belsőszemgyulladás, retinaleválás, vagy cisztoid makulaödéma keletkezhet. A lézerkezelés mellékhatásai általában a szem más betegségivel függenek öszsze. Gyakoribbak magas fokú rövidlátóknál vagy glaukómában szenvedőknél. A kezelés előtt ajánlom, hogy a kedves olvasó kérdezze meg a beavatkozást végző szemorvostól, hogy a kivizsgálás alapján milyen mellékhatásai lehetnek a kezelésnek. A YAG-lézeres kezelés általában tartós eredménnyel jár, és nem kell megismételni. Dr. Farkas Beáta szemorvos
Propolisszal próbálkozhat
„A bölcsesség fogam mögött vadhús nő, ami nagyon érzékeny. Mit tegyek, hogy eltűnjön?”
Először is, el kellene menni fogorvoshoz, hogy pontosítsa a diagnózist. Tudnom kellene, milyen jellegű a vadhús, továbbá hogy van-e minden nap széklete, ugyanis ha a vastagbélben nincs bélbarát mikroflóra, akkor elszaporodnak a rothasztó baktériumok és a penészgombák, amelyek káros anyagokat termelnek. Ezek legyengítik az immunrendszert és megterhelik a májat. Azért, ha valakinek rendszertelen a széklete, a többi kellemetlen tüneten kívül nem működik a mája, és akkor elkezd valahol valami nőni. Ha még nem túl nagy a vadhús, általános méregtelenítő-tisztító kúrával állítsa helyre a belső szervek működését, javítsa az emésztést, az ellenálló-képességet. El is tüntethetjük a vadhúst például propolisszal vagy feketenyárfarügy-kivonattal. Az 5 méhtermékből – méz, méhpempő, virágpor, méhméreg, a méhviasz – készült propoliszt tinktúrát vattára cseppentve helyezzük a vadhúsra. Ha a tisztítókúrával kedvező feltételeket teremtettünk, akkor a propolisz gyulladásgátló, baktériumölő és rákmegelőző vagy rákgyógyító hatására helyreáll a szervezet egyensúlya, és eltűnik a vadhús.
Azoknak, akik a propoliszt első alkalommal használják, azt javaslom, hogy 72 órán át teszteljék, vagyis: a propolisz tinktúrába mártott vattadarabot először a könyökhajlatba rögzítsék. Ha 72 órán belül nem vált ki allergiás reakciót, akkor nyugodtan a vadhúsra helyezhetik, vagy más betegségek kezelésére használhatják. Dr. Nagy Géza természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.