Mi az a Reye szindróma?
„Tízéves fiam az idén márciusban influenza miatt kórházba került. Kezdetben javult az állapota, majd néhány nap múlva nagyon rosszul lett, hányt, étvágytalanná vált, félrebeszélt. Orvosai Reye szindrómát állapítottak meg.
MIT TANÁCSOL AZ ORVOS?
„Tízéves fiam az idén márciusban influenza miatt kórházba került. Kezdetben javult az állapota, majd néhány nap múlva nagyon rosszul lett, hányt, étvágytalanná vált, félrebeszélt. Orvosai Reye szindrómát állapítottak meg. Ez valamilyen veleszületett baj?”
Kedves Anyuka, a levelében említett Reye szindrómát 1963-ban írták le először önálló kórként. Ez nem más, mint akút idegrendszeri zavarokkal és belső szervek különböző mértékű elzsírosodásával járó megbetegedés, mely általában valamilyen vírusos fertőzést követ. Okozhatja azonos külső környezeti hatás, vagy valamilyen enzim veleszületett hibás működése. Leggyakrabban azonban különféle vírusos megbetegedések állnak a betegség kialakulásának hátterében ( pl. A és B típusú influenza, bárányhimlő, echovirus), de a Reye szindróma kialakulhat a szervezetbe kerülő mérgező anyagok hatására is. Nem egy esetet leírtak a gyermekgyógyászok, amikor szaliciltartalmú gyógyszerek szedését követően jelentkeztek a panaszok. A betegség súlyossága különböző lehet, de az elmondható, hogy jellemző rá a kétszakaszos lefolyás. Ez azt jelenti, hogy kezdetben egy vírusfertőzés tünetei jelentkeznek, többnyire felső légúti hurut formájában. A panaszok néhény nap múlva átmenetileg javulni kezdenek, melyet ismét roszszabbodás követ. Ilyenkor a betegnek hányingere van, esetleg hány is, emellett különböző súlyosságú tudatzavar is kialakul. Ez lehet kezdetben csak enyhe emlékezetkiesés, aluszékonyság, mely rövid időn belül akár súlyos eszméletvesztésbe torkollik. Ilyenkor a beteg nem reagál a külső ingerekre, izmai petyhüdtek lesznek, pupillái fénymerevvé válnak, ezenfelül még különféle görcsrohamok is megjelenhetnek. Akkor gondolunk Reye szindrómára, ha gyermekeknél gyorsan kialakuló tudatzavar lép fel, melyhez kínzó hányás és a májfunkció zavara társul. A vérvizsgálat ilyenkor egyértelműen kimutatja a máj károsodását, megnövekszik a vérben az ammóniaszint is, gyakran csökken a vércukorszint. Ritkán vesznek májmintát. Mikroszkóp alatt látható lenne, hogy a májsejtekben aprócska „zsírcseppek” vannak. Elhunyt betegek boncolásakor hasonló szövettani képet találtak a hasnyálmirigy, szív, vese, tüdő, lép illetve nyirokcsomók vizsgálatakor is. Ha sikerül idejében felismerni ezt a betegséget, a szervezet működését támogató, illetve a felbomlott anyagcserezavar helyreállítását célzó intenzív terápia lehet a kulcsa a sikeres kezelésnek. A halálozás akkor magas, ha görcsök, petyhüdt izombénulás, esetleg légzésleállás lép fel a kezelés során. Ritkán, de az is előfordulhat, hogy a betegség elmúltával késői idegrendszeri szövődmények maradnak viszsza, epilepsziaszerű görcsroham, értelmi visszamaradás, agyidegbénulás, mozgászavar formájában. Levelében említi, hogy a kórházból való elbocsátás óta többször is voltak gyerekorvosnál, aki semmiféle maradványtünetet nem talált, és a gyermek minden laboratóriumi lelete rendben volt. Ezért nagy valószínűséggel nem kell attól tartani, hogy valamilyen késői szövődmény alakult ki. Dr. Póczik Gábor ideggyógyász
Szemölcseimvannak
„Már néhány éve az ujjamon és a lábamon, főleg a lábfejen szemölcsök alakulnak ki. Már mindent kipróbáltam, de nem segít semmi. Legjobban a vérehulló fecskefűben hitt, de ez sem segített. Tanácstalan vagyok és szégyellek bárkivel kezet fogni, mert az ujjaimon kemény kinövések vannak.”
A szemölcs a bőr vírusos, gyulladásmentes betegsége. Tulajdonképpen szarutúltengés, kemény képződmény, amelynek egyenetlen felszíne van, és kiemelkedik a bőr felszínéről. A kézujjakon, kézháton és néha a lábon terjed el. Mivel vírus okozza, sokan félnek a szemölcsös személlyel kezet fogni. Tudatosítani kellene, hogy csak azoknál fordul elő a szemölcs, akiknek rosszul működik az immunrendszerük. A vírus okozta fertőzés ellen tehát először is méregtelenítő, tisztító kúrával erősíteni kell az immunrendszert. Hogy ezt hogyan kell végezni, arról már nagyon sokszor írtam. Nemcsak a testi, hanem a lelki tisztulás is fontos. A harag gyengíti az immunrendszert, amely a rossz emésztés következtében is roszszul működhet. Ha például a vastagbelében a baktériumok és penészgombák elszaporodtak, káros anyagokat termelnek, amelyek gyengítik az immunrendszert.
Sokan panaszkodnak, hogy hiába kenegették a szemölcsöket a vérehulló fecskefű nedvével. Eredményt csak akkor érhetünk el, ha a beteget felkészítjük a várható hatásra. A vérehulló fecskefű zöld szárának sárga nedve azért nem hatásos, mert a kemény szemölcs nem szívja magába a tejnedvet, csak a szemölcs körüli bőrt égeti meg. A vérehulló fecskefű csak akkor lesz hatásos, ha először megpuhítjuk a kemény szemölcsöt. Erre legjobb a szódabikarbónás meleg víz. 3 l vízhez 3-4 evőkanálnyi szódabikarbónát teszünk, 20-30 percig áztatjuk a szemölcsös kezet vagy lábat, majd mindennap 2-szer leszakítunk a vérehulló fecskefű szárából és a benne lévő tejnedvvel kenegetjük a megpuhult szemölcsöt. A maró növényi nedv felszívódik és 7-10 napon belül a szemölcs eltűnik.
Gyógyíthatjuk továbbá natív propolisszal. A szemölcs megpuhítása után rárögzítjük a ragadós natív propoliszmasszát. A natív propoliszt 40°C-os állapotban helyezzük rá a szemölcsre. Ez az eljárás akkor nem ajánlott, ha a szemölcs a propolisz hatására nedvedzeni kezd, mert az azt jelenti, hogy a páciens allergiás a propoliszra. Dr. Nagy Géza természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.