A hagyományos kínai orvoslás szerint a dió erősíti a vese jangját, a derék és a térd energiáit, melegíti a tüdőt, enyhíti az asztma tüneteit, nedvesíti a beleket, megkönnyíti az anyagcserét.
Mire jó az ősz kedvenc gyümölcse, a dió?
csökkenti a vér cukor- és koleszterinszintjét
csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét
csökkenti a gyulladást
növeli az étvágyat
Mit tartalmaz?
28 g friss dióban
193 kalória, 19 g zsiradék, 0,81 mg vas, 5,3 #g szelén, 1,1 mg E-vitamin, 0,75 mg cink van.
Gyógyhatása: egészségesebbé teszi a szívet.
A linolsav csökkenti a koleszterinszintet, az alfalinolén és az omega-3 zsírsavval együtt megakadályozza a vérrögök képződését. Két tanulmány is igazolta, hogy azok, akik gyakran fogyasztanak diót, ritkábban kapnak koszorúér-betegséget. Négy hét után már jelentősen csökkenhet az ún. rossz, és növekedhet az ún. jó koleszterin szintje. Az omega-3 zsírsav gyulladáscsökkentő, csökkenti a viszketést és gyógyítja a bőrszárazságot.
Magas tápértéke miatt a diót elsősorban azoknak ajánlják, akik étvágytalansággal küszködnek vagy betegségből épülnek fel.
Mennyi dió ajánlott ?
Kb. 28 g, ez ugyanis fedezi a napi linolsavszükségletet. Fogyasztását ne vigyük túlzásba, mert sok kalóriát tartalmaz, s súlygyarapodást okozhat.
Milyen betegségek ellen javallott a dió?
Alvászavar: Ajánlott rendszeresen, minden reggel és este két-két dióbelet, vagy 30-30 g dióbelet és 60 g szezámmagot megenni. Megmosott, friss eperfalevéllel mozsárban összetörünk, a masszából 3 g-os golyókat formálunk, és naponta két alkalommal három-három golyót fogyasztunk el.
Szamárköhögés: 30 g dióbelet és 150 g kimagozott körtét mozsárban összetörünk, 3-4 deci vízzel összekeverjük, felfőzzük és miután kihűlt, 30 g mézet keverünk hozzá. Naponta háromszor egy-egy evőkanállal fogyasztunk belőle.
Asztma: 1-2 dióbelet 1-2 szelet gyömbérrel együtt, jól összerágva, naponta kétszer reggel és este megeszünk.
Éjszakai vizelési kényszer: Vesegyengeség esetén gyakori az éjszakai vizelési kényszer. Ilyenkor pirítsunk meg 2 dióbelet, amelyet jól összerágva, 1 korty jó meleg vörös borral lefekvés előtt nyeljünk le.
Hasmenés: Héjastul diót pirítunk úgy, hogy a külseje megfeketedjen. Ezután a héját eldobjuk, és a belét 20 percig vízben főzzük. Lehűlés után a dióbeleket megeszszük, a levét megisszuk. Naponta 2 diót és egy pohárnyi lét fogyasztunk.
Hányás: 1 diót héjastul megpörkölünk úgy, hogy az belül is megfeketedjen, és az egészet mozsárban durva porrá törünk. 15 g gyömbért megfőzünk és a főzetet a dióporral elkeverve megisszuk.
Székrekedés: 60 g dióbelet és 30 g szezámmagot mozsárban porrá törünk. Ebből egy-egy evőkanálnyit langyos vízzel lenyelünk, reggel és este, egy héten át. Krónikus székletpanaszok esetén különösen hasznos. Bőrviszketés, rühesedés: 7 db dióhéjat harminc percen keresztül vízben főzünk. A langyosra hűlt vízzel naponta kétszer-háromszor letöröljük a viszkető bőrfelületet.
Kellemetlen hónaljszag: Először megmossuk, és szárazra töröljük a hónaljunkat, majd dióolajjal bedörzsöljük, és 3-5 percig masszírozzuk. (ki-sz)
Fontos
Keserű diót soha ne fogyaszszunk. A keserű íz azt jelzi, hogy a dióban káros oxidációs folyamat indult el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.