Mindkét vesére szükség van

Gyakori megbetegedés a vesekő, s az orvosok nem tudják megmondani kialakulásának okát. Nem köthető életkorhoz, nemhez. Két évtizeddel ezelőtt kizárólag műtéti úton távolították el, s mivel gyakran újraképződött, a többszöri beavatkozást követő hegesedés miatt tönkrement a vese.

Nem volt mit tenni, el kellett távolítani a vesét. Nemcsak a beteg, hanem mi, orvosok is izgultunk, nehogy a megmaradt szerv is megbetegedjen ismertette a tényeket dr. Ján Breza urológus professzor azokra az időkre emlékezve, amikor a panaszokat nem lehetett endoszkóppal vagy a vesekő szétzúzásával eltávolítani.

A szakorvos szerint a vesekő kialakulásának többféle oka van. Leggyakrabban akkor keletkezik, amikor a vizelet különféle kristályokkal telítődik, illetve ha a vesébe idegen anyag kerül, és kristályok képződnek. Az anyagcsere-rendellenesség, a gyakori gyulladás szintén kiválthat kövesedést. A professzor elmondta, hogy négy fajta kő létezik, s nem mindegyik összetétele egyforma. Leggyakrabban a kalcium oxalátos köveket távolítják el műtéttel, ugyanis ezektől természetes úton nem lehet megszabadulni. Pedig vannak lassan növekvő, sima felületű kövek, amelyeket vizelettel is el lehetne távolítani, ha a beteg idejében keresné fel a szakorvost. A durva kristályokból álló követ természetes úton nehezebb eltávolítani, mert a kő megakadhat a vesevezetékben, megmozdulása pedig nagy fájdalmakat okoz. A másik fajta vesekő, a kalcium-foszfát összetételű gyakran fertőzés után alakul ki. A korallszerű képződmény általában kitölti a vese üregét. Míg a kalcium oxalátos kő esetében éles deréktáji fájdalom jelentkezik, a kalcium foszfátosoknál csak enyhe, ezért a beteg későn veszi észre. A harmadik fajta, a húgysavkő, gyógyszerrel feloldható, s talány, miért épp a víg kedélyű, kövér embereknél fordul elő a leggyakrabban. A negyedik a legritkább fajta, s öröklődő anyagcsere-betegség következtében alakul ki. Jellemző rá, hogy a vizeletben sok fehérje, cisztin van, s a beteget gyakran gyötri a derékból induló, ágyékba és combba sugárzó fájdalom, vesegörcs.

Minden esetben az orvos határozza meg, hogy görcsoldóval, gyógyszerekkel, bőséges folyadékfogyasztással vagy tornával űzhető ki a kő, esetleg a kő szétzúzásával. Tudni kell, hogy bizonyos nagyság felett erre nincs lehetőség, s ebben az esetben endoszkópos eljárást (a követ a húgycsövön vagy bőrön keresztül távolítják el) kell alkalmazni. Végső megoldás a hagyományos műtét, amelyre főleg akkor kerül sor, ha pl. fejlődési rendellenesség miatt az endoszkópos eljárás nem alkalmazható. A túlzott oxalát-felszívódáskor vagy ürüléskor diéta is ajánlott: el kell tekinteni a zöldség, spenót, sóska, valamint a tejtermékek fogyasztásától.

Ha a beteg nem fordul időben orvoshoz, a vese elgennyesedhet, és amint a fertőzés átjut a hasfalon, akár menthetetlenné válhat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?