Minden szlovákiai lakos évente átlagosan 30 csomag gyógyszert fogyaszt el – fontos tudni, hogyan lehet megszabadulni tőlük

A bőrön keresztül juttathatók be gyógyszerek a szervezetbe

A fel nem használt gyógyszereket belső csomagolásukban kell visszavinni a gyógyszertárba, és nem szabad a kommunális hulladék közé dobni őket.

Szlovákiában 2023-ban több mint 160 millió csomag gyógyszer fogyott el, ami lakosonként hozzávetőlegesen 30 csomagot jelent, több mint 400 euró értékben. A magas szám ellenére nem minden gyógyszert fogyasztanak el, ami így jelentős mennyiségű gyógyszerhulladékot eredményez, beleértve a veszélyes hulladékot is. Eva Sadovská, a WOOD & Company elemzője kiemeli, hogy a gyógyszerpazarlást például a kezelés megváltoztatása, az előírt kezelés be nem tartása vagy az okozza, hogy a háztartásokban felhalmozódnak a vény nélkül kapható gyógyszerek.

„A fel nem használt gyógyszerek nem kerülhetnek a csatornahálózatba vagy a kommunális hulladék közé, ami jelentős környezetterhelést jelent” – hangsúlyozza Sadovská. Szlovákiában 2022-ben 57,7 tonna gyógyszerből származó veszélyes hulladékot gyűjtöttek össze a patikákban. A fel nem használt gyógyszerek begyűjtésében azonban tavaly bonyolódott a helyzet, miután a Modrá Planeta cég felmondta a szerződést, ami miatt a begyűjtés több mint egy évig szünetelt. 2024 áprilisától a begyűjtést a DETOX cég biztosítja, amely a legkritikusabb területeken kezdte meg a munkát. A Hulladékipari Szövetség vezérigazgatója, Ján Chovanec felhívta a figyelmet arra, hogy Szlovákiában a veszélyes hulladékok feldolgozására alkalmas kapacitás hosszú ideje nem elegendő.

„A járvány rávilágított a kapacitások alulfejlettségére, miközben Szlovákia jelenleg csak kis mennyiségű veszélyes hulladékot tud feldolgozni” – magyarázza Chovanec. A kórházi égetők kapacitása például mindössze évi 300 tonna, ami nem elegendő a szükséglet fedezésére. Eva Sadovská arra figyelmeztet, hogy ha nem készül akcióterv a veszélyes hulladékok kezelésére, akkor Szlovákiának elviselhetetlen problémákkal kell szembenéznie nemcsak a gyógyszer-, hanem az ipari hulladékkal kapcsolatban is.

(TREND, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?