Minden harmadik csecsemő…

A University of Columbia (USA) kutatói az eddigi elképzeléseknek ellentmondó eredményekre jutottak az újszülöttek immunrendszerével kapcsolatban: azt találták, hogy az influenza elleni vakcinával beoltott anyák csecsemőinek nagyjából egyharmadánál jelen vannak a vírus ellen termelt antitestek és a T-sejtek.

A University of Columbia (USA) kutatói az eddigi elképzeléseknek ellentmondó eredményekre jutottak az újszülöttek immunrendszerével kapcsolatban: azt találták, hogy az influenza elleni vakcinával beoltott anyák csecsemőinek nagyjából egyharmadánál jelen vannak a vírus ellen termelt antitestek és a T-sejtek.

Rachel Miller és munkatársai olyan anyák csecsemőit vizsgálták, akiket a terhesség második, illetve harmadik harmadában influenzavírus elleni vakcinával oltottak be. A kutatók az újszülöttek köldökzsinórvéréből vett mintákban próbálták kimutatni azoknak az ellenanyagoknak (antitesteknek) és T-sejteknek a jelenlétét, amelyek aktívan részt vesznek a vírus elleni védekezésben (a fehérvérsejtek közé tartozó T-sejtek részben a szervezet kórokozók elleni védekezésében vesznek részt, részben pedig a B-sejtek ellenanyag-képzését szabályozzák).

A vizsgálat során az influenzavírus antigénjeit utánzó, festékkel jelölt molekulákat használtak, amelyeknél fényreakciót vált ki, ha a „rájuk támadó” immunsejtek kapcsolatba lépnek velük. A kutatók azt tapasztalták, hogy körülbelül minden harmadik csecsemő vérében jelen vannak az influenzavírussal szemben termelt antitestek és T-sejtek. A T-sejtekben az apától származó örökítőanyag (DNS) által kódolt fehérjeszekvenciákat lehetett kimutatni, ami kizárja annak lehetőségét, hogy ezek a sejtek esetleg közvetlenül az anya szervezetéből kerültek volna át az újszülöttek szervezetébe. „Az eredmények alapján arra következtetünk, hogy a vakcinával az anya szervezetébe juttatott antigének átadódhatnak a születendő gyermeknek, így a születést követően már a csecsemő szervezete is képes lehet rá, hogy azonnal reagáljon a vírusfertőzésre” – mondta Miller.

Mindez ellentétes az eddigi elképzelésekkel, ugyanis több mint ötven évig az volt az általános felfogás, hogy a csecsemők képesek ugyan a legáltalánosabb immunreakciókra, de védekező rendszerük korántsem olyan összetett, mint a felnőtteké. A mostani vizsgálatból nem derült ki, hogy mindez elegendő-e ahhoz, hogy a baba szervezete valóban legyőzze az influenzavírust, a T-sejtek jelenléte azonban bizonyítja, hogy az újszülöttek képesek a specifikus antigénekkel szemben is „bevethető” sejtek termelésére – olvasható a Nature hírportálján.

„Ha kiderülne, hogy a csecsemők valóban rezisztenssé válnak az influenzával szemben, akkor annak lehetősége is felmerülhet, hogy egy újfajta vakcinával az anyának és a születendő gyermeknek egyaránt védelmet biztosítsunk” – tette hozzá Ofer Levy, a Harvard Medical School immunológusa. (-ri-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?