Évente több mint ezer gyermekkel több születhetne, ha a társadalom támogatná a mesterséges megtermékenyítés korszerű módszerét, hangzott el az elmúlt napokban a meddőségről tartott sajtótájékoztatón. A baj az, hogy az érintettek ehhez a megoldáshoz csak sokéves sikertelen gyermekvállalási próbálkozás után jutnak el.
Minden 6. pár gyermektelen
Szlovákiában minden hatodik pár képtelen a spontán gyermeknemzésre. A lelkileg megterhelő, csak részeredményeket hozó kezelés rendszerint több évig tart, és rányomja bélyegét a partnerkapcsolat minőségére is. Nem egy házasság bomlik fel azért, mert nem jön a várva várt gyermekáldás. Mivel sok pár a gyermekvállalást eleve későbbre tervezi, ilyen vonatkozásban az idő is nagy szerepet játszik. Nagyon fontos, hogy a gyermektelenség gyanújának felmerülésekor a pár mihamarabb forduljon orvoshoz (akár a körzeti orvoshoz is), aki útba igazítja a leendő szülőket. Bár még nem értük el a fejlett nyugat-európai országok szintjét, de már nálunk is egyre több pár fordul a mesterséges megtermékenyítési központokhoz, amelyekből Szlovákiában hét van: három-három Pozsonyban és Kassán, egy pedig Martinban. A szlovákiai jogrend szerint az egészségbiztosító a nő 39. életévéig 2 vagy 3 próbálkozási ciklust fedez. A meddőség nemcsak a konkrét pár, hanem az egész társadalom problémája. Ennek következtében évente 50 százalékkal kevesebb gyermek születik, mint 1950-ben. (ki)
Mikor nevezhető meddőnek a pár?
Az Egészségügyi Világszervezet meghatározása szerint meddőnek nevezhető az a pár, amelynek egy évig tartó nemi kapcsolat után sem születik gyermeke. Világviszonylatban a párok több mint 10 százaléka gyermektelen, vagyis 60-80 millió pár. A meddőség ma már civilizációs betegségnek számít. A szlovákiai viszonyokat tekintve ez azt jelenti, hogy nem biztosított a lakosság reprodukciója, s növekszik az átlagéletkor. Szlovákiában nemcsak az elsődleges, hanem a másodlagos meddőség is növekszik, ami azt jelenti, hogy második vagy harmadik gyermek világrahozatala is nehézségbe ütközik. A népszaporulat hosszabb ideje csökken.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.