Mikor egészséges az otthon?

Legelőször is akkor, ha tiszta. De sokszor hiába takarítunk, mert alighogy elkészültünk, az az érzésünk, hogy máris minden csupa por. A hathatós és tartós portalanításhoz ajánlunk az alábbiakban néhány kitűnő fegyvert.

A pornak sokféle alkotórésze van: lehet benne pollen, állatszőr, penészgomba, poratka, piszokszemcse, matrac-, szőnyeg- vagy párnaszösz...Megannyi – különösen az allergiások számára – irritáló anyag...

A por akadályozza a légutak normális működését. Mivel a belélegzett por gyengíti az orr nyálkahártyájának ellenállóképességét, a baktériumok és vírusok könnyebben megtámadják a szervezetet, különösen a kisgyermekét, akinek az immunrendszere még nem teljesen fejlett. A sok por felsőlégúti gyulladásokat is okozhat, minek következtében bizonyos betegségek, pl. középfülgyulladás, torokgyulladás, is könnyebben kialakulnak. A porszemcsék tulajdonképpen a környezet levegőjében lévő kórokozók, allergének és más légszennyező elemek szállítóeszközei.

A három fegyver

A porrongy: Hajítsuk ki a klasszikus pamutrongyokat. Csak arra jók, hogy a por nagyját leszedjék, majd kicsit odébb ismét visszategyék... Szerezzünk be néhány korszerű, mikroszálas törlőt: ezek sokkal jobban megfelelnek a célnak. Hogy miért? A mikroszálas törlők speciális szövésű anyagból készülnek – poliamid vagy extra vékony, ám nagyon tartós poliészter szálból. Port szívó hatásuk a hajszálcsövesség (kapillaritás) elvén alapul. Tükrök, képkeretek, apró dísztárgyak, a tévé vagy számítógép képernyője, növények, könyvek vagy vitrinek egyaránt könnyen és gyorsan portalaníthatók az új „csodafegyverrel”. A mikroszálas portörlőrongy mosógépben mosható és igen tartós, tehát hosszú ideig használható. Partvisból, seprűből szintén jobb a mikroszálas.

A tollseprű: Tegyünk csakúgy, mint a porrongy esetében. Szabaduljunk meg a régitől, attól, amelyik természetes anyagból, főként tollból készült. Ez a bolyhosodó, szöszös takarítóeszköz csak több port csinál, mint amennyi van. A szintetikus anyagok, elektrosztatikus tulajdonságuknak köszönhetően, úgy vonzzák a port, mint a mágnes.

A porszívó: Ma már a legkorszerűbb porszívók nem csak nagy szemétkupacokat és porcsomókat szippantanak fel könnyedén, de a bennük lévő szűrőknek köszönhetően tisztítják is a levegőt. Vagyis az, amit a gép kifúj, tisztább, mint amit beszív. ĺgy a kiáramló levegő kevesebb, mint 0,05 mg port tartalmaz egy köbméternyi beszívott levegő esetén. képe A szűrőket azonban ne felejtsük el rendszeresen cserélni – egyébként nincs hatásuk.

Hetente legalább egyszer porszívózzuk ki a szőnyegeket, havonta egyszer a matracokat, a kárpitozott bútorokat, a porfogó sötétítő függönyöket és faliszőnyegeket.

A pormentesítés legfontosabb lépései

A lakás bejáratához PVC-vel megerősített poliamid, gépben mosható portaszító lábtörlőt tegyünk. Porszívózásnál ne feledkezzünk meg róla!

Csökkentsük a minimumra a porfogók számát: a por és (különösen a macskától származó) allergének kedvelt fészkét, a padlószőnyeget cseréljük fel kőpadlóval vagy kemény fából készült parkettával: ezeket könnyebb tisztítani, tehát egészségesebbek. Ha puha, lágy mivolta miatt semmiképpen sem szeretnénk lemondani a padlószőnyegről, válasszunk olyat, melyet poratka- és baktériumölő szerrel kezeltek, tehát kevésbé porosodik.

Lehetőleg kerüljük a faliszőnyegeket, a vastag függönyöket, a kóccal, lószőrrel kitömött bútorokat, a mennyezetes és emeletes ágyakat, a szárazvirágot (ami idővel porrá morzsolódik), a lábatlan vagy túl alacsony bútort, amelyik alatt nem lehet porszívózni, a gyapjúmatracokat és a tollpárnát, valamint tollpaplant. Mindezek helyett jobb a műszálas. Ha a háztartásban mégis akad néhány a fentiek közül, takarításnál fordítsunk különös gondot a portalanításukra. A tollpárnákat, pehelypaplanokat tisztítassuk ki iparossal.

Szellőztessünk minél gyakrabban, még akkor is, ha városban lakunk, ahol nagyobb a légszennyeződés. Forgalmas nagyvárosban, földszinti lakásnál legjobb a kora reggeli szellőztetés. Hagyjuk nyitva az ablakot minél tovább, hogy a szoba levegője kicserélődjön, és a porkoncentráció csökkenjen. Az allergiás gyermek szobájában tanácsos éjszakára is kissé nyitva hagyni egy ablakot. Ne torlaszoljunk el soha semmiféle szellőzőnyílást vagy szellőzőrácsot.

Porszívózás közben nyissunk ablakot. Gyakran szellőztessük, rázzuk ki az ágyneműt – az ideális az lenne, ha mindennap megtennénk.

Télen ne fűtsük túl a lakást: minél melegebb van, annál több por lebeg a levegőben (a meleg levegő felfelé áramlik). 20 C-foknál ne legyen több, a hálószoba hőmérséklete pedig, ha lehet, ne menjen 18 C-fok fölé.

Használjunk párásítót – a port ugyan nem szünteti meg, de csökkenti a levegőben szálló porkoncentrációt. A nagyon száraz helyiségekben kiszárad az ember torka és orra. Ha a szoba páratartalma 30 százaléknál alacsonyabb, a kórokozók könnyebben megtámadják a légutak kiszáradt nyálkahártyáját; a szárazság a kontaktlencsét viselők szemét is jobban megviseli. Minden típusú radiátorhoz külön párásító kapható. Tegyünk némi eukaliptusz -vagy fenyőolajat a párásítófolyadékba – tisztább és kellemesebb illatú lesz az otthon levegője. (PatikaMagazin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?