A Virginiai Egyetem kutatócsoportja felfedezte, hogy azok a baktériumok, amelyek gyakran halált okozó rákot is kiváltanak, zseniális módját találták meg annak, hogy a gyomor igen savas közegében megtelepedjenek.
Miért okoz fekélyt a Helicobacter pylori?
A kutatók szerint ezek a baktériumok képesek arra, hogy érzékeljék a savkoncentrációt, és aszerint vándorolnak oda, ahol létezni és szaporodni tudnak. A gyomor igen magas savtartalmú belsejéből az alatta levő hámszöveti sejtekhez vándorolnak, ahol már nem anynyira savas a közeg.
Ehhez az szükséges – vallják a szakemberek, – hogy a baktérium egyik végén egy savérzékelő receptor közvetítse az információt a baktérium másik végén található, és azt mozgató farokig.
A kutatóknak sikerült azonosítaniuk a TlbP nevű kémiai receptort, amely a sav pH-értékét érzékeli. Kimutatták azt is, hogy a pH-értékre érzékeny mutáns baktérium már nem tudott megtelepedni a kísérlethez használt egerek gyomrában. A kutatók ezért úgy gondolták, ha a mutáns baktériumnál helyreállítják a kemoreceptort, akkor az minden bizonnyal érzékelni tudja majd a savat. Az elmélet beigazolódott.
Mivel a pH-érzékelő képesség elengedhetetlen a baktérium számára a gyomor nyálkahártyájában való fennmaradáshoz, a TlbP receptor a kutatók szerint fontos célpontja lehet újfajta kezelési módszerek kikísérletezésének.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.