Mi köze a fognak a tüdőhöz?

fogmosás

Rendkívül fontos az alapos szájhigiénia a koronavírus-járvány idején – figyelmeztetett a Szlovák Fogorvosi Kamara.

Rég ismert tény, hogy a szájüreg és a tüdő között szabadon „közlekednek” a baktériumok.

Láz idején különösen fontos

Belégzéskor a szuvas fogból és a szájüregből a tüdőbe jutnak a baktériumok, kilégzéskor a tüdőből vissza a szájüregbe, s a fogakon és az ínyen telepszenek meg.
„A baktériumok okozta betegségek idején, mint amilyen a nátha, a mandula-, légcső- és tüdőgyulladás, de főleg a vírusos betegségek esetében, mint például az influenza és a Covid-19, lényegesen megnő a szájban a fertőző részecskék száma. Amikor a beteg lázas, általában romlik, vagy teljesen hiányzik a szájhigiénia” – mondta dr. Neda Markovská, az egészségügyi minisztérium fogászati főszakértője, majd hozzátette: a foglepedék tele van a tüdőből kilélegzett fertőző részecskékkel, s amikor köhögünk, számuk jelentősen megnő.

A fogkefét minden használat után meleg vízzel alaposan le kell öblíteni, és függőlegesen elhelyezni úgy, hogy a sörte fenn legyen...

Hogyan használjuk a fogkefét?

Bár a fogkefe sörtéje műanyagból készül, a szájüregben és a levegőben található baktériumok megtelepszenek rajta. Ezért a fogkefét minden használat után meleg vízzel alaposan le kell öblíteni, és függőlegesen elhelyezni úgy, hogy a sörte fenn legyen, s hogy szabadon megszáradhasson. A kefére csak akkor tegyünk műanyagvédőt, ha utazunk. Ha valaki a családban fertőző betegségben szenved, fogkeféjét tartsuk távol a többi családtagétól. A fogorvosok azt tanácsolják, hogy a betegség ideje alatt fogmosás után a fogkefét szájvízzel öblítsék le. „Soha ne tegyék a fogkefét háztartási mosogatógépbe vagy mikrohullámú sütőbe” – figyelmeztetnek.

Fertőző betegség után új fogkefét

Ha a beteg kigyógyult fertőző betegségéből – beleértve a Covid-19 et is –, ő és a vele egy háztartásban élők feltétlenül cseréljenek ki minden szájhigiéniai eszközt.
A fogkefe mikrobiológiáját vizsgáló tanulmányokból kiderült, hogy ha a fürdőszobában van a WC-kagyló, és akkor húzzuk le, amikor a fedele még fenn van, az emberi váladékban található néhány baktérium és vírus a levegőbe kerül, és könnyen megtelepszik a fogkefén.

(vysetrenie-k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?