Illusztráció
Megvan, miért alakul ki a Covid-lábujj
Már 2020-ban előfordultak olyan esetek, mikor a koronavírus jelei a lábujjon is megmutatkoztak. Ennek okára azonban csak most jöttek rá a tudósok – írja a BBC.
A Covid-lábujjat legtöbbször gyerekeknél és kamaszoknál figyelték meg. A tünet esetén a lábujjak, néhány esetben pedig az ujjak is bepirosodnak, de akár lilának is tűnhetnek, a bőrfelület érdes lesz, bizonyos esetekben gennyes hólyagok keletkezhetnek. A Covid-lábujj legtöbbször fájdalommentes, de a kiütés sokszor viszkető lehet, akár hólyagokkal és duzzanattal is járhat.
A tudósok most megállapították, hogy mi okozhatja a koronavírus lábujjakon megjelenő tünetét. A vér- és bőrteszteken alapuló vizsgálati eredmények szerint kialakulásában az immunrendszer két része is szerepet játszhat, olyan védekezési mechanizmusokról van szó, amelyeket a szervezet a koronavírus leküzdésében használ. Ezek közül az egyik egy olyan antitesttípus, ami tévesen nemcsak a vírust, de a fertőzött saját sejtjeit és szöveteit is megtámadja – írja a 444 a BBC alapján.
Dr. Veronique Bataille bőrgyógyász szakorvos a BBC-nek elmondta, a Covid-lábujj leginkább a járvány első hullámában fordult elő, a delta-variáns esetében jóval kevesebbszer találkoztak vele. Ezt azzal magyarázzák, hogy sokakat beoltottak, és sokan már átestek a fertőzésen, náluk pedig némi védettség alakult ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.