Jelenleg négy rovarfaj élelmiszerként történő forgalmazása engedélyezett az Európai Unióban. Ennek előzménye minden esetben egészségügyi kockázatértékelés volt, amely során biztonságosan fogyaszthatónak nyilvánították az adott rovarokat. Egyes kutatási eredmények szerint azonban mégsem teljesen veszélytelenek ezek az újszerű élelmiszerek.
Mégsem teljesen veszélytelen a rovarevés?
A szárított sárga lisztkukac 2021-től forgalmazható élelmiszerként az EUban, azóta pedig további rovarfajok is megkapták a zöld utat, egészen pontosan a keleti vándorsáska, a házi tücsök és az alombogárlárva. Ezek felhasználását és árusítását szárított, fagyasztott, pépes vagy porított formában engedélyezték.
Biztonságosan fogyasztható, de...
A rovarok élelmiszerként való forgalmazásának engedélyezését mindig megelőzi egy egészségügyi kockázatértékelés.
A zöld utat pedig csak akkor kapja meg az adott termék, ha egyértelműen bizonyított, hogy az valóban biztonságos, vagyis emberi fogyasztásra alkalmas. Mindenesetre az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) megállapította, hogy a rovarokat tartalmazó élelmiszerek egyes fogyasztóknál allergiás reakciókat válthatnak ki – hívta fel a figyelmet az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer egyik Facebook-posztja.
Amikor az ember falja fel a sáskákat
Környezetvédelmi szakértők már régóta javasolják, hogy vegyük be étrendünkbe a rovarokat is. Ezek ugyanis fenntartható táplálékforrást jelentenek, amelyek segíthetnek felszámolni az éhezést, valamint csökkenteni a hústermelés klímára gyakorolt káros hatásait. Vajon egy új reformétrend előszobájába értünk?
Vigyázzanak az allergiások!
A német kockázatértékelési intézet (BfR) tanulmányára hivatkozva azt írták, hogy a rovarevés veszélyt jelenthet a puhatestűekre, rákfélékre és a házi poratkára allergiásokra nézve. Az érzékenyeknél az alábbi allergiás reakciók léphetnek fel a rovarfogyasztás következményeként: bőrviszketés, kiütések vagy egyéb bőrtünetek, légszomj, asztmás roham, hányinger, hasmenés, anafilaxiás sokk. Ezek közül a legsúlyosabb és legveszélyesebb reakció az anafilaxia, amely – hacsak az érintett nem kap rövid időn belül szakszerű ellátást és adrenalininjekcót – akár halállal is végződhet. Az európai lakosságot érintő kockázatok pontos felmérése érdekében az EFSA további kutatásokat szorgalmaz, az eddigi adatok többsége ugyanis Kelet-Ázsiából származik, ahol már régóta fogyasztanak rovarokat
(hazipatika)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.