Megfázás ellen hatásos

A hideg, csapadékos idő legyengíti az emberi szervezetet, próbára teszi az immunrendszert. Ilyenkor a kórokozó vírusok, baktériumok könnyebben okoznak megbetegedést, leggyakrabban megfázást. Influenzajárvány idején súlyosabb vírusfertőzés is bekövetkezet.

A hideg, csapadékos idő legyengíti az emberi szervezetet, próbára teszi az immunrendszert. Ilyenkor a kórokozó vírusok, baktériumok könnyebben okoznak megbetegedést, leggyakrabban megfázást. Influenzajárvány idején súlyosabb vírusfertőzés is bekövetkezet.

A kérdés az, hogy étrendünkkel tudjuk-e befolyásolni immunrendszerünk működését? A válasz egyértelműen igen.

Az ellenálló-képesség fenntartásához nélkülözhetetlen anyagok a vitaminok. Ezek közül a legfontosabb a C-vitamin, de szükség van még az A-, E-vitaminra, valamint a B-vitamincsaládra. Ez utóbbi három vitaminféléhez kiegyensúlyozott táplálkozás mellett télvíz idején is hozzájut a szervezetünk. Gondot pont a legfontosabb, a C-vitamin jelent. Ugyanis a télen hozzáférhető élelmiszerek jelentős része nem tartalmazza a szükséges napi mennyiséget.

A második nagy kérdés, menynyi C-vitamint kell naponta fogyasztanunk, hogy a meghűlést megelőzzük? Ez ügyben nincs egységes álláspont a szakértők körében. Az egyik tábor szerint napi ötven milligramm elegendő. Mivel vízben oldódó vitaminról van szó, s a szervezetben nem halmozódik fel, a felesleg egyszerűen távozik a vizelettel. A túlzott fogyasztás azonban vesekő kialakulásához vezethet. A másik álláspont szerint napi ötszáz-ezer milligramm a szükséges mennyiség, amely betegség esetén akár a napi háromszor ezer milligrammra is emelhető. Tény, hogy megfázás, influenza, dohányzás, stressz következtében gyorsan csökken a C-vitamin mennyisége a szervezetben, ezért szükséges pótolni. Abban már mindenki egyetért, hogy bármely vitamint a legjobb úgy fogyasztani, ahogyan a természet kínálja.

Sokan azt hiszik, hogy a télen vásárolt gyümölcsök, különösen a citrusfélék, tele vannak C-vitaminnal. Sajnos, ez nincs így. Akár idehaza, akár külföldön termett a gyümölcs, a tárolásban C-vitamin-tartalmának jelentős részét elveszíti. A déli gyümölcsöket ráadásul éretlenül szedik le, ezért „eredetileg” sincs bennük sok vitamin. Más a helyzet azon növényi részekkel, melyek tápanyag-raktározási célt szolgálnak. Ezekben jóval tovább megmarad a C-vitamin. Ilyenek a répafélék (fehér- és sárgarépa, cékla), a retek (fekete, fehér, jégcsap), valamint a hagymafélék. Télen tehát naponta javasolt fogyasztani valamilyen formában répát, retket, hagymát, illetve savanyú káposztát, ami ugyan nem gyökér, de jelentős mennyiségű C-vitamin van benne. Legjobb frissen elkészítve salátaként enni. (Cs. L.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?