Meg lehet előzni a fájdalmat

A kutatók a 4. századból származó egyiptomi papirusztekercsben leírtak alapján következtetnek az első fogkrém összetételére: só, menta, bors és szárított íriszvirág. Mint később kiderült, a legaktívabb összetevő valószínűleg az írisz volt, amelyről bebizonyosodott, hogy elsősorban az ínybetegségeket gyógyítja.

A középkorban vegyészek árulták fogtisztító poraikat, s az első krém állagú termék az 1860-as években került forgalomba. A maihoz hasonló fogkrém 1896-ban jelent meg a piacon. A fogkrémtől egyebek mellett elvárják, hogy védjen a fogszuvasodás, az ínygyulladás és a fogkőképződés ellen, friss leheletet és természetes fehér színt biztosítson. Sokan kedvelik a természetes hatóanyagot tartalmazó fogkrémeket.

Újabban egyre többen panaszkodnak arra, hogy fogaik érzékenyek a hidegre, a melegre, a savanyúra és az édesre. Ma már kapható olyan fogkrém is, amely nyugtató hatású növényi kivonatokat tartalmaz. A fogkő elnevezése Paracelsustól származik, aki a test különböző pontjain képződő kövekhez hasonlította a fogkövet. Nemcsak esztétikai szempontból kellemetlen, hanem károsan befolyásolhatja az íny állapotát is; a népesség csaknem 90 százalékát sújtja. Rendszeres fogápolással meg lehet előzni kialakulását. Ám ha a fogkrém nem elegendő, fogorvoshoz kell fordulni, hogy eltávolítsa a fogkövet. Egyre nagyobb divat a fogak fehérítése. A szakember által végzett fehérítés hatásának megőrzéséhez olyan természetes adalékanyagokat tartalmazó fogkrémet ajánlatos használni, amelyek kímélik a fogfelszínt.

A fogorvos tanácsa alapján mindenkinek magának kell kiválasztania a legmegfelelőbb fogkrémet, szájápolási terméket attól függően, hogy fogszuvasodásra vagy fogágybetegségre hajlamos-e. Gyermek- és fiatalkorban elsősorban a fluoridnak van nagyobb jelentősége. Az elmúlt években bővült a fogápolási termékek és eszközök választéka. Ugyanakkor kevés információ áll a szakemberek és a lakosság rendelkezésére az egyes szájhigiéniai anyagokról, termékekről. A rendkívül széles választék ellenére nem emelkedett egyenes arányban a szájhigiéniai termékek hazai fogyasztása. Az elmúlt évek statisztikai adatai szerint egy ember évente átlagosan 1,4 tubus fogkrémet és 0,7 fogkefét vásárolt. Ezzel szemben a fejlett ipari országokban az egy lakosra jutó évi átlagos mennyiség 8-10 tubus fogkrém és négy fogkefe volt. (erf)

Milyen gyógynövény mire jó?

Bíbor kasvirág: erősíti az immunrendszert

Kamilla: gyulladáscsökkentő

Menta: friss leheletet biztosít, nagyobb koncentrációban fokozza az íny vérellátását

Mirha: fokozza a szövetek rugalmasságát

Zsálya: fájdalomcsillapító, összehúzó, fertőtlenítő

Körömvirág: hámosító, gyulladáscsökkentő

Teafaolaj: fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő

Cickafarkfű: hámosító, gyulladáscsökkentő

Borsmenta: fertőtlenítő, ízesítő

Kakukkfű: fertőtlenítő, összehúzó

Szegfűszeg: fertőtlenítő, ízesítő

Vérehulló fecskefű: fájdalomcsillapító

Édeskömény: ízesítő

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?