Minden 5 másodpercben egy ember elveszíti látását, így a világon 37 millió vak ember él. 120 milliónyian vannak azok, akiknek látása nem tökéletes, akiknek életminősége lényegesen leromlott.
Leveles zöldségekkel a látásélességért
Mi a makula? A szem ideghártyájának az éleslátásért felelős területe. A beteg először arra panaszkodik, hogy az egyenes vonalak görbéknek látszanak, a színek tompábban hatnak, a betűk torzan öszszefolynak. A látómező közepén egy homályos folt jelenik meg, amely egyre nagyobb területet vesz el a látómezőből. A beteg végül elveszíti éles-, központi látását. Az első tüneteket követően néhány hónap alatt igen jelentős látásromlás alakulhat ki. Ez akadályozza a beteget mindennapi teendőinek elvégzésében, nem tudja ellátni korábbi munkáját, bár tájékozódási képessége megmarad. A makula-degeneráció okai csak részben ismertek. Valószínűsíthető, hogy a kor előrehaladtával a szemfenéken található sárgafolt védelmi mechanizmusa meggyengül, apró hegek képződnek az éles látásért felelős területeken. Minél több heg jelenik meg, annál kiterjedtebb a zavaró, homályos folt a látómezőn.
Látásunk épségének megőrzésében fontos a luteinben, zeaxantinban gazdag étrend. Ezek a vegyületek egyrészt az A-vitamin előanyagaként, másrészt erőteljes antioxidánsként védik a szem érzékeny szöveteit. Akár egy jó napszemüveg, belső fényvédőként úgy nyelik el a nap káros ultraibolya sugarait. A sötétzöld zöldségfélék, a káposzta, spenót, brokkoli, borsó, kelbimbó, valamint a sütőtök és a piros húsos paprika különösen sok luteint és zeaxantint tartalmaz. Tehát ha sokáig meg szeretnénk őrizni éles látásunkat, ezekből a zöldségekből kell minél többet fogyasztanunk. (ki)
Szemünk fénye
Évente menjünk szemészeti szűrővizsgálatra. Sok esetben a kezelés eredményessége függ attól, hogy még tünetmentesen sikerül-e felfedezni az elváltozást. A látásélesség, valamint a szemfenék vizsgálatával nem csak szembetegségekre derülhet fény, ugyanis a cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy a veseproblémák is járhatnak szemészeti tünetekkel. Ezek a betegségek gyakran vezetnek súlyos látásromláshoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.