A diéta kiválasztásakor a leggyakrabban elhangzó kérdés: „A kilogrammból vagy a centiméterből történik-e a fogyás?” A testsúly kontrollálásának felületes módja a testsúlymérés.
Kilogramm vagy centiméter
A testösszetétel érdekes paraméter, mert felvilágosítást ad arról, hogy az adott testsúlyon belül mekkora a zsírtömeg, az izomtömeg, a csonttömeg, vagy a vízterek aránya. A legelterjedtebb mérőeszköz a zsírtömeg vagy zsírszázalék mérésére alkalmas (zsírmérő készülék). A testösszetétel mérésével válik egyértelművé, hogy pl. miért nem férünk bele az 5 évvel ezelőtti nadrágunkba, bár nem változott a testsúlyunk… Az ok az elzsírosodás, a gyakori hízás-fogyás miatt azonos testsúlyon belül egyre nő a testzsír aránya, miközben az izomtömeg fokozatosan csökken a fogyókúrákkal együtt járó izomvesztés miatt. A zsír alacsonyabb tömege miatt, azonos testsúly mellett nagyobb térfogatot foglal el, ami testkörfogat növekedéssel jár, ezért nem sikerül bepréselődni a régi nadrágba. A testedzés okozta izomtömeg növekedés gyakran „lassítja” a fogyás ütemét, és keserít el sok fogyókúrázót, pedig a testösszetétel meghatározás egyértelműen mutatja a zsír/izom arány kedvező irányú megváltozását. A kozmetikai jellegű kezelések egy részében azért tiltott a kúra alatt a testmozgás, hogy a nagyrészt víz- és izomvesztésből adódó minimális testsúlycsökkenés egyáltalán létrejöjjön. A modern testösszetételt meghatározó készülékek segítségével mérhető a csonttömeg is, ami romba dönti a „vastag csontú vagyok, azért ennyi a súlyom” kijelentést, mert a csonttömeg nem nyom többet férfi esetében sem 4-5 kg-nál.
A kilogramm kontra centiméter párharc másik résztvevője a testkörfogat mérése, amely leginkább a helyi változások megítélésére alkalmas. A szív- és keringési betegségek rizikója szempontjából kiemelt jelentőségű a haskörfogat, ezzel az egyszerű méréssel megítélhető a veszély fokozata. Általános fogyás mellett is létrejöhet esetenként bizonyos helyeken körfogat növekedés, pl. ha a fogyókúra alatt a comb testépítő edzése folyik, a combkörfogat nő, miközben a zsírpárna vastagsága csökken.
A zsírpárna vastagságát bőrredő-vastagság mérésével standard pontokon is meghatározhatjuk. (o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.