Kezdeti stádiumban gyógyítható

A vastag- és végbélrák sajnos még mindig a legelterjedtebb rosszindulatú betegségek közé tartozik. Idejében észlelve viszont nagyon nagy a teljes gyógyulás esélye.

A vastag- és végbélben kialakult polipokat előrákos állapotnak tartjuk. Ez azt jelenti, hogy évekkel a tünet nélküli időszak után nagyon gyakran rosszindulatúvá válnak. Helyileg a vastagbéltől a végbélig haladva, a 40. életévtől kezd a daganat kialakulásának veszélye növekedni.

Olvasóinknak is több alkalommal beszámoltunk arról, hogy 2002 októberében országos szűrőprogram indult a vastagbél- és végbélrák megelőzésére. Arról is tájékoztattunk, hogy a kivizsgálás fájdalmatlan, s csak székletminta kivizsgálásából áll. A speciális kivizsgálás a szemmel nem látható vérnyomokat is kimutatja, s ha kell, az orvos további kivizsgálásra küldi a beteget.

Vajon hányan vették igénybe ezt a lehetőséget, s mit mutatnak a feldolgozott adatok? – kérdeztük dr. Rudolf Hrčka gasztroenterológustól, az országos szűrőprogram koordinátorától.

– Pontos számot nem tudok mondani, mert a körzeti orvosok nem minden kivizsgálásról készítettek feljegyzést. Csak azokról az adatokról beszélhetek, amelyeket eljuttatta hozzánk.

Hány körzeti orvos kapcsolódott be a szűrésbe?

Szlovákiában összesen 2146 körzeti orvos van, s a szűrés elején 90 százalékuk ajánlotta fel az együttműködést, de 2002-ig csak 8,2 százalék tartotta a szavát. 2005 végéig a körzeti orvosok 37 százalékától érkezett a vizsgálat adatait rögzítő dokumentáció, aminek alapján feltételezzük, hogy a körzeti orvosok 77 százaléka kapcsolódott az egész országra kiterjedő rákszűrő programba.

Hány betegnél volt a székletminta pozitív?

Az arány kb. 11 százalék, ami háromszor több, mint amennyit vártunk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nálunk ilyen sok volt a pozitív székletminta. Biztonság kedvéért a körzeti orvosok az egyszerűen elszíneződött mintát is pozitívnak minősítették, s a pácienst további kivizsgálásra küldték. Ezért viszonylag magas az arány.

Hány esetben diagnosztizáltak rosszindulatú vastagbél- és végbéldaganatot?

A pozitív székletvizsgálat után ajánlott 100 kolonoszkópiás kivizsgálás közül 1,3 rákos polipot diagnosztizáltunk. 100 páciens közül 38-nak nem a rák vagy polip okozta a pozitív eredményt, hanem elsősorban az aranyér. Előfordul olyan eset is – 100-ból 23 –, amikor a pozitív teszt alapján elrendelt kolonoszkópia nem mutatta ki a pozitív eredmény okát.

A kolonoszkópiára küldött páciensek közül hánynál találtak polipot?

100 pozitív székletvizsgálatot mutató páciens közül végbéltükrözéssel 27 esetben derült fény polipra. Az esetek 17 százalékában a polip rosszindulatú sejtburjánzást mutatott. Épp az ilyen polipok megtalálása és eltávolítása a szűrőprogram legnagyobb érdeme. Mint minden betegségre, az emésztőrendszeri daganatos betegségekre is érvényes: minél előbb kerül a beteg szakember kezébe, annál könnyebb és eredményesebb a kezelés. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?