Kevesebb az infarktus, ám több a dohányzó és kövér ember

Az utóbbi időben egyre nagyobb hangsúlyt kap az a felismerés, hogy a szív- és érrendszeri betegség kialakulásának esélyét az életmód megváltoztatásával is nagymértékben csökkenteni lehet. Már az is elég, ha többet mozgunk és testsúlyunkat az optimális szinten tartjuk, bár még így is sokat kell tennünk azért, hogy meg tudjuk közelíteni az Európai Unió fejlettebb országait.

A Szlovák Kardiológiai Társaság múlt hétvégi évzáró közgyűlésén a szakma legjobbjai Szlovákia helyét próbálták meghatározni az említett országok között, s felvázolni, hogy mi a legfontosabb teendő az elkövetkező években. Dr. Gabriel Kamenský kardiológus azért tartotta fontosnak a sajtó képviselőinek tájékoztatását, mert szerinte az embereknek közérthető módon sokszor el kell ismételni, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kivédése ellen mindenki tehet valamit. Mint mondta, a legjobb példa erre Finnország, ahol néhány évvel ezelőtt átfogó megelőzési programot indítottak el. Az eredmény minden várakozást felülmúlt: az országban 55 százalékkal csökkent a szív- és érrendszeri betegségek száma. Ettől Szlovákia még messze van, hiszen egy felmérés szerint a megkérdezett szlovákiai emberek 80 százaléka szinte semmit sem tud koleszterinszintjéről, pedig ez az egyik legfontosabb kockázati tényező. Az sem túlságosan kedvező tény, hogy a népesség mindössze 11 százalékának, vagyis kb. 430 ezer embernek nincs semmilyen kockázati tényezője, vagyis nem túlsúlyos, nem magas a vérnyomása, a koleszterinszintje, s nem cukorbeteg. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az utóbbi időben 30 százalékkal csökkent a halállal végződött infarktusok száma, ami azonban nem jelenti az összes szív- és érrendszeri betegség okozta halálozás csökkenését. Hozzávetőlegesen kétszer több ember hal meg nálunk ezekben a betegségekben, mint az EU országaiban. Nagyon elgondolkodtató, – jegyezte meg Kamenský doktor, hogy a fiatalok körében egyre többnek magasa vérnyomása, ami a túlsúlynak és a kövérségnek a következménye. Innen pedig már csak egy lépés a cukorbaj, a szív- és érrendszeri betegség. Hamarosan elkészül egy 180 ezer ember adatait feldolgozó felmérés is, amelyet 10 év alatt gyűjtöttek össze. Az előzetes adatok azt mutatják, hogy az elmúlt évtizedben kissé csökkent a lakosság vérnyomás és a koleszterin szintje. Ezzel párhuzamosan azonban emelkedett a testsúly, s főleg a veszélyes haskörfogat értéke.

Még mindig elmaradunk a környező országoktól. ĺrországban az elmúlt 15 évben például 47 százalékkal csökkent a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálesetek száma, miközben nálunk csupán 10 százalékkal. Jobb eredményekkel dicsekedhet Csehország, Lengyelország, s részben Magyarország. Az írországi eredmények tekintetében 43 százalékban a betegek jobb kezelése, 48 százalékban pedig a kockázati tényezők hatástalanítása okozta a változást.

És mi a helyzet nálunk? Emelkedik a dohányosok száma, nem csökken a 140/90 mmHg vérnyomású nők száma, de emelkedik a kövér emberek száma. A súlygyarapodás elsősorban a nőkre vonatkozik. Feltételezhető, hogy ez az ún. férfias életmód (dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, munkahelyi túlterhelés) következménye.

Amint azt Finnország, ĺrország és a többi európai ország példája is bizonyítja, az ún. elsődleges megelőzés – az életmód megváltoztatása, az étkezési szokások megváltoztatása, a dohányzás elhagyása – óriási szerepet játszik. A halálozást a betegekről való gondoskodás, vagyis a másodlagos megelőzés javításával is lehetne csökkenteni. Szlovákiának mindkettőben óriási tartalékai vannak.

A megelőzést a kockázati tényezők befolyásolása jelenti, vagyis a vér koleszterinszintjének, a testsúlynak, a vérnyomásnak a csökkentése, a cukorbaj kialakulásának elkerülése, az életmód megváltoztatása. El kell hagyni a dohányzást, egészségesen kell táplálkozni, kerülni kell a stresszt, többet kell mozogni, kevesebb alkoholt kell fogyasztani. Nagyobb veszélynek van kitéve az, akinél több kockázati tényező figyelhető meg. Azokra a tényezőkre kell összpontosítani a figyelmet, amelyeket ellenőrzésünk alatt tudunk tartani. S még egy fontos dolgot kell megnevezni: a család rossz életmódbeli szokásait nem szabad összetéveszteni az öröklött hajlammal. A kettő között az a lényeges különbség, hogy az utóbbit nem, de az előbbit meg tudjuk változtatni. A szív- és érrendszeri betegségek elkerülését és a halálozás csökkentését hivatott szolgálni az a hosszú távú megelőzési program, amelynek megvalósítása hamarosan elkezdődik, és amely várhatóan hozzásegíti Szlovákiát a fejlett európai országokhoz való felzárkózáshoz. (ki)

Kockázati tényezők

magas koleszterinszint

magas vérnyomás

dohányzás

kevés mozgás

túlsúly

Mi a szív- és érrendszer feladata?

A kardiovaszkuláris, vagyis a szív- és érrendszert a szív és a vérerek bonyolult rendszere alkotja, amelyben a vér kering. Feladata, hogy ellássa a szervezetet megfelelő mennyiségű vérrel, egyrészt nyugodt körülmények között, másrészt a külső és belső feltételek között. Az egész test vérellátását a szív és a vérnyomás biztosítja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?