Kérdezze meg a mamát!

A legjobb megelőzés ingyen van. Kérdezze meg édesanyjától, milyen betegségek fordultak elő a családban, s ennek alapján állítson össze egy programot, hogy elkerülje a veszélyt.

Rengeteg kellemetlenségtől szabadulhat meg, ha alaposan kikérdezi édesanyját, ugyanis sok mindent öröklünk. A szakemberek szerint a legtöbbet az anya tud a család egészségi állapotáról. Tudatosítsa, hogy a betegség kialakulásának kockázata annál nagyobb, minél többen betegszenek meg a családban az adott betegségben. Ez azért még nem jelenti azt, mindenkit törvényszerűen utolér a baj. Ha tudjuk, hogy mi az, ami veszélyeztet bennünket, egészséges életmóddal és megelőző ellenőrző vizsgálatokkal minimalizálni tudjuk a veszélyt. Ne szégyellje magát, kérdezzen! Az alábbi kérdéseket feltétlenül tegye fel édesanyjának!

Erős menstruációs fájdalmai voltak?

Ez elsősorban azoknak fontos, akik gyermekvállalás előtt állnak. Az erős menstruációs fájdalom a nők 10 százalékát sújtja. Az ilyen nő teherbe esése nehéz. Alapos nőgyógyászati kivizsgálással fel lehet tárni a baj okát, s gyógyszerekkel kezelni is lehet.

Milyen volt a születési súlya?

Ha több volt, mint négy kiló, vizsgáltassa ki a vércukorszintjét (lehet, hogy édesanyjának a terhesség alatt cukorbaja volt). Azok, akik túl nagy vagy túl kis súllyal születtek, gyermekkorukban általában túltápláltakká válnak, felnőtt korukban pedig a 2. típusú cukorbaj fenyegeti őket.

Volt a családban hirtelen halál?

A hirtelen halál általában érbetegség következménye. Oda kell figyelni, ha a családban valakinek szívproblémája volt 65 éves kora előtt. A vér magas koleszterinszintje örökölhető. Ha ez önre is vonatkozik, hagyja abba a dohányzást, sportoljon és ügyeljen a helyes táplálkozásra. 35 éves kortól kétévente ellenőriztesse a vér koleszterin-, triglicerid- és homocisztein-szintjét.

Mikor jelentek meg az első ráncok?

Ha édesanyjának még most is sima a bőre, akkor az ön kilátásai is jók. Ám ha már gondot okoznak önnek a rácok, harcoljon ellenük. Használjon fényvédő nappali krémet, ne vigye túlzásba a napozást és ne dohányozzon. Fogyasszon rendszeresen halat, amely sok omega3 zsírsavat tartalmaz, s alaposan hidratálja a bőrt.

Volt csönttörése?

Ha édesanyjának többször volt csonttörése, nagy a veszély, hogy önnek csontritkulása lesz. Az külön szerencse, ha azt is tudja, nagymamájának milyen állapotban voltak a csontjai. Ha mindkettőjüknek volt csonttörése, háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy ön is csontritkulásban fog szenvedni.

Van a családban rák?

Jó hír, hogy a daganatoknak csak a 15 százaléka örökölhető. Bizonyított, a rák kialakulására a környezet – baktériumok, dohányzás, sugárzás – sokkal jobban hat, mint az öröklődés. Ennek ellenére vannak családok, ahol bizonyos rákfajták halmozottan fordulnak elő. Mi ennek az oka? A szakemberek ezt az azonos életmóddal magyarázzák. Figyelem: ha a családban méh-, petefészek- vagy mellrák fordul elő, előfordulhat, hogy öröklött betegségről van szó. Mindenesetre a megelőzés nagyon fontos. Az idejében felfedezett betegség a sikeres kezelés lehetőségét hordozza magában.

Mikor kezdett küzdeni a kilók ellen?

A nők 73 százaléka az anyától örökli alakját, és ugyanakkor változik meg, amikor az édesanya. A szülés után édesanyja könnyen vagy nehezen szabadult meg a felesleges kilóktól? Vagy a változókor után kezdett felszedni? Jegyezze meg a kritikus időszakot, s ha ön is a kritikus helyzetbe kerül, fordítson nagyobb figyelmet súlyára.

Újszülött korában pufók volt?

Ha igen, valószínűleg hajlamos az allergiára. A gének itt nagy szerepet játszanak, Ha mindkét szülő allergiás, a gyermekek 80 százaléka ebben a betegségben szenved. Ha nem allergiás, ne használjon nyálkahártyát ingerlő tisztító szereket, használjon allergiásoknak készített kozmetikumokat, és ne dohányozzon. Ha súlyos allergiában szenved, írasson fel gyógyszert túlérzékenység ellen főleg akkor, ha valaki a családban asztmában szenved.

Vannak visszerei?

Ha édesanyja igennel válaszol, nagyobb figyelmet kellene fordítania a lábára. A szövetgyengeség és a visszérképződési hajlam szintén öröklődik. Ha a munkahelyén egész nap áll vagy ül, a kockázat megnő. Tudni kell, hogy a sport segít az érfalaknak. Amint észreveszi az elváltozást, forduljon orvoshoz. Korai stádiumban meg lehet akadályozni a visszerek kialakulását.

…s mi a helyzet a gyomorfekéllyel?

A felnőttek egyharmadának szerveztében megtalálható a helicobacter pyroli baktérium, amely képes kiváltani a gyomorfekélyt. Ez a baktérium anyáról gyermekére száll, például nyállal. Ha a családban többen gyomorfekélyben szenvedtek, ezt mondja el az orvosnak. Az antibiotikum megsemmisíti a baktériumot. A betegséget megfelelő életmóddal meg lehet előzni: hagyja ki az alkoholt, az erős fűszert és kerülje a stresszt.

Mikor került változókorba?

Ez a kérdés főleg a családtervezés szempontjából fontos. A lányok általában akkor kerülnek változókorba, amikor az anyjuk. Rendszerint 50 éves korukban, de valaki már 40 éves korában. Édesanyja megjósolhatja, mikor várható önnél a változókor.

Ha bizonyos kór halmozottan fordul elő...

Néhány betegség esetében, mint például a vérszegénység, van értelme a genetikai teszt elvégzésének. Lényege, hogy idejében fel tudjuk fedezni a bajt, és fel tudunk készülni a védekezésre. (zs-zs-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?