Kellemetlen, de gyógyítható a depresszió!

Ha feltűnően melankolikus barátját hosszú kérlelés után végre sikerül találkára rávennie, s az amúgy tűrhető humorú ember a vacsoránál ülve egykedvűen gyűrögeti a szalvétáját, elrévedő tekintete nem csillan fel egy-egy pletyka hallatán sem, csak egyet ne kérdezzen meg tőle: „Mondd csak, voltaképpen mi bajod?!”

Kerüljön minden felszólító jellegű mondatot, és ne kezdjen az élet apró örömeiről csacsogni. Szerencsétlen barátja ugyanis depressziós.

Aki közelről ismeri a lélek megnyomorítóját, állítja: bármilyen más betegség jobb az elborult kedélynél. A depresszió több, mint múló rossz hangulat, az élet értelmetlenségének intenzív, gyötrelmes átélése. Kialakulásában a szakemberek nagy jelentőséget tulajdonítanak a stressznek, amely megváltoztatja az agy kémiai egyensúlyát.

Sprint a végkimerülésig

Az elhúzódó stressz óriási károkat okoz szervezetünkben, nagyobbakat, mint az erőteljes, de csak időnként jelentkező lelki válságok. Úgy hat ránk, mintha maratoni futóversenyt futnánk végig egyetlen edzés nélkül. A kutatók szerint komolyan kell vennünk a stresszt és következményeit. Ha rendszeresen előfordul, hogy reggelente nincs kedvünk felkelni az ágyból, feledékenyek vagyunk, ha testsúlyunk jelentősen megváltozott, ha nem megy az alvás vagy a szex, és a helyzet nem akar javulni, gyanakodhatunk az alattomos depresszióra. Beszédes tünet, ha az ember képtelen találkozni a barátaival, ha munkahe-lyének a tájékát is messze elkerüli. Sajnos a betegek többsége még a jellemző tünetegyüttes esetén sem szívesen ismeri be: segítségre van szüksége. Pedig a depresszió nem gyógyul magától, viszont gyengíti a testet, és kiszolgáltatottá teszi egyéb betegségeknek is. A kezelés sikerének valószínűsége azonban 70–80 százalék.

Megbosszulja magát

Bármelyik életkorban, gyakran minden kimutatható ok nélkül felbukkanhat. Ezért a pszichiáterek egy része nem kutatja az okokat, mondván: azzal csak újabb terhet pakolna az amúgy is roskadozó pszichére. Serdülőkori változatát nehéz felismerni. A tinédzsert többnyire szomorú témák, például a halállal kapcsolatos gondolatok foglalkoztatják. Míg a felnőttek komorsága könnyen felismerhető, addig a kamaszok ügyesen leplezik magukat – a jelenséget, ezért mosolygó depreszsziónak is szokás nevezni, ám magukra maradva kétségbeesnek. A betegség lassan, hetek vagy hónapok alatt fejlődik ki. Tünetei: a tinédzser nem képes hosszan koncentrálni a tanulásra, gondolatai elkalandoznak, szórakozott lesz, ábrándozik. A heteken keresztül tartó unalom is arra figyelmeztet, hogy valami nincs rendben. A kamasz ilyenkor általában elveszíti az érdeklődését mindaz iránt, ami korábban lekötötte. Fejfájásra, mellkasi vagy más fájdalmakra panaszkodik. A depressziós tizenéves elmagányosodik, könnyen a kábítószer, az alkohol áldozatává válik, öngyilkos gondolatai támadhatnak.

A kétarcú betegség

A mániás depresszió gyakran örökletes. A beteg két véglet között hányódik: „mániás” korszakában harsányan vidám, folyton túlpörög, kritikátlanul önhitt, szexuálisan felfokozott. Sok nagy művész alkotásaihoz szolgáltatott energiát a mániás fázis. Az ezt követő depresszió, a mánia viharának feldúlt csatatere nehezen feldolgozható problémát jelent a betegeknek. A legújabb vizsgálatok a korai felismerés fontosságát igazolják. A szakértők azt tanácsolják, hogy fokozottan figyeljünk a lelki válságot megelőző intő jelekre. A predepresszió a rossz hangulat és a klinikai értelemben vett depresszió közötti közbeeső fázis. Ebből még könnyen ki lehet jönni, ha az ember komolyan veszi az állapotát, vagyis ha nyomban lefékez, ha képes arra, hogy néhány hétig kényelmes tempóban, előre megtervezetten éljen. Ha mindez nem segít, akkor sincs nagy baj, de feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Napjainkban a depresszió könnyebb és súlyosabb formáig pszichoterápiával, valamint gyógyszeres kezeléssel eredményesen lehet gyógyítani. A valamikor használt idegcsillapítók helyét jó ideje átvették az antidepresszánsok, amelyek sikeresen állítják helyre az agy biokémiai egyensúlyát.

Figyeljünk fel rá!

Napjainkban világszerte 450 millióra becsülik a lelki és idegrendszeri betegségekben szenvedők számát. A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt szorongásos betegségek következménye átmeneti munkaképtelenség, öngyilkosság is lehet. Még a fejlett egészségügyi ellátással büszkélkedő országokban is csupán a betegek fele részesül szakszerű orvosi ellátásban. Nemzetközi felmérések kimutatják: a kezeletlen depressziósok 15–30 százaléka öngyilkosságot követ el.

A téli melankólia

Nem vagyunk abban a szerencsés helyzetben, mint a medvék és még néhány más állatfajta, hogy téli álmot aludjunk. De a fény- és energiahiányt mi is megérezzük: állandó álmosság, fáradtságérzet kerít hatalmába bennünket. A tartós nappali szürkület a depreszszió többi általános tünete mellett fokozott evést és hízást vált ki, ilyenkor jobban kívánjuk az édességet. A természetes fény napokon belül gyógyulást hozhat.

Hamarosan a 2. helyre kerül

Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint a depresszió 2020-ra a jelenlegi 3-ról a 2. helyre kerül a rokkantságok rangsorában. Más felmérések szerint már napjainkban is a társadalom mintegy ötöde élete során egyszer átesik depressziós perióduson. A gazdasági megfontolások miatt is a depresszió kezelését a jövőben hatékonyabban kell finanszírozni. A fel nem ismert és nem kezelt esetek ugyanis szinte törvényszerűen már súlyos betegségekbe (magas vérnyomás, gyomorbetegség, szívbetegség, cukorbetegség és tumoros megbetegedésbe) torkollnak.

Válaszoljon a kérdésekre!

Ha legalább ötször igennel felelt, felvetődik a depresszió gyanúja, jól teszi, ha szakemberhez fordul.

Állandóan szomorúnak, örömtelennek érzi magát?

Változott az érdeklődése a külvilág iránt?

Kevésbé kezdeményező, mint hetekkel vagy hónapokkal ezelőtt?

Kimerültnek, indítékszegénynek, döntésképtelennek érzi magát?

Érez idegességet, belső feszültséget, szorongást?

Változtak az alvási szokásai (csökkent vagy nőtt az alvásidő)?

Vannak fájdalmai, érez nyomást a mellkasában?

Változott (csökkent vagy megnőtt) az étvágya és a testsúlya mostanában?

Vannak nehézségei a szexuális életében?

Hajlamos az utóbbi időben (indokolatlanul) vádolni önmagát?

Van-e olyan érzése, hogy az élete értelmetlenné vált?

A panaszai csökkennek délutánra vagy erősödnek?

Voltak-e régebben is hasonló panaszai (esetleg évszakhoz kötötten)?

Volt-e felhangolt, túlzottan vidám, aktív, produktív időszaka régebben?

Volt-e depressziós vagy más pszichiátriai beteg a rokonai között?

10 közérzetjavító tanács

1. Próbáljon meg sokat aludni, ez az egészséges élet egyik kulcstényezője. Ideális, ha este tízkor lefekszik és reggel hétkor ébred.

2. Ha nagyon sok a dolga, akkor is pihenjen, relaxáljon dél körül legalább húsz percig.

3. Nem tesz jót a „kevés reggeli, szendvicsebéd, bőséges vacsora”-rendszer. Változtasson étkezési szokásain! Mivel a stressz irritálja a beleket, és rossz hatással van az emésztésre, a helyes táplálkozás rendje: reggelire és ebédre egyen fehérjében gazdag élelmiszereket, vacsorára viszont érje be könnyű zöldséggel. A vörös húsokat, a tejtermékeket, az alkoholt és a koffeint tanácsos kerülni.

4. Amikor találkozik a barátaival, figyelmesen nézze meg őket, másokon könnyebb észrevenni a depresszió első jeleit, mint magunkon.

5. ĺrja össze a nap végén, mit végzett, akkor is, ha csak apróságok kerülnek fel a listára.

6. Adjon keretet az életének, alakítsa ki az Ön számára megfelelő időbeosztást, és tartsa ehhez magát. Kutatók véleménye szerint azokat éri a legkevesebb stressz, akik saját, jól őrzött rítusaik szerint élnek.

7. Találjon fogódzókat, amelyekben meg tud kapaszkodni. Mondjuk, minden péntek este találkozzon a barátaival. Amikor hazatér, üljön ugyanabba a karosszékbe. Utazás közben a metrón olvasson újságot.

8. A stressz elviselését megkönnyítik a passziók, találjon egyet magának. A nőknek : ebből a szempontból nehezebb: a munka és a háztartás terhei mellett ritkán tudnak időt szakítani valamilyen pihentető elfoglaltságra, elvétve van hobbijuk.

9. Stresszes időszakban kevesebbet sportoljon, a testnek ilyenkor inkább nyugodt, ellazult állapotra van szüksége.

10. Próbáljon meg nevetni, még akkor is, ha éppen nem találja mulatságosnak az életet! A nevetés gyógyít.

A téli depresszió öngyógyítása

Az igazi kertész, ha sárguló levelet lát, nem a levél gyógyításához fog, hanem az egész fát veszi kezelésbe.

A téli vitamin-, mozgás- és napfényhiány, az ún. téli depresszió nem betegség, ha nem hagyjuk magunkon elhatalmasodni. A technikai civilizáció mellékhatásaként egyre távolabb kerülünk ősi erőforrásainktól, pedig csak ezek segíthetnek rajtunk. Egyszerű, természetes módszerek segítségével saját magunk is kimászhatunk győztesen e kedélybetegségből, sőt a sikerélmény fokozottabban erőssé, magabiztosabbá tesz. 8 biztos tipp a győzelemhez:

u Győzzük le az ágy, a karosszék és a televízió húzóerejét, menjünk ki a családdal a friss levegőre. Egy kirándulás a zúzmaracsipkés hegyekben legalább 2 órás gyaloglással máris javíthatja hangulatunkat, hisz agyunkban az „örömanyagok“ mozgás hatására termelődnek.

Használjuk ki és szívjuk magunkba a néha-néha előbújó napsütést, a napfény már önmagában is gyógyít. Válasszunk ki kertünkben vagy a természetben egy vastag törzsű fát és pár percig öleljük át. Érezni fogjuk ahogyan feltöltődünk energiával.

Napközben néhány szippantás a citromfű vagy levendula illóolajából oldja feszültségünket, felfrissít.

Napi 34 orbáncfűtea citromfűvel, gyöngymentával társítva elűzi búskomorságunkat, jókedvre derít.

Ételeinkben, italainkban részesítsük előnyben a sárga színt, vázánkban sárga rózsacsokor illatozzon.

Februári „napfénysaláta“: fél kg juliskababot, 2 zellergyökeret, 1 közepes vöröshagymát, 2 szál sárgarépát, 1 gerezd fokhagymát felaprítva, kevés jódozott sóval, 1 babérlevéllel puhára párolunk. Személyenként 1 kemény tojást főzünk, félbevágva hozzákeverjük. Friss borsikafű-, zöldpetrezselyem-, búzafű-, snidlingvagdalékkal megszórva tálaljuk.

Energiaital: 2 narancsot, 2 citromot, 2 grépfrútot és 1 friss ananászt kockára vágunk, gyümölcscentrifugán kipréseljük. Az üdítő látványú, illatú és ízű vitamindús ital még a legkedvetlenebb „betegbe” is lelket ver, az egészséges szemléletűeket pedig előkészíti a jövő havi böjtre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?