Van, akinek a lakásában jóval az ünnepek előtt ott áll a csillogóvillogó karácsonyfa, de sokan az utolsó pillanatig várnak. Lehet, hogy nekik van igazuk. Nemritkán ugyanis előfordul, hogy díszítéskor az az érzésük, megfáztak, vagy valamilyen betegség kerülgeti őket. Mindezt a hideg számlájára írják, pedig okozhatja a fenyőfa is.
Karácsonyfa-szindróma – Köhög és tüsszög az ünnepek alatt?
A szakemberek megvizsgálták a feldíszített élő fenyőfákat, és érdekes ismereteket szereztek: számos allergiás reakciót válthat ki. Martina Beniačová gyógyszerész mondja el, mit takar a karácsonyfa-szindróma, jobb megoldás-e a műfenyő, s mely illatok ártanak legjobban az allergiásoknak.
Titokzatosan hangzik a karácsonyfa-szindróma kifejezés. Le kell szögezni: nem arról van szó, hogy valaki allergiás a karácsonyra, hanem arról, hogy az ember érzékenyen reagál a fenyőfára és a díszekre. A fő bűnös az élő fenyőfa, amin 50 különféle gombafaj, atka, virágpor és más allergén telepedhet meg. Elsősorban az allergiásoknak és az asztmásoknak kell vele óvatosaknak lenniük, mert a legnagyobb kellemetlenséget nekik okozhat. Az asztmás beteg rohamot kaphat, ami azért alakul ki, mert a légutak leszűkülnek és légzési zavarok lépnek fel. A karácsonyfa-szindróma legyakoribb tünete az orrfolyás, köhögés, torokkaparás, könnyezés, szem- és orrviszketés, kiütések, légszomj.
Zuhanyozza le, mielőtt beviszi a lakásba!
Ha ön allergiás vagy asztmás, esetleg többször tapasztalta a fent említett tüneteket, a szakemberek azt tanácsolják, hogy ne vásároljon élő fenyőfát. A virágporra érzékenyekre a tűlevelűek nem veszélyesek, mert nagyon ritkán fordul elő, hogy valaki a fenyőfa virágporára allergiás. Úgy is elkerülheti az élő fenyő okozta problémákat, hogy még mielőtt a fenyőt beviszi a lakásba, megfogadja a szakember alábbi tanácsait:
„A fenyőt erős vízsugárral mossa le. Így tudja eltávolítani róla a virágport, a penészgombát, a szennyeződéseket és az atkákat, amelyek az élő fán megtelepednek. Ezután vigye hűvös, alacsony páratartalmú helyiségbe, s hagyja megszáradni. A gombák kedvelik a meleget és a nedvességet, így bizonyos idő után ilyen környezetben szaporodni kezdenek. Amikor díszíti a karácsonyfát, ne feledkezzen meg a kesztyűről, hogy elkerülje a bőrirritációt. Ugyanis ha élő fenyőfát vásárolt, bőre érintkezhet a fa nedvével, ami a borostyánéhoz hasonló mérget tartalmaz és bőrkiütést okoz. Díszítés után öltözzön át és alaposan mossa ki a ruhát, amiben díszítette a fát”
– tanácsolja Martina Beniačová gyógyszerész.
Mű vagy élő fát?
Gyakori választás a műkarácsonyfa, de csak abban az esetben ajánlott, ha jól be vannak csomagolva és feldíszítés előtt megtisztítjuk őket. „A fenyőfa és a díszek rossz tárolása miatt ugyanolyan probléma adódhat, mint az élő fák esetében. Ha csak dobozba rakja és leviszi a pincébe, vagy olyan helyiségbe teszi, ahol egész évben hull rá a por és nedves a levegő, nagy a valószínűsége annak, hogy a műdíszeket is belepi a por, a penész, az atka és más allergén. Mindebből az következik, hogy lényegében mind az élő, mind a műfenyő esetében ugyanúgy kell eljárni. Nagyon fontos a fa megfelelő tárolása. A fát soha ne hagyja szabadon a földön heverni, hanem gondosan csomagolja be.
Az illatok sem veszélytelenek
Az asztmásoknak minden illattal nagyon óvatosan kell bánniuk, mert irritálhatják a szervezetet, és rohamot válthatnak ki, fejfájást, légzési zavarokat, tüsszögést, orrfolyást okozhatnak. A szakemberek azt tanácsolják, hogy az érzékenyek természetes anyagokból – méh- és szójaviaszból – készült gyertyát válasszanak. Sokan elképzelhetetlennek tartják a karácsonyt fahéj és szegfűszeg nélkül, mert szerintük ez teremti meg legjobban az igazi karácsonyi hangulatot. Csaknem minden karácsonyi gyertya tartalmaz fahéjat. Tudta, hogy ez a leggyakoribb allergén? Ha a bőrrel érintkezik, viszketést, duzzanatot, kivörösödést és hólyagosodást okoz. Ha ön allergiás, kerülje a fahéjat, a szegfűszeget és a citrusféléket. Viszont az asztmások nyugodtan használhatják a citrusféléket, az eukaliptuszt, a kakukkfüvet vagy az izsópot. Ezeket az illatokat fel kell szívni, csökkentik a felső légutak gyulladását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.