Javulhat még látásom?

Jelige: Van-e remény. „62 éves vagyok és cukorbeteg. A látásom egyre romlik, ezért az orvosom beutalt Pozsonyba, ahol különböző vizsgálatokon estem át. Már 10 méterről sem ismerek fel senkit, és olvasni egyáltalán nem tudok.

Jelige: Van-e remény. „62 éves vagyok és cukorbeteg. A látásom egyre romlik, ezért az orvosom beutalt Pozsonyba, ahol különböző vizsgálatokon estem át. Már 10 méterről sem ismerek fel senkit, és olvasni egyáltalán nem tudok. Van-e remény e folyamat megállítására?”

Kedves olvasó, a leveléhez mellékel szemészeti lelet alapján látását nem a cukorbetegség következtében kialakult retina-elváltozás vagyis retinopathia okozza, hanem az időskori makuladegeneráció. A makuladegeneráció kialakulásának egyik oka az érelmeszesedés, melynek következtében romlik a makula vérellátása, így oxigén- és tápanyagellátása is. A másik fontos kiváltó ok a fotooxidációs stressz, amit az intenzív megvilágítás okoz. Különböző vegyi reakciók következtében intenzív fény és oxigén jelentétében szabad gyökök keletkeznek. Ezek károsítják a retina érzékeny sejtjeit. A szervezet anyagcseréjének zavara is okozhatja a szabad gyökök koncentrációjának növekedését.

A természet gondoskodott a sejtek regenerációjáról azzal, hogy a szem belsejében a szervezet többi részéhez képest nagyon magas az antioxidáns anyagok (C-, E-vitamin) és antioxidáns enzimek koncentrációja, amelyek neutralizálják a káros szabad gyököket. Az életkor előrehaladtával ez a regenerációs-készség csökken, és tartós károsodás keletkezhet. A retina pigmensejtrétege elvékonyodik. A sejtek anyagcseréje romlik, és az ideghártya mélyebb rétegeiben káros anyagok rakódnak le. Ezek az anyagok (főleg a lipofuszcin) szemölcsöket képeznek a Bruch-membránon, amely megvastagodik és akadályozza az oxigén és a tápanyagok átszivárgását az érhártya ereiből a sárgafolt felé. Az oxigénhiány következtében a makula alatt új, törékeny erek képződnek, vérzések keletkeznek, és a sárgafolt hegesedése következtében a látás ugyan lassan, de megállíthatatlanul romlik. Előrehaladott állapotban a szöveg egy része kiesik, a beteg nem tud olvasni. Mivel a színre érzékeny fotoreceptorok, vagyis a csapok csak a sárgafoltban találhatók, ezért a páciens színlátása is romlik. Az időskori makuladegeneráció leghatásosabb kezelése a megelőzés. A különféle táplálékkiegészítőkön kívül a makuladegeneráció romlását megakadályozhatja a fotodinamikus terápia, a termoterápia és a napjainkban bevezetett anti-VEGF terápia. Ezért azt ajánlom, hogy a szemészeti klinikán esedékes ellenőrzés alkalmával kérdezzen rá erre az új kezelési módra is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?