Világszerte több mint egymilliárd nikotinfüggő van, s a becslések szerint 2025-re már 1,6 milliárd lesz. Sajnos ez a világméretű járvány Szlovákiát sem kerüli el. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint Szlovákiában a felnőtt lakosság 23 százaléka naponta rágyújt.
Ismeri a veszélyt, de képtelen leszokni
Leszokni a dohányzásról egyáltalán nem könnyű még annak ellenére sem, hogy a dohányosok általában ismerik a függőség veszélyeit. Ezt igazolta a Dr. Max gyógyszertárhálózat felmérése is. Eszerint a megkérdezettek 90 százaléka tudja, hogy árt az egészségének, hogy a nikotin tüdőrákot és más tüdőbetegséget okozhat, mégsem szokik le róla. Az országos felmérésben 9 560 embert kérdeztek meg. Több mint 70 százalék a szűrővizsgálatokat nem tartja fontosnak a tüdő egészsége szempontjából.
Mit okoz a nikotin?
- tüdőrákot
- szív- és érrendszeri betegséget
- krónikus obstruktív tüdőbetegséget
- agyi érkatasztrófát
Az is kiderült, hogy 23 százalék szeretne leszokni, de 15 százalék nem. A dohányosok 70 százaléka évente megpróbál leszokni, de csak 3-5 százalékuknak sikerült. Ha valaki egészségügyi szakember segítségét kéri, ez az arány 8-10 százalékra nőhet, megfelelő gyógyszer segítségével pedig akár 35-re is. A gyógyszerész ebben sokat segíthet akár tanácsadással, akár azzal, hogy konkrét segítséget ad a betegnek, hogyan szabaduljon meg ettől a káros szenvedélytől.
Évente 8 millió ember hal meg a nikotin okozta betegség következtében, ebből körülbelül 1,2 millió a passzív dohányos. Rengeteg dohányos olyan egyéb betegségben szenved, amely közvetve vagy közvetlenül összefügg a nikotinfüggőséggel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.