Óriási károkat okozhat a szervezetnek, ha kevés folyadékot kap. Elengedhetetlenül fontos rendszeresen pótolni az elveszített vizet, mégpedig olyan ásványvízzel, amelynek egy literjében kb. 150-400 mg ásványi anyag van.
Inkább gyakrabban, keveset
Szlovákiában sajnos még mindig a nagyon sok ásványi anyagot tartalmazó vizeket helyezik előtérbe a vásárlók. Sokan meg vannak győződve arról, hogy a palackozott víz csak úgy adható el, ha sok ásványi anyagot tartalmaz, pedig tudni kell, hogy nagyon megterheli a szervezetet. Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a szervezet hozzájut a megfelelő mennyiségű ásványi anyagokhoz, s nem kell külön bevinni.
Kinek fontos a folyadék?
A gyerekeknek különösen fontos a tiszta víz. A szülő egyik feladata, hogy biztosítsa nekik a rendszeres folyadék-utánpótlást. A kicsi ugyanis később érzi a folyadékhiányt, mint a felnőtt. Testsúlyra átszámítva a gyereknek 4-5-ször több folyadékot kell innia, mint a felnőttnek. Jó szem előtt tartani, hogy a sok ásványi anyagot tartalmazó italok székrekedést és ödémát okozhatnak.
Idős korban állandóan és rendszeresen kell folyadékot inni. Hasonlóan, mint a gyerekek, az idősek sem érzik nagyon a szomjúságot. Ha az idős ember egészséges, akkor elég naponta 1500-2000 ml kalóriamentes folyadékot elfogyasztania. Különösen szív- és vesebaj esetén kell kikérni az orvos véleményét, ha valaki ásványi anyagokat tartalmazó folyadékot szeretne fogyasztani.
Mikor fontos a folyadék?
A nagyobb összpontosítás – mondjuk autóvezetés és sport – növeli a folyadékszükségletet. Ám balesetveszélyes, ha sportolás vagy vezetés közben kell felnyitni a flakont, és inni belőle. Vannak azonban asztali vizek, mint amilyen például a Rajec, amely speciális flakonban is kapható.
Ha egyszer felnyitottuk, nem kell visszazárni, és mégis nyugodtan ihatunk belőle. Higiénikus, csak a szánkat érinti, kezünket nem, s a szennyeződés nem jut a szervezetbe.
A vízhiány dehidratációhoz vezethet. Már enyhébb formája is csökkentheti az energiát, és lehangolttá, erőtlenné tehet, csökkenheti a testi és szellemi teljesítményt. A vese kevesebb vizet választ ki, csökken a szervezet víztartalma, fejfájás, szédülés jelentkezhet, a vér besűrűsödik, hányinger alakulhat ki, a nyelv kiszárad, az ajkak kicserepesednek. Ügyelni kell arra, hogy a folyadékot egész napra elosztva, mértékkel fogyasszuk, mert a belekben óránként 2 dl folyadéknál több nem tud felszívódni. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.