Nem kell az orvosi várók padjait koptatni, ha az első tüsszentésnél – a fertőzések elleni harc Jolly Jokeréből – a bíbor kasvirág tinktúrájából azonnal beveszünk 50 cseppet, majd óránként 10 cseppet.
Influenza elleni háziszerek
Vírus- és baktériumölő teakeverékek
A „kémiai lórugásnak” is nevezett antibiotikumokkal szemben az az előnyük, hogy a kórokozók megsemmisítése mellett nem pusztítják el a hasznos baktériumflórát, ezenkívül immunstimuláló hatásúak. Keverjünk össze egyenlő arányban szárított apróbojtorjánt, bazsalikomot, borsikafüvet, citromfüvet, majoránnát, oregánót, rozmaringot és zsályát, készítsünk forrázatot és melegen – mézzel és citrommal ízesítve – kortyolgassuk. Ezzel az illóolajos teakeverékkel esténként 2-3 perces inhalálást is végezhetünk. (Csak vegyszermentes szárítmányokat használjunk.)
Köhögés- és lázcsillapítók
Száraz ingerköhögés ellen olyan növényeket alkalmazzunk, amelyek védőréteget képeznek a gyulladt nyálkahártyán és görcsoldók. Gyorsan ható háziszer az orvosi ziliz gyökeréből készített hideg vizes kivonat vagy szirup (mályvaszirup), melyet a gyermekek is szívesen bevesznek. Forrázatot ökörfarkkóró-virágból, pipacssziromból, útifűből, mályvalevélből és egy kevés vérehulló fecskefűből (max. 2 g naponta) készítsünk, mézzel édesítsük.
Hurutos köhögés ellen ánizs, édesgyökér, gyömbér főzetét vagy kakukkfű, pemetefű forrázatát alkalmazzuk, melyet törpefenyősziruppal édesíthetünk.
Magas láz esetén – a hagyományos priznic mellett – régi legyezőfű, hársfa- és bodzavirág, citromfű keverékéből készített forrázattal végezhetünk tűzoltást.
Légzéskönnyítő
Szövődményként kialakult orrmelléküreg-gyulladás, orrdugulás ellen fodormenta, borsmenta, bazsalikom, izsóp, kakukkfű, oregánó, zsálya keverékének inhalálásával, kálmosgyökérpor beszippantásával és reszelt torma evésével védekezhetünk. Dédanyáink módszerét se feledjük: egy tál forró húsleves csodagyógyszerként hat. Ha nem akarunk visszaesni, érdemes a szekliceimola (Leuzea) tinktúrájából 1 hónapos kúrát alkalmazni, javítja megtépázott fizikai és szellemi erőnlétünket, stressztűrő képességünket. (Mellékhatásként potencianövelő hatással is bír.)
A házi termesztésű, vegyszermentes növényi „gyógyszerek” otthoni alkalmazása csak alapos növényismerettel rendelkezőknek ajánlott, ennek hiányában forduljanak természetgyógyászhoz. (M. A.)
Hogy könnyebben rátaláljunk
Bíbor kasvirág – Echinacea purpurea
Homoktövis – Hippophae rhamnoides
Kakukkfű – Thymus vulgaris
Pemetefű – Marribium vulgare
Zsálya – Salvia officinales
Apróbojtorján – Agrimoniae herba
Bazsalikom – Ocinum basalicum
Borsikafű – Saturjea hortensis
Citromfű – Melissa oficinalis
Orvosi ziliz – Althaea officinalis
Útifű – Plantago maior L.
Mályva– Hibiscus syriacus
Ökörfarkkóró – Verbascum thapsiforme
Pipacs – Papaver rhoeas
Édeskömény – Foeniculum vulgaris
Gyömbér – Zingiber officinale
Hársfa – Tilia Tourn.
Legyezőfű – Filipendula ulmaria
Bodzavirág – Sambuci flos
Izsóp – Hyssopus officinalis
Fodormenta – Mentha crispa
Borsmenta – Mentha piperita
Kálmos – Acorus calamus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.