Július elseje a húsmentes étkezés világnapja. Jó alkalom ez a nap arra, hogy a vegetáriánusok kissé erélyesebben mondják el érveiket a húsfogyasztás káros hatásairól.
Hús nélkül – legalább ezen a napon
Valódi fodormenta
Gyógyhatásai: Javítja az emésztést, enyhíti a puffadás és a túlzott gyomorsavtermelés okozta panaszokat, görcsoldó hatásánál fogva gyógyítja a gyomorgörcsöt, megszünteti az émelygést, gyermekeknél csuklás ellen is alkalmazható. Enyhe lázcsillapító, meghűlés, nátha és orrdugulás esetén is segít, fürdőként alkalmazva igen jó frissítő és közérzetjavító. A citromos valódi fodormentatea főleg gyenge gyomrúaknak, idős, étvágytalan betegeknek, vérszegény gyermekeknek javasolható, de egészséges üdítőitalként, élvezeti teaként korhatár nélkül mindenkinek ajánlott.
Felhasználása: Drogját frissen szedett illatos levelei adják, télre gyors szárítással, aromatartó zacskóban tárolva tartósíthatjuk.
Teakészítés: 10–15 friss mentalevelet (vagy 1 teáskanálnyi szárítottat) 2,5 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, befedve 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Citrommal ízesítve télen melegen, nyáron jégkockákkal fogyaszthatjuk.
Mentaüdítő: kis darab gyömbért lereszelünk, 3 dl vízzel pár percig forraljuk, lezárjuk a hőforrást. Egy maréknyi frissen szedett mentalevelet hozzáteszünk, fél óráig állni hagyjuk, majd leszűrjük. ĺzlés szerint citrom- vagy narancslével ízesítjük, mentalevélkékkel díszítve behűtve tálaljuk.
Fodormentalikőr: 3 dl alkoholba 10–15 friss fodormentalevelet áztatunk egy hétig meleg helyen, minden nap összerázzuk. Végül leszűrjük és cukorsziruppal vagy egy evőkanál természetes édesítőszerrel édesítjük. Gyomorrontás esetén 1–1 evőkanállal gyógyszerként fogyasztjuk, de friss mentahajtásokkal díszítve aperitifként is kínálhatjuk.
Mentafürdő: 25 dkg mentalevélből forrázatot készítünk, a fürdővízbe öntve kiváló mentaillatú, testileg és lelkileg frissítő fürdőt vehetünk. (A mentaforrázat száraz és festett haj öblítésére is ajánlható.)
Konyhai haszna: fűszernövényként saláták, kompótok, pikáns mártások ízesítéséhez és mentacsokoládé készítéséhez alkalmazhatjuk.
Házi termesztése: Gyorsan szaporodó illatos, évelő gyógy- és fűszernövény, házikertben bármilyen talajon megél, a mentarozsdára nem érzékeny. Csak vegetatív úton szaporítható gyökerei az év bármely szakában kiültethetők. Leveleit folyamatosan szedhetjük, gyors szárítással zöld színét is megőrizhetjük. A szárított leveleket egészben tároljuk aromatartó zacskóban, csak közvetlenül a felhasználás előtt morzsoljuk össze.
Nem Barbara, rebarbara!
Gyógynövényként már 4000 éve ismert ez a zöldségféle. Szezonja a kora nyártól őszig terjedő időszak, ilyenkor érdemes a húsos leveleket leszüretelni.
Miért hasznos? A rebarbara hatalmas leveleinek vastag nyelében rengeteg vitamin és ásványi anyag található. Fogyasztása serkenti a bélműködést, tisztítja a vesét, és elősegíti a szoptatós kismamák tejkiválasztását. Enyhe hashajtó hatású, ezért alkalmas székrekedés és emésztési zavarok gyógyítására. Hatékonyan csillapítja a menstruációs panaszokat és a kötőhártya-gyulladást.
Hogyan készíthető el? Először húzza le a levélnyél vékony héját, majd darabolja fel 2-3 cm hosszúságúra. Forrásban lévő cukros vízben főzze 1-2 percig, míg jellegzetes színe elhalványul. Óvatosan bánjon vele, mert könnyen szétesik a főzés során.
Miként tálalható? Leveléből főzeléket, levélnyeléből kompótot, lekvárt és szörpöt szokás készíteni. Kompótként különösen cseresznyével, szamócával, meggyel együtt főzve, szegfűszeggel, fahéjjal ízesítve finom.
A befőtt leve lehűtve üdítő italként kortyolgatható. Süteményben alma helyett is használható, dióval dúsítva zamatos töltelék lesz belőle.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.